PSNC podcast to seria podcastów popularnonaukowych, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice i opowiadamy o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne.
Prowadzone są w formie rozmów specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.
Do usłyszenia!

Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer. Odcinek 4, Część 2, PSNC Podcast
W drugiej części naszej rozmowy z dr. Mikołajem Buchwaldem idziemy o krok dalej: hasło „człowiek-komputer” zamieniamy na „mózg-komputer”. Rozmawiamy o związanych z tym możliwościach i zagrożeniach. Posłuchajcie czy Elon Musk poprzez firmę Neuralink jest prekursorem badań nad ludzkim mózgiem, czy możemy kontrolować działania robaków i gryzoni za pomocą naszych myśli, jak zmusić robota do płaczu i wreszcie czy wróg Spider-Mana – Doctor Octopus, to wciąż tylko fikcja Marvela, czy też już rzeczywistość.
Na drugą część rozmowy zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.

Jak rozmawiać z maszyną, czyli interfejs: człowiek-komputer. Odcinek 4. Część 1, PSNC Podcast
Pojawiły się wraz z rozwojem pierwszych komputerów i wówczas wykorzystywane były jedynie przez wąskie grono specjalistów i naukowców. Dziś korzysta z nich każdy z nas. Mowa o interfejsach człowiek-maszyna. Wiele z nich powstaje w ramach realizowanych przez PCSS projektów, są to m.in.: narzędzie do automatycznego określania zainteresowania i nastawienia emocjonalnego osób w przekazie wideo, platforma wspomagająca komunikację osób z głęboką złożoną niepełnosprawnością intelektualną, czy aplikacje wspierające seniorów w ich codziennym funkcjonowaniu. Więcej o konkretnych zastosowaniach interfejsów człowiek-maszyna opowie dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS.
Na pierwszą część rozmowy zapraszają Agnieszka Wylegała i Błażej Oczkowski.

Po co nam sztuczne Słońce na Ziemi? Odcinek 3, PSNC Podcast
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski

Skansen w 12K – czyli ultranowoczesna humanistyka cyfrowa. Odcinek 2, PSNC Podcast
Gościem drugiego odcinka PSNC Podcast jest Tomasz Parkoła – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym i jednocześnie kierownik projektu Dariah.Lab.
Czym jest Dariah i dlaczego pierwsze skojarzenie wiąże się nie z poważnym projektem, ale damskim imieniem? Jaki wpływ na otoczenie mają projektowe laboratoria? Co można zrobić z dokumentami sprzed pół wieku zapisanymi w pożółkłych zeszytach? Do czego służy georadar i co kryje się pod nazwą platforma wizualizacji czasoprzestrzennych? O tym właśnie rozmawiamy w drugim odcinku popularnonaukowego podcastu!
Rozmawiają Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir

Czy przed hakerami uchroni nas komunikacja kwantowa? Odcinek 1, PSNC Podcast
Gościem pierwszego odcinka PSNC Podcast jest Piotr Rydlichowski – specjalista od komunikacji i kryptografii kwantowej z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Czym jest kwant i czy to możliwe, że każdy z nas ma je przy sobie? W jaki sposób fizyka i technika przekładają się na cybebezpieczeństwo i dlaczego tak ważne jest poszukiwanie nowych sposobów szyfrowania danych? Co wspólnego z tym wszystkim ma Enigma? O tym opowiemy w odcinku!
Rozmawiają Gabriela Jelonek i Marcin Dąbrowski.