Dzień Domeny Publicznej 2016

Dzień Domeny Publicznej 2016
29 stycznia 2016 r. ogłoszony został Dniem Domeny Publicznej 2016. Partnerem wydarzenia jest Federacja Bibliotek Cyfrowych, prowadzona przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Co roku, pierwszego dnia stycznia, do domeny publicznej trafia twórczość kolejnych artystów. Dzieje się tak za sprawą wygasania praw autorskich do szeregu tekstów kultury – literatury, muzyki, sztuki, a także twórczości naukowej – z powodu minięcia 70 lat od śmierci twórcy.

Tegoroczne obchody zaplanowano 29 stycznia w lokalu Solec 44 w Warszawie. Wśród licznych atrakcji znajdzie się m. in. prezentacja utworów z domeny publicznej z wprowadzeniem Sonii Wronkowskiej z Biblioteki Narodowej, w wykonaniu pianisty zespołu Jazzpospolita, Michała Załęskiego. Wydarzenie składa się z części warsztatowej, na którą obowiązuje rejestracja oraz z części otwartej.

Szczegółowy plan wydarzeń oraz rejestracja dostępne są TUTAJ.

Federacja Bibliotek Cyfrowych zaangażowana jest wydarzenie, wspierając użytkowników poszukujących zbiorów polskich instytucji kultury i nauki, które są dostępne on-line i są już w Domenie Publicznej. Obecnie w FBC jest około 1.2 mln dokumentów dostępnych bez żadnych ograniczeń i oznaczonych jako utwory znajdujące się w Domenie Publicznej.

Obiekty te można znaleźć TUTAJ.