4. Konferencja Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu

4. Konferencja Centrum Innowacji Microsoft w Poznaniu
4 marca 2010 r. w siedzibie poznańskiego Centrum Innowacji Microsoft odbyła się kolejna (czwarta już) edycja corocznej konferencji, organizowanej pod hasłem „Nowoczesne Technologie Bliżej Nas”. Organizatorom miło poinformować, że tegoroczna impreza cieszyła się rekordowym zainteresowaniem! Podobnie jak w roku ubiegłym, konferencja ukierunkowana była głównie na najnowsze obszary prac MIC – interoperacyjność, wirtualizację i HPC. Staraliśmy się przygotować sporą liczbę krótkich i ciekawych prezentacji dotyczących różnych tematów, a także pokazać realne przykłady wdrożeń, w których omawiane rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie z pożytkiem dla użytkownika końcowego.

Przygotowaliśmy dla Uczestników niemal 300 miejsc i kompletów materiałów konferencyjnych (rozdaliśmy wszystkie). Mimo bardzo dużej liczby gości, którzy szczelnie wypełnil salę plenarną Poznańskiego Ośrodka Nauk, konferencja rozpoczęła się punktualnie o godz. 10:00. Uczestników – nieomal tradycyjnie – przywitali: dr Maciej Stroiński, z-ca Dyrektora IChB PAN ds. PCSS oraz Dariusz Piotrowski, dyrektor działu Developer and Platform Group w firmie Microsoft Polska. Zaraz po nich wystąpił bardzo lubiany przez naszych konferencyjnych gości Tomasz Kopacz z Microsoft Polska, który starał się w kilkadziesiąt minut przybliżyć najbardziej istotne aspekty interesującego zagadnienia, którym jest programowanie w chmurach (ang. cloud computing).

Półgodzinna przerwa pozwoliła wielu uczestnikom zapoznać się z działaniem jedynego obecnie w Polsce egzemplarza interaktywnego stołu Microsoft Surface (stoisko było oblegane przez cały dzień, a konkurs na najlepszy pomysł wykorzystania urządzenia zgromadził prawie 100 odpowiedzi).

Druga część konferencji rozpoczęła się od prezentacji Gerarda Frankowskiego (PCSS, Zespół Bezpieczeństwa) – wprowadzenie do tematyki bezpieczeństwa sesji internetowych w interoperacyjnym hostingu) oraz Michała Żylińskiego (Microsoft Polska) – omówienie technologii Silverlight 4.0. Po tych dwóch półgodzinnych wystąpieniach rozpoczął się jeden z kluczowych elementów konferencji – panel dyskusyjny „Interoperacyjność – wymiar legislacyjny, aspekty praktyczne, trendy”, moderowany przez wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Wiesława Paluszyńskiego. Oprócz niego w dyskusji wzięli udział: dr Wojciech R. Wiewiórkowski (Dyrektor Departamentu Informatyzacji MSWiA), Mark Lange (Senior Policy Council – Microsoft EMEA), Andrzeja Piechowiak (Dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Poznania). Organizatorów reprezentował dr Maciej Stroiński.

Przerwa na lunch była również okazją do zorganizowania w osobnej, mniejszej Sali konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele Partnerów projektu Centrum Innowacji Microsoft: prof. Jerzy Brzeziński (Politechnika Poznańska), dr Maciej Stroiński i Dariusz Piotrowski. Zainteresowanie dziennikarzy okazało się spore, obszerny materiał filmowy ukazał się m.in. w programach informacyjnych telewizji WTK (stacja nagrała także rozmowę w studio z Markiem Zawadzkim (PCSS) w przeddzień imprezy), a artykuły o konferencji oraz opracowywanych rozwiązaniach, wspierających sektor służby zdrowia, zostały opublikowane na najważniejszych krajowych i lokalnych portalach informacyjnych. O konferencji można było usłyszeć także na antenach rozgłośni radiowych (Radio Merkury, Radio Emaus, Radio Planeta FM, Radio Afera i in.).

Poobiednia część konferencji rozpoczęła się od prezentacji realnych zastosowań nowoczesnych technologii autorstwa Microsoftu. Najpierw Robert Cecko (PCSS) opowiedział o usługach telewizji naukowej dla środowiska akademickiego, realizowanych w ramach projektu PLATON – Platforma Obsługi Nauki, a następnie przedstawiciele Politechniki Poznańskiej: dr Jacek Kobusiński oraz Dariusz Brzeziński przybliżyli aspekty migracji tworzonego już od wielu lat kompleksowego systemu obsługi szpitali ESKULAP na technologie wytworzone przez korporację z Redmond.

Po kolejnej krótkiej przerwie wyniki swoich działań przedstawił Zespół Przetwarzania Danych, będący częścią Działu Komputerów Dużej Mocy PCSS. Pierwszym omawianym rozwiązaniem było zdalne zarządzanie infrastrukturą przy pomocy narzędzia PowerShell (Jerzy Mikołajczak). Później Marek Zawadzki zaprezentował najnowsze wyniki już ponad rocznych prac zespołu nad technologią Hyper-V w scenariuszach centrów danych, a ostatnim wystąpieniem konferencyjnym była prelekcja Jacka Kochana na temat rozwiązania Virtual Desktop Infrastructure.

Wszystkie prezentowane tematy były z pewnością interesujące, jednak wiele osób wyczekiwało na jeszcze jeden element – konferencję tradycyjnie kończą konkursy z nagrodami. Wcześniej jednak jeszcze Marek Zawadzki oraz Piotr Kramek (Microsoft Polska) podsumowali imprezę i podziękowali uczestnikom za tak liczne przybycie. Rozstrzygnięcie konkursu Microsoft Surface oraz konkursu ankietowego uszczęśliwiło ponad 20 uczestników, którzy wrócili do domu nie tylko ze świeżo nabytą wiedzą, ale również z oprogramowaniem, kamerami internetowymi czy wartościowymi książkami.

Jeszcze tylko odbiór certyfikatów udziału, zwiedzanie serwerowni Centrum Danych PCSS, i 4. Konferencja MIC przeszła do historii. Pozostaje gorąco podziękować wszystkim Uczestnikom za zainteresowanie i udział – mamy nadzieję, że tak duże zainteresowanie nie było zjawiskiem jednorazowym, zwłaszcza że za rok czeka nas okrągła, piąta edycja imprezy.

Wielkie słowa podziękowania należą się również tym wszystkim, którzy wspomogli organizację konferencji (a pracy była trudna do wyobrażenia ilość). W jaki sposób konferencję ocenili sami uczestnicy – dowiemy się po opracowaniu wyników ankiet, o czym naturalnie poinformujemy w naszym serwisie informacyjnym. Jesteśmy wdzięczni za wszelkie uwagi, które pomogą nam podnieść poziom organizacji kolejnych konferencji – jeśli nie zdążyliście Państwo wpisać ich treści do ankiet, zapraszamy do kontaktu na adres e-mail konferencja@mic.psnc.pl.