29 i 30 maja 2025 r. w siedzibie Hiszpańskiej Fundacji Nauki i Technologii (FECYT) w Madrycie odbyły się pierwsze warsztaty projektu ATRIUM. Wydarzenie, współorganizowane przez PCSS, było okazją do podzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania (meta)danymi, ich wzbogacania, agregacji i interoperacyjności.
ATRIUM Mutual Learning Exercise (MLE) koncentrowało się na GoTriple, innowacyjnej wielojęzycznej platformie dla badaczy, oferowanej przez OPERAS Research Infrastructure, która jest również częścią katalogu usług projektu ATRIUM. Wydarzenie zostało zorganizowane przez projekt ATRIUM we współpracy z FECYT, który prowadzi OPERAS-ES, hiszpański węzeł OPERAS.
MLE dało możliwość zastanowienia się nad jakością danych, zbadania, w jaki sposób platforma GoTriple prezentuje te dane, a także zbadania procesu integracji i rozwiązania kluczowych kwestii technicznych. Uczestnicy dzielili się doświadczeniami i uzyskali wgląd w to, w jaki sposób ich publikacje mogą dotrzeć do szerszego grona odbiorców, stać się bardziej odkrywcze i wspierać bardziej połączony, dostępny krajobraz badawczy w naukach społecznych i humanistycznych. Ostatecznie MLE miało na celu usprawnienie dostarczania danych i poprawę obsługi użytkowników końcowych.
Uczestnicy spotkania, wśród nich Kinga Rychlik z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, wzięli udział w trzech blokach ćwiczeń i dyskusji. Pierwszy z nich dotyczył jakości danych i metadanych – uczestnicy oceniali swoje dane za pomocą listy kontrolnej oraz omawiali wspólne wyzwania w grupach. Drugie ćwiczenie skupiało się na procesie przetwarzania danych w platformie GoTriple, obejmując wzbogacanie, udostępnianie przez API i wizualizację danych. Nowi dostawcy zdobyli wiedzę o tych procesach, a obecni dzielili się opiniami na temat reprezentacji swoich danych. Trzecie ćwiczenie poświęcono przyszłości społeczności GoTriple i nowym inicjatywom wspieranym przez europejskie projekty. Zebrano opinie i oczekiwania uczestników, które posłużą do dalszego rozwoju platformy.
Dzień przed pierwszą edycją ATRIUM Mutual Learning Exercise w Hiszpanii i Portugalii doszło do historycznej awarii zasilania, w wyniku której oba kraje przez wiele godzin pozostawały bez prądu. Miało to wpływ także na MLE: niektórzy uczestnicy z innych części Hiszpanii nie mogli dotrzeć do Madrytu, ponieważ pociągi zostały odwołane. Wymusiło to pewne zmiany w programie wydarzenia, choć nie przeszkodziło w pomyślnym przeprowadzeniu spotkania.
Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
2025-05-20
13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.
Zapraszamy na stronę projektu LUMEN
2025-05-19
Współpraca międzydziedzinowa, skupiająca się na badaniach łączących matematykę, nauki humanistyczne i społeczne (ang. Social Sciences and Humanities, SSH), a także nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej – to cel projektu LUMEN, którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nową stronę projektową.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Robert Pękal gościem Carpathian Startup Fest 2025
2025-05-20
Przed nami wydarzenie pełne inspirujących wystąpień, prelekcji i paneli dyskusyjnych, które dostarczą merytorycznej wiedzy i nowych perspektyw. Już 21 i 22 maja zapraszamy do Rzeszowa na piątą edycję Carpathian Startup Fest 2025, w której udział weźmie Pełnomocnik Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS - Rober Pękal.
Pierwsze spotkanie projektu KMD4EOSC
2025-05-16
Przez dwa dni, 14 i 15 maja 2025 r., w siedzibie PCSS gościli uczestnicy pierwszego spotkania projektu KMD4EOSC - Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń dla całego zespołu projektowego, liczącego blisko 90 osób, zrzeszonych w ramach konsorcjum złożonego z 11 jednostek.
Inauguracyjne spotkanie projektu Światowid
2025-05-15
W związku z trwającymi pracami w ramach projektu pn. „Krajowa infrastruktura badawcza do rozwoju systemów GNSS/ADS-B ze szczególnym uwzględnieniem automatycznej detekcji zagrożeń” - ŚWIATOWID, finansowanego w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 14 maja br. w siedzibie PCSS odbyło się spotkanie Kick-off projektu, w którym udział wzięli wszyscy partnerzy projektu.
Wizyta Ministra Finansów w PCSS
2025-05-14
Minister Finansów Andrzej Domański gościł z wizytą w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Rozmowy z kierownictwem PCSS dotyczyły m.in. działalności naukowo-badawczej poznańskiego Centrum, wpisującej się w złożenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Zapraszamy na konferencję Technologie zmieniają biznes w Poznaniu 2025
2025-05-13
Klub Biznesu w Poznaniu, Franklin Templeton, Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny oraz PCSS zapraszają na spotkanie integrujące liderów środowiska biznesu w Poznaniu wokół tematów IT. Już 23 maja 2025 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji "Technologie zmieniają biznes w Poznaniu 2025", podczas której omawiane będą m.in. tematy związane ze sztuczną Inteligencją.
Delegacja polskiego Komisarza Unii Europejskiej w PCSS
2025-05-12
9 maja 2025 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościła rządowa delegacja: polski komisarz w Komisji Europejskiej - Piotr Serafin oraz Minister do spraw Unii Europejskiej - Adam Szłapka. Wizyta związana była m.in. z rozwojem fabryki PIAST-AI w poznańskim Centrum.
Wizyta Premiera Dolnej Saksonii
2025-05-08
Stephan Weil - Premier Dolnej Saksonii gościł z wizytą w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Przyjazd Premiera związany był z kontynuacją współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Krajem Związkowym Dolna Saksonia. W trakcie spotkania Premiera z kierownictwem PCSS poruszano ważne dla obu stron kwestie, w tym wspólnego bezpieczeństwa.
Warsztaty projektu ATRIUM w Madrycie
2025-05-05
29 i 30 maja 2025 r. w siedzibie Hiszpańskiej Fundacji Nauki i Technologii (FECYT) w Madrycie odbyły się pierwsze warsztaty projektu ATRIUM. Wydarzenie, współorganizowane przez PCSS, było okazją do podzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania (meta)danymi, ich wzbogacania, agregacji i interoperacyjności.
PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca
2025-05-22
Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
2025-05-20
13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.
Robert Pękal gościem Carpathian Startup Fest 2025
2025-05-20
Przed nami wydarzenie pełne inspirujących wystąpień, prelekcji i paneli dyskusyjnych, które dostarczą merytorycznej wiedzy i nowych perspektyw. Już 21 i 22 maja zapraszamy do Rzeszowa na piątą edycję Carpathian Startup Fest 2025, w której udział weźmie Pełnomocnik Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN ds. PCSS - Rober Pękal.
PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca
2025-05-22
Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.
Zapraszamy na stronę projektu LUMEN
2025-05-19
Współpraca międzydziedzinowa, skupiająca się na badaniach łączących matematykę, nauki humanistyczne i społeczne (ang. Social Sciences and Humanities, SSH), a także nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej – to cel projektu LUMEN, którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nową stronę projektową.
Pierwsze spotkanie projektu KMD4EOSC
2025-05-16
Przez dwa dni, 14 i 15 maja 2025 r., w siedzibie PCSS gościli uczestnicy pierwszego spotkania projektu KMD4EOSC - Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń dla całego zespołu projektowego, liczącego blisko 90 osób, zrzeszonych w ramach konsorcjum złożonego z 11 jednostek.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
Inauguracyjne spotkanie projektu Światowid
2025-05-15
W związku z trwającymi pracami w ramach projektu pn. „Krajowa infrastruktura badawcza do rozwoju systemów GNSS/ADS-B ze szczególnym uwzględnieniem automatycznej detekcji zagrożeń” - ŚWIATOWID, finansowanego w ramach działania 2.4 w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 14 maja br. w siedzibie PCSS odbyło się spotkanie Kick-off projektu, w którym udział wzięli wszyscy partnerzy projektu.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
Wizyta Ministra Finansów w PCSS
2025-05-14
Minister Finansów Andrzej Domański gościł z wizytą w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Rozmowy z kierownictwem PCSS dotyczyły m.in. działalności naukowo-badawczej poznańskiego Centrum, wpisującej się w złożenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Zapraszamy na konferencję Technologie zmieniają biznes w Poznaniu 2025
2025-05-13
Klub Biznesu w Poznaniu, Franklin Templeton, Wielkopolski Klaster Teleinformatyczny oraz PCSS zapraszają na spotkanie integrujące liderów środowiska biznesu w Poznaniu wokół tematów IT. Już 23 maja 2025 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji "Technologie zmieniają biznes w Poznaniu 2025", podczas której omawiane będą m.in. tematy związane ze sztuczną Inteligencją.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Delegacja polskiego Komisarza Unii Europejskiej w PCSS
2025-05-12
9 maja 2025 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościła rządowa delegacja: polski komisarz w Komisji Europejskiej - Piotr Serafin oraz Minister do spraw Unii Europejskiej - Adam Szłapka. Wizyta związana była m.in. z rozwojem fabryki PIAST-AI w poznańskim Centrum.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Wizyta Premiera Dolnej Saksonii
2025-05-08
Stephan Weil - Premier Dolnej Saksonii gościł z wizytą w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Przyjazd Premiera związany był z kontynuacją współpracy pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Krajem Związkowym Dolna Saksonia. W trakcie spotkania Premiera z kierownictwem PCSS poruszano ważne dla obu stron kwestie, w tym wspólnego bezpieczeństwa.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Warsztaty projektu ATRIUM w Madrycie
2025-05-05
29 i 30 maja 2025 r. w siedzibie Hiszpańskiej Fundacji Nauki i Technologii (FECYT) w Madrycie odbyły się pierwsze warsztaty projektu ATRIUM. Wydarzenie, współorganizowane przez PCSS, było okazją do podzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania (meta)danymi, ich wzbogacania, agregacji i interoperacyjności.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.