Aktualności

Dr hab. Luiza Handschuh została nowym dyrektorem IChB PAN

Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w wyniku postępowania konkursowego, wyłoniła kandydaturę dr hab. Luizy Handschuh, prof. ICHB PAN na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Pani profesor została powołana na 4-letnią kadencję, która rozpocznie się 1 grudnia 2023 r.

Czytaj dalej

Podpisano „Deklarację prostego języka”

Podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podpisano „Deklarację prostego języka”. Dokument podpisało kilkanaście instytucji w tym, reprezentowane przez Roberta Pękala, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Urząd Miasta Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.

Czytaj dalej

System przechowywania danych HPC w PCSS po raz pierwszy na liście IO500 SC23

System przechowywania danych HPC (High performance computing) zbudowany i obsługiwany przez PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) znalazł się na prestiżowej liście IO500, która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych HPC na świecie. PCSS osiągnął 10. pozycję w kategorii Production oraz pozycję 161. na liście Full. 

Czytaj dalej

Nagroda dla EDIH HPC4Poland

Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (ang. European Digital Innovation Hub – EDIH) HPC4Poland, którego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, otrzymał nagrodę BDVA i-Space Gold, przyznawaną za jakość i wysoki poziom zaawansowania dostępnych badań i innowacji w hubach na terenie Europy.

Czytaj dalej

PSNC Podcast: Sieć PIONIER, czas i częstotliwość – czyli podstawa dla nauki i telekomunikacji

Jest jedną z najnowocześniejszych sieci światłowodowych na świecie. Mowa o Polskim Internecie Optycznym, czyli Sieci PIONIER, która obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. O PIONIERZE, a także o wzorcowym czasie w Polsce oraz zegarach optycznych, w piątym odcinku PSNC Podcast, rozmawiamy z dr. inż. Krzysztofem Turzą z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

Czytaj dalej

Dołącz do pierwszego otwartego naboru w ramach projektu ICOS

Pierwszy open call skierowany jest do dostawców technologii oraz użytkowników końcowych, którzy mogą skorzystać ze współpracy oraz rozwiązań opracowanych przy użyciu ICOS. Uczestnictwo gwarantuje do 200 000 euro dofinansowania, a także 12-miesięczny okres wsparcia. Termin składania zgłoszeń mija 2 listopada 2023 roku.

Czytaj dalej

Zapraszamy na studia podyplomowe „Prosty język w instytucjach publicznych”

Do 15 października 2023 roku potrwają zapisy na podyplomowe studia „Prosty język w instytucjach publicznych”, realizowane przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie programu przygotowanego we współpracy Urzędu Miasta Poznania oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

30-lecie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

13 i 14 września 2023 roku Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe obchodziło trzydziestolecie swojej działalności. Pracownicy, współpracownicy, partnerzy oraz zaproszeni goście mieli okazję nie tylko do wspólnego świętowania, ale także do spotkania i podsumowania wielu lat aktywności poznańskiego Centrum.

Czytaj dalej