Artykuły i raporty

O programie edukacyjnym „AI for Youth” w materiale BBC

Na portalu głównego brytyjskiego kanału informacyjnego pojawił się materiał wideo poświęcony programowi edukacyjnemu, opracowanemu przez firmę INTEL, a realizowanemu w Polsce przez Laboratorium Innowacyjnej Edukacji PCSS. Oprócz rozmowy z uczestnikami przedsięwzięcia, zaprezentowano także zaplecze technologiczne oraz potencjał PSNC Future Labs.

Czytaj dalej

NaviHub: rozwiązania dla nowoczesnego lotnictwa

Symulacja dodania do żywego ruchu lotniczego wielu rozproszonych dronów – na tym w skrócie polega projekt NaviLab, który zostanie uruchomiony w ramach współpracy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Poznańskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego. To symulacyjne laboratorium pozwoli na stworzenie systemu zarządzania ruchem lotniczym, który będzie jeszcze bardziej płynny i bezpieczny. A pomoże mu w tym potężna moc obliczeniowa poznańskiego superkomputera.

Czytaj dalej

„PCSS udzieliło nam ogromnego wsparcia” – o współpracy w ramach Festiwalu Słuchowisk w miesięczniku „Poznański prestiż”

W marcowym wydaniu miesięcznika „Poznański prestiż” szczególnej uwadze polecamy wywiad z Marią Marcinkiewicz-Górną – dramaturżką, reżyserką słuchowisk, współtwórczynią Festiwalu Słuchowisk. Ten ostatni, w ubiegłym roku wspierany był technologicznie przez PCSS. Artystka zdradza szczegóły współpracy z poznańskim Centrum oraz ujawnia plany na przyszłość.

Czytaj dalej

Sprawozdanie z działalności PCSS w 2020 roku

Zapraszamy do zapoznania się z raportem zawierającym sprawozdanie z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2020 roku. Cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo to obszary, w których prezentujemy nasze przykładowe osiągnięcia w działalności badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej.

Czytaj dalej

CLAW Meeting GÉANT 2020: warsztaty z zarządzania kryzysowego w… czasie kryzysu

Po sukcesie ubiegłorocznych warsztatów CLAW (Crisis Management Workshop), organizowanych dla społeczności NREN-ów (National research and education network) w siedzibie PCSS, tegoroczna edycja, odbyła się w wersji on-line. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła na ponowne zorganizowanie spotkania w stolicy Wielkopolski, ale ta wyjątkowa sytuacja nie przeszkodziła w opracowaniu i przeprowadzeniu kolejnych interaktywnych zajęć z zarządzania w czasie kryzysu.

Czytaj dalej

Wywiad dla TOK FM: Magia nauki w tym roku w wersji online. Noc Naukowców już 27 listopada

Tegoroczna edycja, cieszącej się niesłabnącą popularnością wśród małych i dużych Poznaniaków, Nocy Naukowców odbędzie się w wersji on-line. 27 listopada organizatorzy zapraszają do wirtualnego studia, w którym prowadzona będzie relacja „na żywo”, a widzowie będą mieli do dyspozycji aż 8 kanałów tematycznych. O tej wyjątkowej imprezie w Radiu TOK FM opowiada Damian Niemir (PCSS).

Czytaj dalej