Aktualności

W Polsce uruchomiony zostanie jeden z pierwszych komputerów kwantowych produkowanych w Europie

European High Performance Computing Joint Undertaking – EuroHPC JU wyłoniło w drodze konkursu sześć lokalizacji w całej Unii Europejskiej, które zostaną właścicielami i operatorami pierwszych komputerów kwantowych EuroHPC, są to Czechy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Polska. Celem przedsięwzięcia EuroQCS jest umieszczenie na terenie tych krajów komputerów kwantowych i ich integracja z systemami superkomputerowymi.

Czytaj dalej

PCSS wspiera projekt „Prosty język w instytucjach publicznych”

„Prosty język w instytucjach publicznych” to nowy kierunek w ofercie studiów podyplomowych Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stworzony został z myślą o osobach pracujących w sferze komunikowania publicznego, uczestniczących jako nadawcy bądź odbiorcy w obiegu oficjalnych komunikatów. Partnerami przedsięwzięcia są Miasto Poznań oraz PCSS.

Czytaj dalej

Trzeci otwarty konkurs w projekcie EUhubs4Data

W ramach projektu EUHubs4Data (The European federation of Data Driven Innovation Hubs) ogłoszony został trzeci – ostatni – nabór do otwartego konkursu, skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, starup-ów oraz przedsiębiorców internetowych. Nabór wniosków potrwa do 9 listopada 2022 roku.

Czytaj dalej

Cyfrowa energetyka przyszłości – PCSS rozpoczyna współpracę z Grupą ENEA

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy PCSS oraz ENEI. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.

Czytaj dalej

Projekt illuMINEation: poprawa bezpieczeństwa w sektorze wydobywczym

Europejski przemysł wydobywczy coraz aktywniej poszukuje rozwiązań przeprojektowania procesów tradycyjnego wydobycia poprzez przyjęcie innowacji, któremu będzie towarzyszyć szerokie wykorzystanie analityki danych i nowego rodzaju wykorzystania technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy. W ramach finansowanego ze środków UE projektu illuMINEation tworzona jest wielopoziomowa, rozproszona platforma IIoT, nad którą pracuje konsorcjum, w skład którego wchodzi PCSS.

Czytaj dalej

Znamy wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021

Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję w sprawie kategoryzacji krajowych jednostek naukowych. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami przyznane zostały kategorie naukowe (A+, A, B+, B albo C) osobno w każdej dyscyplinie uprawianej w ocenianych jednostkach. Instytut Chemii Bioorganicznej PAN poddał się kategoryzacji w trzech dyscyplinach; w naukach biologicznych Instytut uzyskał kategorię A+, natomiast w naukach chemicznych oraz informatyce technicznej i telekomunikacji uzyskano kategorię 𝐀.

Czytaj dalej

Komunikat dotyczący niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór

Incydent niedostępności funkcji sprawdzania wyników przydziału systemu Nabór w dniu 20.07.2022 r. od godziny 10:00-12:30 był wynikiem nałożenia kilku czynników technicznych. Jedną z istotniejszych było wprowadzenie wcześniejszych, niezbędnych zmian konfiguracyjnych naszych systemów związanych z podwyższonymi procedurami bezpieczeństwa zagrożeń cyberprzestrzeni.

Czytaj dalej

EUhubs4data: zakończenie eksperymentu AI4SAM, wspieranego przez PCSS

Eksperyment AI4SAM (AI for fostering soft and active mobility to accelerate European’s transition to climate neutrality) prowadzony przez Kentyou w ramach pierwszej rundy eksperymentów EUHubs4Data skupiał się na optymalizacji lokalizacji stacji miękkiej mobilności (rowery elektryczne, skutery, hulajnogi) w obszarach miejskich, wiejskich oraz przemysłowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Czytaj dalej

Otwarte zaproszenie do nowych pilotaży biznesowych w ramach EOSC DIH

EOSC DIH ogłosiło drugie zaproszenie do składania ofert dla pilotaży biznesowych (EoI). Celem jest wsparcie przedsiębiorstw, opracowujących innowacyjne rozwiązania oraz – dzięki technologiom i usługom EOSC – pomoc we wprowadzaniu produktów i usług na rynek. Termin na składanie ofert mija 24 czerwca 2022 r.

Czytaj dalej