Komisja Europejska poszukuje chętnych do badania przepustowości Internetu

Komisja Europejska poszukuje chętnych do badania przepustowości Internetu
Komisja Europejska zaprasza 5 900 ochotników z Polski do paneuropejskiego badania pomiaru przepływności transmisji danych w sieciach szerokopasmowych. Badanie obejmie 27 krajów Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Chorwację. Wyniki mają pomóc Komisji Europejskiej skierować środki finansowe na inwestycje w sieci szerokopasmowe o dużej przepływności, realizowane w ramach Agendy Cyfrowej.

Badanie poparła Neelie Kroes, Komisarz Komisji Europejskiej (KE) ds. Agendy Cyfrowej. „Każdy mieszkaniec UE powinien móc korzystać z otwartego i zgodnego z prawem dostępu do Internetu, bez ukrytych ograniczeń czy godzenia się na niższe od deklarowanych przepływności transmisji danych” – powiedziała Neelie Kroes. „Informacje na temat rzeczywistej jakości dostępu do sieci szerokopasmowych musimy zebrać bezpośrednio od konsumentów. Wyniki pozwolą odpowiednio skierować wsparcie i inwestycje” – dodała.

Aby zapewnić statystycznie reprezentatywną próbę, badanie musi objąć 100 000 ochotników. W Polsce zgłosiło się 1100 osób – organizatorzy zapraszają kolejnych 5 900 uczestników. Każdy z nich regularnie będzie otrzymywał raporty dotyczące średniej prędkości swego łącza szerokopasmowego. Uczestnik, po bezpłatnej rejestracji, otrzyma urządzenie Whitebox, które przeprowadzi testy. Urządzenie należy podłączyć do przyłącza internetowego. W czasie, gdy abonenci nie korzystają ze swojego łącza, Whitebox realizuje automatyczne testy pomiaru przepływności transmisji danych i innych parametrów połączenia. Ten bezprzewodowy router TP-Link, wyposażony w specjalne oprogramowanie, nie gromadzi żadnych innych danych oprócz tych dotyczących wydajności szerokopasmowego łącza internetowego. Whitebox wykonuje testy: prędkości wielowątkowego pobierania oraz wysyłania w oparciu o protokół http, dostępności łącza, opóźnienia i strat w pakietach (zarówno ICMP, jak i UDP), długości zapytania rekurencyjnego i wskaźnika awaryjności zapytania do serwera DNS, czasu ładowania strony sieci Web, wskaźnika awaryjności ładowania strony sieci Web oraz szybkości strumienia. Każdy uczestnik po zakończeniu projektu będzie mógł zachować Whitebox.

Badanie Komisji Europejskiej prowadzone jest przez firmę SamKnows, specjalizującą się w pomiarach parametrów transmisji danych w sieciach szerokopasmowych.

Aby wziąć udziałw badaniu nalezy zarejestrować się w witrynie http://www.samknows.eu/.