Chirurdzy z kilkunastu państw ponownie operują „na żywo” w internecie

Chirurdzy z kilkunastu państw ponownie operują „na żywo” w internecie
24 maja br. międzynarodowa fundacja LION organizuje siódmą światową wideokonferencję z operacji otolaryngologicznych i neurologicznych. Istotą przedsięwzięcia jest jednoczesna interaktywna transmisja „na żywo” ze stołów operacyjnych z różnych części świata. Interaktywna, ponieważ odbiorcy przekazu będą mieli kontakt z operującymi lekarzami i poprzez moderatorów będą mogli zadawać im pytania.

W tym roku w wydarzeniu ponownie weźmie udział Katedra i Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, reprezentowana przez kierownika jednostki – prof. dra hab. med. Witolda Szyftera. Profesor Szyfter na oczach widzów z krajów całego świata przeprowadzi zabiegi wszczepienia implantu ślimakowego oraz stapedotomii, która umożliwia leczenie otosklerozy.

Łącznie, jednego dnia za pomocą wideokonferencji, dwadzieścia cztery operacje wykona dziewiętnastu lekarzy z takich krajów, jak: Francja, Niemcy, Austria, Belgia, Włochy, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Brazylia.

Wsparcia technicznego w części przedsięwzięcia odbywającej się w Poznaniu udzieli PCSS, które dostarczy sprzęt audio, urządzenia wideokonferencyjne HD, oraz udostępni dedykowane łącze do szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER. Ze względu na kluczowe znaczenie jakości obrazu w trakcie operacji medycznych, sygnał wideo transmitowany będzie w rozdzielczości High Definition (HD). Do dyspozycji uczestników udostępnione zostaną dwa kanały wideokonferencyjne, na których będzie odbywała się transmisja.

Transmisja z wideokonferencji będzie dostępna 24 maja od godz. 9:00 na stronie fundacji LION http://www.lion-web.org/pages/lion/web_live.html