Wydarzenia

Ai_EnergINN 2024: zapraszamy na prelekcje przedstawicieli PCSS

#Ai_EnergINN to branżowa konferencja poświęcona wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) w energetyce, na którą wraz z Enea Operator zapraszamy 23 i 24 kwietnia 2024 r. na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Podczas wydarzenia odbędą się prelekcje podzielone na kilka bloków tematycznych, w których udział wezmą przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Ai_EnergINN 2024 – O sztucznej inteligencji w energetyce

Jak działa bezobsługowy magazyn liczników? Czy VR i AR sprawdzają się także w energetyce? W jaki sposób fuzja jądrowa wyznacza przyszłość energetyki? To tylko kilka tematów, które będą szeroko omawiane podczas #Ai_EnergINN – konferencji organizowanej przez Eneę Operator oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Konferencja odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 23 i 24 kwietnia w ramach EXPOPOWER.

Czytaj dalej

EuroHPC Summit 2024

18–21 marca 2024 roku w Antwerpii podczas prezydencji belgijskiej odbyła się konferencja EuroHPC Summit 2024. Po raz kolejny wydarzenie zgromadziło liczne grono zainteresowanych branżą superkomputerową, zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego, włączając decydentów. Na zaproszenie EuroHPC JU w warsztacie zatytułowanym “Centres of Excellence: Deploying Flagship Codes on EuroHPC Supercomputers” wziął udział dr inż. Marcin Lawenda z Działu Nowych Architektur HPC.

Czytaj dalej

Machina Futura w PSNC Future Labs

Już po raz drugi fani gier RPG opanują przestrzenie kamienicy przy ulicy Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu. Przez dwa weekendowe dni (16 i 17 marca) odbywać się będą sesje, prelekcje i warsztaty. Organizatorami wydarzenia są PSNC Future Labs, Stowarzyszenie TOPORY, Imaginarium RPG oraz Rimein RPG.

Czytaj dalej

Prezentacja EOSC-Polska na 10-leciu Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego

14 i 15 marca 2024 r. na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się ogólnopolska konferencja zatytułowana „Cyfrowe repozytoria naukowe: ludzie, narzędzia i kierunki zmian”. Podczas pierwszego dnia wydarzenia w panelu, dotyczącym krajowej infrastruktury badawczej EOSC-POLSKA,weźmie udział dr hab. inż. Krzysztof Kurowski – Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN ds. PCSS.

Czytaj dalej

Polskie akcenty podczas Internet2 Community Exchange 2024

W Chicago, w dniach 4-7 marca 2024 roku, odbyło się tegoroczne spotkanie prestiżowego konsorcjum Internet2. Wydarzenie pod nazwą Internet2 Community Exchange, skupia liczną, międzynarodową społeczność badawczą i edukacyjną, skoncentrowaną wokół tematyki dotyczącej innowacji i technologii. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Czytaj dalej

Zapraszamy na 2. edycję Workshop on Quantum Computing and Communication

Zapraszamy na 2. edycję warsztatów, dotyczących obliczeń kwantowych i komunikacji, które odbędą się podczas 15. edycji PPAM 2024 (PARALLEL PROCESSING AND APPLIED MATHEMATICS) organizowanej od 8 do 11 września br. w czeskiej Ostrawie. Na wydarzenie zapraszają Politechnika Częstochowska oraz Uniwersytet technologiczny w Ostrawie.

Czytaj dalej

15. Światowy Tydzień Mózgu

Zapraszamy na wydarzenie, przybliżające szerszej publiczności zagadnienia związane z funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. 15. Tydzień Mózgu odbędzie się w dniach 11-15 marca 2024 r. w Pałacu Działyńskich przy Starym Rynku w Poznaniu. Podczas pięciu spotkań dziesięciu naukowców, specjalistów z różnych dziedzin nauki będzie odkrywało tajemnice działania naszego układu nerwowego. Bezpośrednią transmisję z wydarzenia przeprowadzi zespół telewizyjny PCSS.

Czytaj dalej

Zapraszamy na Future Labs Forum: Biblioteki pełne inspiracji

W czwartek, 7 marca 2024 roku zapraszamy do PSNC Future Labs (ul. Zwierzyniecka 20 w Poznaniu) na kolejne spotkanie w ramach PSNC Future Forum. Tym razem organizatorzy skupią się wokół tematu bibliotek; ich funkcjonowania oraz możliwości, jakie stwarzają dla lokalnych społeczności.

Czytaj dalej

EURORDIS: wręczono tegoroczne nagrody

Podczas zorganizowanej w Brukseli uroczystej gali wręczenia tegorocznych nagród stowarzyszenia EURORDIS, Michał Kosiedowski, kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, odebrał nagrodę Czarnej Perły w kategorii Technologie Medyczne za realizację projektu INSENSION.

Czytaj dalej

Konferencja naukowa „Lekarz-Pacjent-Naukowiec, współpraca w chorobach rzadkich”

28 lutego 2024 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Chorób Rzadkich, Fundacja ICHB PAN we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym organizuje bezpłatną, w pełni wirtualną konferencję „Lekarz-Pacjent-Naukowiec, Współpraca w Chorobach Rzadkich”, jako wyraz solidarności z osobami zmagającymi się z tymi chorobami.

Czytaj dalej

Zapraszamy na konferencję PPAM 2024

8-11 września 2024 roku w Ostrawie w Republice Czeskiej odbędzie się 15. edycja międzynarodowej konferencji “Parallel Processing and Applied Mathematics” (PPAM 2024), w czasie której zostanie zorganizowany warsztat “Workshop on Advancements of Global Challenges Applications” (AGCA), współtworzony przez PCSS.

Czytaj dalej