EURO Distinguished Service Medal Award dla Profesora Jana Węglarza

EURO Distinguished Service Medal Award dla Profesora Jana Węglarza
Podczas sesji otwarcia 29. konferencji EURO (The Association of European Operational Research Societies), odbywającej się w hiszpańskiej Walencji, dyrektor PCSS prof. Jan Węglarz odebrał EURO Distinguished Service Medal Award. To drugie, obok EURO Gold Medal, wyróżnienie dla Prof. Węglarza tej Asocjacji.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy EURO Gold Medal prof. Jan Węglarz otrzymał wraz z prof. Jackiem Błażewiczem i Romanem Słowińskim (jako jedyni dotychczas Polacy) w 1991 r. w Akwizgranie. W ten sposób dołączył do grona dwóch osób – prof. Dominika de Werra i prof. Bernarda Roy – którzy zostali wyróżnieni obydwoma medalami.

The Association of European Operational Research Societies to organizacja skupiająca 32 państwa i kilkanaście tysięcy członków.

Prof. Jan Węglarz jest współzałożycielem i dyrektorem Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz kierownikiem Zakładu Badań Operacyjnych i Sztucznej Inteligencji w Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej, którego był wieloletnim Dyrektorem. Jest twórcą uznanej w świecie szkoły naukowej w zakresie badań operacyjnych i ich zastosowań, głównie w informatyce, laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. Nagrody FNP w 2000 r.) oraz wyróżnień (m.in. Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania w 2016 r.).