PSNC podcast to seria podcastów popularnonaukowych, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice i opowiadamy o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne.

Prowadzone są w formie rozmów specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.

Do usłyszenia!

 

Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer. Odcinek 4, Część 2, PSNC Podcast

W drugiej części naszej rozmowy z dr. Mikołajem Buchwaldem idziemy o krok dalej: hasło „człowiek-komputer” zamieniamy na „mózg-komputer”. Rozmawiamy o związanych z tym możliwościach i zagrożeniach. Posłuchajcie czy Elon Musk poprzez firmę Neuralink jest prekursorem badań nad ludzkim mózgiem, czy możemy kontrolować działania robaków i gryzoni za pomocą naszych myśli, jak zmusić robota do płaczu i wreszcie czy wróg Spider-Mana – Doctor Octopus, to wciąż tylko fikcja Marvela, czy też już rzeczywistość.

Na drugą część rozmowy zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.

Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer. Odcinek 4. Część 1, PSNC Podcast

Pojawiły się wraz z rozwojem pierwszych komputerów i wówczas wykorzystywane były jedynie przez wąskie grono specjalistów i naukowców. Dziś korzysta z nich każdy z nas. Mowa o interfejsach człowiek-maszyna. Wiele z nich powstaje w ramach realizowanych przez PCSS projektów, są to m.in.: narzędzie do automatycznego określania zainteresowania i nastawienia emocjonalnego osób w przekazie wideo, platforma wspomagająca komunikację osób z głęboką złożoną niepełnosprawnością intelektualną, czy aplikacje wspierające seniorów w ich codziennym funkcjonowaniu. Więcej o konkretnych zastosowaniach interfejsów człowiek-maszyna opowie dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.

Na pierwszą część rozmowy zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.

Po co nam sztuczne Słońce na Ziemi? Odcinek 3, PSNC Podcast

Budujemy sztuczne Słońce na Ziemi! Po co nam w ogóle taki twór? Gościną trzeciego odcinka jest Agata Filipczak, programistka w Dziale Internetu Rzeczy PCSS, która pracuje przy projekcie FAIR4Fusion. Ile wspólnego mają z tym wszystkim donaty (pączki!) i dlaczego Tokamak nie powinien kojarzyć nam się z sushi? O tym wszystkim usłyszycie w naszej rozmowie. Fuzja jądrowa ma być przyszłością w energetyce na świecie, a jednocześnie bezpiecznym sposobem na zabezpieczenie energetyczne kolejnych pokoleń. I choć świat pracuje nad nią od ponad 40 lat (a o pomyśle mówił już Gorbaczow), to właśnie nasze pokolenie ma szansę sfinalizować ten projekt! Najcieplejsze miejsce na Ziemi budowane jest w Europie, a swój udział w tworzeniu sztucznego Słońca ma również PCSS. Jak to robimy i z czym to się wiąże? Posłuchajcie sami!

Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski

Skansen w 12K – czyli ultranowoczesna humanistyka cyfrowa. Odcinek 2, PSNC Podcast

Gościem drugiego odcinka PSNC Podcast jest Tomasz Parkoła – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i jednocześnie kierownik projektu Dariah.Lab.
Czym jest Dariah i dlaczego pierwsze skojarzenie wiąże się nie z poważnym projektem, ale damskim imieniem? Jaki wpływ na otoczenie mają projektowe laboratoria? Co można zrobić z dokumentami sprzed pół wieku zapisanymi w pożółkłych zeszytach? Do czego służy georadar i co kryje się pod nazwą platforma wizualizacji czasoprzestrzennych? O tym właśnie rozmawiamy w drugim odcinku popularnonaukowego podcastu!

Rozmawiają Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir

Czy przed hakerami uchroni nas komunikacja kwantowa? Odcinek 1, PSNC Podcast

Gościem pierwszego odcinka PSNC Podcast jest Piotr Rydlichowski – specjalista od komunikacji i kryptografii kwantowej z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Czym jest kwant i czy to możliwe, że każdy z nas ma je przy sobie? W jaki sposób fizyka i technika przekładają się na cybebezpieczeństwo i dlaczego tak ważne jest poszukiwanie nowych sposobów szyfrowania danych? Co wspólnego z tym wszystkim ma Enigma? O tym opowiemy w odcinku!

Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski.