Wydarzenia

EuroHPC Summit 2025: Łączenie społeczności HPC, kwantowych i AI w całej Europie

Tegoroczna edycja EuroHPC Summit odbywa się w ICE Kraków Congress Centre od 18 do 20 marca 2025 roku. Wydarzenie, skupiające europejskie środowisko związane z HPC, jest częścią oficjalnego kalendarza Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. W spotkaniach i dyskusjach, ważnych dla przyszłości Starego Kontynentu, biorą udział przedstawiciele poznańskiego Centrum.

Czytaj dalej

PCSS wyróżnione przez firmę AQT

Podczas trwającego w Krakowie EuroHPC Summit 2025 (18-20 marca 2025 r.) Thomas Monz, dyrektor generalny firmy Alpine Quantum Technologies (AQT), przekazał statuetkę Robertowi Pękalowi, pełnomocnikowi dyrektora ICHB PAN ds. Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Gest ten stanowi symboliczny wyraz uznania za wkład PCSS w rozwój europejskich technologii przyszłości oraz budowanie silnego ekosystemu obliczeń kwantowych.

Czytaj dalej

Szkolenie „Obliczenia kwantowe w badaniach nad mózgiem”

Uczestnicy tego jednodniowego szkolenia (17 marca 2025 r.), odbywającego się w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, mogli przekonać się, jak ogromny potencjał drzemie w technologiach kwantowych i jak wykorzystać go w interdyscyplinej nauce zajmującej się badaniem układu nerwowego nazywanej nauronauką.

Czytaj dalej

PCSS gospodarzem spotkania EOSC EU Node

W dniach od 11 do 13 marca 2025 r. PCSS gościło wszystkie jednostki zaangażowane w budowę europejskiego węzła EOSC na spotkaniu roboczym podsumowującym dotychczasowe działania w ramach EOSC EU Node. Wspólnie z Komisją Europejska podejmowane były tematy mające na celu przygotowanie planu działań umożliwiającego wdrożenie w 2025 roku 13 nowych węzłów krajowych w ramach jednej europejskiej federacji EOSC.

Czytaj dalej

Eksperci PCSS na Data Spaces Symposium 2025

W dniach 11-12 marca 2025 r. w Warszawie odbędzie się Data Spaces Symposium 2025 będące jednym z najważniejszych wydarzeń poświęconych przyszłości gospodarki opartej na danych. Eksperci z całej Europy spotkają się, aby omówić kluczowe aspekty współdzielenia danych oraz ich wpływu na innowacje, sztuczną inteligencję i rozwój połączonych gospodarek. Wśród prelegentów nie zabraknie przedstawicieli Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), którzy przybliżą uczestnikom, jak przestrzenie danych kształtują przyszłość między innymi sektora rolniczego.

Czytaj dalej

GÉANT: Dwudniowe spotkanie zarządu i dyrekcji w Poznaniu

Poznań był przez dwa dni (5-6 marca) miejscem, w którym o przyszłości działań w ramach projektu GÉANT, rozmawiali jego najważniejsi przedstawiciele. Podczas 35. Zgromadzenia Ogólnego GÉANT takie słowa jak: sieć, chmura czy bezpieczeństwo, odmieniane były przez wszystkie przypadki! .

Czytaj dalej

16. Światowy Tydzień Mózgu w Poznaniu

Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN oraz Instytut Chemii Bioorganicznej PAN serdecznie zapraszają do udziału w niezwykłej podróży w głąb ludzkiego umysłu -16. Światowym Tygodniu Mózgu w Poznaniu, który odbędzie się w dniach 10–14 marca 2025 r. w godzinach 16:00 – 18:00.

Czytaj dalej

Spotkanie plenarne projektu ICOS

Projekt ICOS odpowiada na wyzwania związane z kontinuum obliczeniowym, oferując kompleksowe podejście, od precyzyjnie zdefiniowanych funkcji po stworzenie systemu operacyjnego IoT2Cloud. Podczas trzydniowego spotkania plenarnego (25-27.02.2025 r.), które odbyło się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i Poznańskim Instytucie Technologicznym (Sieć Badawcza Łukasiewicz) dyskutowano m.in. o ostatecznej wersji opracowywanego oprogramowania.

Czytaj dalej

Spotkanie zespołu nmaas w ramach realizacji projektu GN5-2

Przedstawiciele NREN-ów z Macedonii, Mołdawii, Francji, Grecji, Chorwacji oraz – pełniący rolę gospodarzy – z PCSS spotkali się w ramach zespołu NMaaS projektu GN5-2. Dwudniowe wydarzenie (20-21.02.2025 r.) wypełniły dyskusje skoncentrowane na kwestiach związanych z dalszą rozbudową oprogramowania, implementacją nowych funkcjonalności, analizie aktualnych i potencjalnych nowych przypadków użycia systemu oraz poszerzeniu bazy użytkowników usługi nmaas oferowanej społeczności GÉANT.

Czytaj dalej

O technologii 3D dla dziedzictwa kulturowego

W malowniczo położonej siedzibie Fondazione Bruno Kessler (FBK) znajdującej się w budynku dawnego kościoła w Trydencie odbyło się spotkanie dwóch projektów: 3DBigDataSpace związanego z agregacją, przetwarzaniem i wzbogacaniem obiektów 3D dla dziedzictwa kulturowego oraz 3D-4CH mającego na celu powołanie centrum kompetencji 3D dla zbiorów dziedzictwa. Oba projekty rozpoczęły się w lutym 2025 r. i są finansowane przez Komisję Europejską.

Czytaj dalej

NATO DIANA Defence & Security Days 2025

Przy wsparciu polskiego Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Krakowskiego Akceleratora NATO DIANA odbyły się Dni Obronności i Bezpieczeństwa NATO DIANA. Trzydniowe wydarzenie (4-6.02.2025 r.) zgromadziło ekspertów, zajmujących się rozwojem i akceleracją technologii podwójnego zastosowania (Dual-use technology), użytkowników końcowych sektora obronności, przedsiębiorców rozwijających najnowsze technologie oraz inwestorów.

Czytaj dalej