DARIAH Annual Event 2025: Przyszłość humanistyki cyfrowej w Getyndze

DARIAH Annual Event 2025: Przyszłość humanistyki cyfrowej w Getyndze

W dniach 17-20 czerwca 2025 roku w Getyndze (Niemcy) odbyła się prestiżowa konferencja DARIAH Annual Event 2025. Na miejsce tego wydarzenia wybrano Getyńską Bibliotekę Państwową i Uniwersytecką, gdzie zgromadzili się eksperci oraz entuzjaści humanistyki cyfrowej z całej Europy, wśród których nie zabrakło też przedstawicieli PCSS. Pierwszy dzień poświęcony był wewnętrznym spotkaniom DARIAH, natomiast główna część konferencji trwała od 18 do 20 czerwca.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „The Past” (przeszłość), obejmującym szeroki zakres tematów z zakresu humanistyki cyfrowej: od badań nad kulturami starożytnymi, po historię współczesną. Uczestnicy byli zachęcani do wykorzystywania cyfrowych narzędzi i metodologii do analizowania, interpretowania oraz prezentowania danych historycznych i archeologicznych. 

Wśród poruszanych zagadnień znalazły się: archiwizacja i konserwacja cyfrowa, analiza danych historycznych z wykorzystaniem Big Data i AI, aplikacje rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej w kontekście historycznym, cyfrowe opowiadanie historii, przestrzenna eksploracja przeszłości, analiza tekstów, crowdsourcing w historii oraz rekonstruowanie historie za pomocą technologii cyfrowych.

PCSS uczestniczyło w tym wydarzeniu jako partner projektu DARIAH-HUB. Nasi specjaliści zaprezentowali demo swoich rozwiązań oraz wzięli udział w sesji posterowej, dzieląc się swoimi najnowszymi osiągnięciami. Maciej Głowiak, kierownik Działu Nowych Mediów PCSS, wygłosił prezentację związaną z projektem Heriforge, podkreślając tym samym zaangażowanie PCSS w rozwój innowacyjnych technologii na rzecz dziedzictwa kulturowego i humanistyki cyfrowej:

– Projekt Heriforge w swojej nazwie nawiązuje do dziedzictwa kulturowego i do kuźni (to znaczenie angielskiego słowa forge). Podobnie jak kuźnia kowalska jest miejscem, w którym metal jest podgrzewany i wykuwany w narzędzia, broń czy dzieła sztuki, tak Heriforge jest nowoczesną kuźnią, w której surowe dane kulturowe są przekształcane za pomocą technologii immersyjnych w ekscytujące doświadczenia rozszerzonej rzeczywistości czy cyfrowe rekonstrukcje. Tematem tegorocznej konferencji jest „The Past” – „przeszłość”, a nasze prace dotyczą przyszłości „The Future”, czyli tego, w jaki sposób najnowocześniejsze technologie XR mogą zmienić postrzeganie przez nas dziedzictwa kulturowego. PCSS jest koordynatorem projektu Heriforge, co potwierdza ważną rolę naszej instytucji w europejskim ekosystemie dziedzictwa kulturowego i nowych technologii.