Aktualności

Noc Naukowców 2021: „SOS dla Ziemi”

Noc Naukowców to jedno z najważniejszych wydarzeń popularyzujących naukę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Nawet pandemia nie przeszkodziła w organizacji ubiegłorocznej, poznańskiej edycji wydarzenia. Podobnie będzie i w tym roku. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na wirtualne spotkania z nauką, zaplanowane na 24 września 2021 roku.

Czytaj dalej

Trwają intensywne prace w projekcie PRACE-LAB

W kilku ośrodkach superkomputerowych w Polsce trwają intensywne prace instalacyjne w projekcie PRACE-LAB, natomiast w pięciu ośrodkach KDM i MAN infrastruktura jest już gotowa i wdrażana operacyjnie. Krajowa infrastruktura obliczeniowa HPC oraz infrastruktura danych stanowić będzie największy do tej pory zasób IT w Polsce, połączony ultraszybką siecią PIONIER i udostępniający swoje usługi wszystkim uczelniom w Polsce, instytutom Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowym Instytutom Badawczym.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w konkursie w ramach projektu Change2Twin

Projekt Change2Twin zaprasza firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw do zwiększenia swojej konkurencyjności przez adaptację cyfrowych bliźniaków. W ogłoszonym w ramach projektu konkursie zostało przygotowanych 25 voucher’ów, które pozwolą wybranym jednostkom uzyskać szczegółową analizę procesu cyfryzacji, obejmującą m.in. plan wdrożenia technologii cyfrowego bliźniaka.

Czytaj dalej

Pozcast: rozmowa z dr. inż. Cezarym Mazurkiem

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu „Pozcast – porozmawiajmy o Poznaniu”. Gościem Piotra Szulca był Pełnomocnik Dyrektora IChB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – dr inż. Cezary Mazurek.

Czytaj dalej

Trwa Open Call w projekcie Fed4FirePlus

15 stycznia wystartował Open Call w drugim etapie w ramach projektu Federation For Fire Plus. W konkursie mogą brać udział tylko zakończone eksperymenty z pierwszego etapu, a zgłoszenia są możliwe do 13 kwietnia 2021.

Czytaj dalej

Półmetek projektu eDWIN

Prace w projekcie eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) minęły już półmetek, angażując do współpracy specjalistów z dziedziny IT oraz rolnictwa. Przy tej okazji przypominamy kontekst projektu i jego planowane rezultaty.

Czytaj dalej

Wystartował projekt badawczy GOF 2.0 – PCSS weźmie udział w demonstratorze dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej

Projekt GOF 2.0 jako kontynuacja projektu SESAR JU Gulf of Finland (GOF) U-space, w ciągu najbliższych dwóch lat przetestuje loty dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej. Projekt ten rozpoczął się w styczniu tego roku i realizowany jest przez konsorcjum składające się z 13 członków w ramach inicjatywy SESAR JU „GOF 2.0 Integrated Urban Airspace Validation” z udziałem PCSS.

Czytaj dalej

Wdrożenie systemu GTFS dla poznańskiego ZTM

Dzięki usłudze przygotowanej we współpracy Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa, Pełnomocnika Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City oraz PCSS, pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie aglomeracji poznańskiej, otrzymają informację o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu czy tramwaju. Wdrożenie systemu GTFS Realtime jest kolejnym krokiem w cyfrowej transformacji stolicy Wielkopolski.

Czytaj dalej

W ramach projektu NLPQT zakupiono i uruchomiono w PCSS system oparty na komunikacji kwantowej i technologii Quantum Key Distribution

W ramach prac prowadzony w projekcie NLPQT, PCSS wyposażył swoje laboratoria w zaawansowane zestawy urządzeń pomiarowych oraz transmisyjnych. Zakupiono zestaw umożliwiający zbudowanie sieci połączeń kwantowej dystrybucji klucza. Jest to praktyczne wykorzystanie technologii komunikacji kwantowej do zestawienia szyfrowanych połączeń zabezpieczonych prawami mechaniki kwantowej.

Czytaj dalej