EOCOE-II
Energy Oriented Center of Excellence: toward exascale for energy

EoCoE stosuje najnowocześniejsze metody obliczeniowe aby umożliwić przejście do produkcji, magazynowania i zarządzania czystą, zdekarbonizowaną energią. EoCoE jest zakorzenione w społeczności High Performance Computing (HPC) i dostarcza technologie i usługi dla instytutów badawczych, kluczowych graczy komercyjnych i MŚP, opracowując i umożliwiając uruchamianie modeli energetycznych na superkomputerach eksaskalowych. EoCoE zajmuje się w technologiami energetycznymi o niskiej zawartości węgla. Obecny projekt opiera się na EoCoE-I i wykorzystuje technologi tam wypracowane. EoCoE-II kieruje swoje wysiłki na 5 naukowych wyzwań związanych z eksaskalą w niskoemisyjnych sektorach energetyki, meteorologii, materiałów, wody, wiatru i syntezy jądrowej. Ten multidyscyplinarny wysiłek ma na celu wykorzystanie innowacji w informatyce i algorytmach matematycznych w ramach ściśle zintegrowanego podejścia do wspólnego projektowania w optymalnym wykorzystaniu sprzętu HPC.

Nowe możliwości modelowania w wybranych sektorach energii są tworzone na niespotykaną skalę, co pokazuje potencjalne korzyści dla energetyki, takie jak przyspieszone projektowanie urządzeń magazynujących, probabilistyczne prognozowanie wiatru i słońca o wysokiej rozdzielczości dla sieci energetycznej oraz ilościowe zrozumienie interakcji plazmy w tokamakach w skali ITER.

18 partnerów z 7 krajów, projekt koordynowany przez Maison de la simulation, odbiorcy naukowcy z dziedzin Fizyki plazmy, materiałów, meteorologii, modelowania cieczy i wiatru.

Data rozpoczęcia: 2019-01-01
Data zakończenia: 2022-06-30
Rola: Partner
Pochodzenie: Projekt zagraniczny
Finansowanie: H2020