„Nauka w Polsce”: Światłowodowa „autostrada” połączyła zegary w Polsce i Niemczech

„Nauka w Polsce”: Światłowodowa „autostrada” połączyła zegary w Polsce i Niemczech

Na łamach portalu „Nauka w Polsce” – popularnego serwisu internetowego Polskiej Agencji Prasowej (PAP) – pojawił się artykuł Ludwiki Tomali, dotyczący przedsięwzięcia, które jest niezwykle aktualne. Chodzi bowiem o inwestycję podjętą w ramach działalności paneuropejskiej sieci komputerowej przeznaczonej dla badań i edukacji GÉANT, która ma na celu stworzenie europejskiej sieci transferu czasu i częstotliwości.

Aby przybliżyć się do realizacji tego ambitnego zadania, połączono niemiecki instytut metrologiczny PTB w Brunszwiku z poznańskim PCSS. Światłowód spinający obie instytucje ma około 690 kilometrów długości i wspomagany jest przez urządzenia transmisyjne powstałe przy współpracy PCSS oraz krakowskiej AGH. O szczegółach technicznych tego połączenia pisaliśmy w artykule Uruchomiono nowe łącze światłowodowe pomiędzy PTB a PCSS do transmisji czasu i częstotliwości.

W materiale z serwisu „Nauka w Polsce” autorka podkreśla kluczową rolę tego światłowodowego „mostu czasu”, jak go określiła. Wzajemne dostrojenie pomiarów wielu dokładnych i zaawansowanych technologicznie zegarów niesie za sobą wymierne korzyści w dziedzinach takich jak: bezpieczeństwo, bankowość, finanse, astronomia czy geologia. Współczesne zegary atomowe są wykorzystywane, chociażby przy przewidywaniu katastrof naturalnych w Japonii.

Pełna treść artykuł dostępna jest TUTAJ.