
U progu wolnych od pracy, pierwszych majowych dni, zapraszamy na przegląd najważniejszych aktualności, wydarzeń i publikacji związanych z naszym Centrum.
Kwiecień rozpoczął się kilkoma istotnymi dla funkcjonowania PCSS wydarzeniami. Komisja Europejska ogłosiła nową strategię rozwoju AI na Starym Kontynencie. W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym powstanie Fabryka Piast-AI, jeden z najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji. Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), do której PCSS dołączył w 2024 roku, została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocni swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie. W ramach rodzimej współpracy PCSS wraz z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości podpisał list intencyjny dotyczący kooperacji w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Wśród konferencji i spotkań na uwagę zasługuje szczególnie XVII Europejski Kongres Gospodarczy (23-25.04., Katowice), uznawany za największą imprezę biznesową w Europie Centralnej. W panelu „Polska w cyfrowej transformacji” aktywny udział wziął dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – Robert Pękal. Podczas innego kwietniowego wydarzenia – Kongresu INSECON 2025 (2-3.04., MTP) – stoisko PCSS przyciągało liczne grono odwiedzających, którzy w ramach prezentowanego projektu EDIH CyberSec, mogli zapoznać się z kluczowymi dla zwiększenia odporności na cyberataki rozwiązaniami.
Wydarzenia o znaczeniu międzynarodowym odbyły się także w siedzibie PCSS; 9 i 10 kwietnia gościliśmy uczestników Europeana Aggregators’ Forum, cyklicznego spotkania agregatorów, współpracujących z instytucjami dziedzictwa kulturowego w celu gromadzenia danych oraz udostępniania ich za pośrednictwem Europeany, natomiast w weekend, 12 i 13 kwietnia, PCSS opanowali młodzi entuzjaści nowoczesnych technologii, by w ramach Hackathonu QL Future, podjąć wyzwania z zakresu zdrowia, finansów, energii i zagospodarowania przestrzennego.
Next Data AI, Q-Chronos oraz Superheroes 4 Science to nie tylko projekty naukowe, które w obecnie realizujemy, ale także konkretne rozwiązania, jak np. wyjątkowa gra planszowa, dzięki której poprzez zabawę, odkrywamy tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Długi majowy weekend to świetna okazja do lektury. W tym numerze proponujemy Państwu dwie pozycje: artykuł o projekcie “Proste Pismo”, który pojawił się w “Poradniku językowym” oraz publikację dotyczącą komunikacji kwantowej w prestiżowym czasopiśmie “Nature”.
Tych, którzy wolą wersję audio, zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Talks. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżają projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM).
Spokojnego, pełnego słońca i odpoczynku weekendu życzy
Agnieszka Wylegała
Aktualności
Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI, którego celem jest uczynienie Starego Kontynentu światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), a Fabryka Piast-AI, mająca powstać w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, stanie się najnowocześniejszym europejskim ośrodkiem badań i rozwoju sztucznej inteligencji.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zacieśnia współpracę z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedstawiciele obu instytucji podpisali list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. W pierwszej fazie obejmować ona będzie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
E-RIHS, czyli Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie. Przypomnijmy, że w 2024 roku PCSS dołączył do Polskiego Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym ERIHS PL.
Wydarzenia
Europejski Kongres Gospodarczy organizowany jest jako otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabrakło najbardziej aktualnych tematów, związanych z bezpieczeństwem oraz międzynarodową konkurencyjnością i niezależnością gospodarki. Drugiego dnia Kongresu gościem panelu dyskusyjnego był dyrektor PCSS – Robert Pękal.
Na początku kwietnia mieliśmy przyjemność nie tylko uczestniczyć w kongresie INSECON, ale byliśmy także odpowiedzialni za jego ochronę cybernetyczną. Wszystko to w ramach projektu EDIH CyberSec, którego PCSS jest liderem. Zobaczcie jak wyglądało nasze stoisko i przeczytajcie jak dbamy o bezpieczeństwo małych i średnich przedsiębiorstw.
24 godziny, 92 śmiałków i wyzwania związane ze zdrowiem, finansami, energią oraz, zagospodarowaniem przestrzeni. To najważniejsze liczby i hasła tegorocznej edycji kwantowego hackathonu QL Future, który odbył się w siedzibie PCSS. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy z Orca Computing, Capgemini, AQT, Ministerstwo Finansów oraz IBM.
Projekty
Pełna nazwa projektu, realizowanego przy współpracy z Centrum Zdrowia La Vie sp. z o.o., to „Opracowanie innowacyjnego narzędzia do wspomagania diagnostyki i automatycznego opisu obrazów radiologicznych z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji”. Głównym jego celem jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych niezbędnych do opracowania narzędzia, które pozwoli na wsparcie diagnostyki radiologicznej oraz automatyzację opisu badania radiologicznego w oparciu o mechanizmy sztucznej inteligencji.
Konsorcjum Q-ChronoS tworzą cztery podmioty: lider – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Centrum Badań Kosmicznych PAN oddział w Borówcu (Obserwatorium Astrogeodynamiczne), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Wspólnie podjęły prace w projekcie związanym z budową systemów dwóch mobilnych sensorów kwantowych opartych na optycznych zegarach atomowych oraz infrastruktury do transferu częstotliwości optycznej, która umożliwi ich wykorzystanie w różnych miejscach Polski.
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych – słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Ofertowo
PCSS jest doświadczonym graczem, który od ponad 30 lat dostarcza nowoczesne rozwiązania IT dla sektora naukowego, biznesu oraz administracji samorządowej – tworząc infrastrukturę, która napędza rozwój i cyfrową transformację. Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą usług i innowacji oferowanych m.in. w ramach bezpiecznego przetwarzania i udostępniania danych, kompleksowej realizacji multimedialnej wydarzeń,
technologii 5G i rozwiązań IoT.
PSNC Digital Future Talks
Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny to dwoje przesympatycznych specjalistów z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika PCSS. Ale bycie przesympatycznym nie wystarczy, żeby pojawić się w naszym podcaście – a ta dwójka ma nie tylko ogromną wiedzę, lecz także ciekawe historie, którymi chętnie dzieli się ze słuchaczami. Nadstawcie zatem uszu, by poznać sekrety naszego systemu rozpoznawania mowy.
Piszą o nas
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi „Proste Pismo”. Autorzy – prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz dr inż. Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię. Narzędzie do upraszczania warstwy językowej pism urzędowych powstało przy współpracy z językoznawcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Urzędem Miasta Poznania oraz specjalistami z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Jak prezentuje się Piotr Rydlichowski – nasz niedościgniony specjalista kwantowy w Naturze? Otóż bardzo dobrze! Tym bardziej, że znalazł się tam w doborowym towarzystwie koleżanek i kolegów z Toshiba’s Cambridge Research Laboratory oraz z sieci GÉANT. Wspólne napisali niezwykle interesujący tekst o koherentnej komunikacji kwantowej na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych, który ukazał się niedawno z we wspomnianym na wstępie prestiżowym magazynie Nature. Polecamy go zatem Waszej uwadze!