Artykuły i raporty

Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie

SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter – Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.

Czytaj dalej

Raport Quantum Computing ’22

Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.

Czytaj dalej

Projekty POIR doceniane na całym świecie

W 49/2022 numerze tygodnika „Polityka” pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów – PRACE-LAB oraz DARIAH – koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.

Czytaj dalej

Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym

illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Czytaj dalej

PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday

Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).

Czytaj dalej

Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22

Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek,  dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.

Czytaj dalej

Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym

Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.

Czytaj dalej

Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci

Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.

Czytaj dalej

Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS

W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Czytaj dalej

POPANE – polski skarb światowej psychofizjologii

10 lat pracy kilkunastu osób, 1 157 przebadanych i ponad 750 godzin nagrań wideo – efekt to największa na świecie baza danych fizjologicznych, dotyczących naszych emocji. Zapraszamy do lektury artykułu nt. bazy POPANE – największego otwartego i powszechnie dostępnego zbioru danych psychofizjologicznych, dotyczących emocji.

Czytaj dalej