Klaster PCSS ponownie na liście 500 superkomputerów świata

Klaster PCSS ponownie na liście 500 superkomputerów świata
W najnowszym rankingu TOP500 superkomputer „Reef” pracujący w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym znalazł się mniej więcej w połowie stawki – na 312 pozycji. Wyścig superkomputerów wygrały Chiny.

Klaster „Reef” o mocy przetwarzania wynoszącej 38 TFLOPS znalazł się w 500 najsilniejszych już drugi raz z rzędu. W poprzednim rankingu, opublikowanym w czerwcu tego, roku zajął 444 pozycję. W najnowszej klasyfikacji, obok klastra PCSS, pojawiło się 5 polskich maszyn. Najwyżej sklasyfikowany, Klaster Zeus Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w Krakowie, z wynikiem 88 TFLOPS znalazł się na 84 miejscu. Nadal wysoką pozycję utrzymuje superkomputer Galera z Politechniki Gdańskiej, który zajął 297 miejsce, a klaster „Supernova” z Wrocławskiego Centrum Sieciowo – Supekomputerowego znalazł się na miejscu 372. Poza naukowymi klastrami obliczeniowymi, na liście TOP500 znalazły się również liczące po ponad 1000 serwerów farmy portali internetowych: nk.pl (185 miejsce) oraz QXL Poland – Allegro (249 miejsce).

Spośród sześciu polskich superkomputerów, które znalazły się na liście TOP500, aż pięć – w tym „Reef” PCSS – wyprodukował koncern HP. Wszystkie charakteryzuje bardzo duża moc obliczeniowa, przy jednoczesnej oszczędności miejsca i poboru prądu.

Polska jest 9. krajem na świecie i 5. w Europie (za Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Rosją) pod względem liczby posiadanych superkomputerów. Tak dobry wynik naszego kraju to rezultat systematycznej rozbudowy klastrów obliczeniowych, współfinansowanych, m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze samorządowe przy wykorzystaniu funduszy unijnych.

W pierwszej dziesiątce najnowszego rankingu znalazło się aż pięć komputerów ze Stanów Zjednoczonych, po jednym z Japonii, Francji i Niemiec oraz dwie maszyny – w tym zwycięzca klasyfikacji – z Chin.

Projekt TOP500 został zapoczątkowany w 1993 roku w celu zapewnienia wiarygodnej podstawy do śledzenia trendów w systemach komputerowych o wysokiej wydajności. Ranking miejsc, w których pracuje 500 najpotężniejszych systemów komputerowych na świecie, publikowany jest dwa razy w roku, w czerwcu i listopadzie. Lista zawiera wiele informacji, w tym specyfikację systemu i główne obszary jego zastosowań.

Najnowszy ranking w całości dostępny pod adresem: http://www.top500.org/list/2010/11/100.