7. Spotkanie Grupy Zadaniowej ds. Archiwizacji w Poznaniu zakończone

7. Spotkanie Grupy Zadaniowej ds. Archiwizacji w Poznaniu zakończone
Przez dwa dni w Poznaniu o nowoczesnych technologiach archiwizacji dyskutowali członkowie organizacji TERENA z 12 państw, między innymi z Czech, Węgier, Norwegii, Holandii, Grecji i Australii.
Spotkania członków organizacji TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association) dotyczące archiwizacji odbywają się cyklicznie. Stanowią platformę wymiany doświadczeń i wiedzy w środowisku operatorów naukowych sieci krajowych. Są też okazją do promowania pomysłów i przeglądu najnowszych technologii w przechowywaniu danych i umożliwiają spotkanie ich producentów i inżynierów z użytkownikami tych systemów.

– W trakcie spotkania w Poznaniu nawiązaliśmy ścisłą współpracę z informatykami z Czech, którzy pracują nad podobnym projektem. To pozwoli nam na wspólne rozwiązanie ewentualnych problemów przy pracy w przyszłości – mówił Michał Jankowski z Działu Komputerów Dużej Mocy PCSS. – Choć trzeba przyznać, że jeśli chodzi o rozbudowane bezpieczeństwo w usługach archiwizacji danych, koledzy z innych europejskich krajów są w tyle za nami – dodał Jankowski. Informatycy z PCSS podczas spotkania zaprezentowali efekty prac w ramach projektów Krajowy Magazyn Danych oraz Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa.