GeeCON to międzynarodowa konferencja, której tematyka skupia się wokół języka Java i technologii opartych na Java Virtual Machine. W czasie konferencji uczestnicy będą mieli okazję wymienić doświadczenia dotyczące nowoczesnych metod wytwarzania oprogramowania, architektury rozproszonych systemów informatycznych oraz metodyk zarządzania zespołami programistycznymi.
Będzie to z pewnością jedna z najważniejszych w 2010 roku konferencji dla programistów i projektantów oprogramowania w Polsce i Europie środkowo-wschodniej. W ciągu dwóch dni uczestnicy będą mogli wysłuchać wielu wykładów spośród trzech równoległych ścieżek – więcej informacji znajdą Państwo w agendzie.
Listę prelegentów tworzy wielu profesjonalistów, wśród których łatwo rozpoznać autorów blogów, książek, Java Championów, miedzy innymi: Aleksandar Seovic, Andrea Provaglio, Bruno Bossola, Charles Oliver Nutter, Chris Aniszczyk, Craig L Russell, Dalibor Topic, Ed Burns, Felix Leipold, James Williams, Jonas Bonér, Matthias Wessendorf, Stephan Herrmann, Thomas Sundberg, Waldemar Kot.
Konferencja jest organizowana przez polską społeczność Javową (m.in. Polska Grupa Użytkowników języka Java, Poznańska Grupa Użytkowników języka Java) wspieranych przez Stowarzyszenie Grupa Informatyczno-Kulturalna.
PCSS jest kluczowym partnerem konferencji GeeCON, wspiera organizatorów swoim doświadczeniem i wiedzą, udostępnia również sale i sprzęt na potrzeby konferencji.
Drugie miejsce zespołu PSNC Aerospace Lab podczas Europejskiej Ligi Robotycznej
2022-06-24
23 czerwca 2022 roku na lotnisku w Kąkolewie podczas drugiej, poligonowej części Drone Power Hakaton Plus oprócz pokazów nominowanych zespołów, odbyły się zawody w ramach Europejskiej Ligi Robotycznej, organizowane przez Politechnikę Poznańską i PCSS.
Otwarte zaproszenie do nowych pilotaży biznesowych w ramach EOSC DIH
2022-06-16
EOSC DIH ogłosiło drugie zaproszenie do składania ofert dla pilotaży biznesowych (EoI). Celem jest wsparcie przedsiębiorstw, opracowujących innowacyjne rozwiązania oraz - dzięki technologiom i usługom EOSC - pomoc we wprowadzaniu produktów i usług na rynek. Termin na składanie ofert mija 24 czerwca 2022 r.
NLPQT: uruchomiono łącze Quantum Key Distribution między Poznaniem i Warszawą
2022-06-15
W ramach prac projektu NLPQT – Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologi Kwantowych uruchomiono łącze transmisyjne technologii Quantum Key Distribution pomiędzy Poznaniem a Warszawą. System transmisyjny QKD korzysta z dedykowanych włókien sieci PIONIER o łącznej długości 380 km.
Podpisano porozumienie w sprawie organizacji Forum Rozwoju Miast 2022
2022-06-14
Podpisano list intencyjny, dotyczący organizacji szóstej edycji Forum Rozwoju Miast. Wydarzenie zaplanowano na 17 i 18 października 2022 roku. Jednym ze współorganizatorów, obok Urzędu Miasta Poznania, jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Podpisano porozumienie w sprawie Polskiej Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych
2022-06-13
Główne cele porozumienia na rzecz budowy i rozwoju Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych to wsparcie rozwoju technologii systemów bezzałogowych w Polsce oraz stymulowanie współpracy naukowo-badawczej, a także biznesowej, poprzez udostępnienie specjalistycznej, niedostępnej dotychczas infrastruktury testowej. Dyrektor PCSS - dr inż. Cezary Mazurek podpisał list intencyjny, dotyczący wspólnego działania w tym zakresie.
Spotkanie komitetu sterującego PRACE
2022-06-10
Na spotkaniu Komitetu Sterującego PRACE (7-8.06.2022 r.), międzynarodowego konsorcjum odpowiedzialnego za budowę infrastruktury HPC w Europie oraz współpracy naukowej z wykorzystaniem zaawansowanych obliczeń, podsumowano dotychczasową działalność drugiego etapu PRACE 2.0, zakończonego wraz z procesem udostępniania zasobów Tier-0 oraz Tier-1.
Zapraszamy na Droniadę 2022
2022-06-25
Zapraszamy na 9. edycję konkursu technologicznego, który w tym roku po raz pierwszy, organizowany jest w formie multidyscyplinarnych zawodów. Mowa o Droniadzie 2022, która rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do końca miesiąca. PCSS jest współorganizatorem wydarzenia.
Gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo” dla uczniów resortowych szkół rolniczych
2022-06-21
21 czerwca 2022 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo”, zorganizowanego dla uczniów resortowych szkół rolniczych. Wydarzenie rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, firmy Intel oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
TNC22: „Navigating the unexplored”
2022-06-12
Po dwóch latach przerwy, związanej z pandemią, największa konferencja sieci naukowo-akademickich w Europie powraca w tradycyjnej, stacjonarnej formie. TNC 2022 gościć będzie we włoskim Treście. Tradycyjnie, konferencji towarzyszy przestrzeń wystawowa, podczas której PCSS i Konsorcjum PIONIER zaprezentują realizowane aktualnie projekty i inicjatywy.
Seminarium PCSS: dr Jennifer Edmond – „Open isn’t Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure”
2022-06-11
Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami otwarte Seminarium PCSS. Swoją prelekcję pod tytułem: „Open isn't Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure” zaprezentuje dr Jennifer Edmond z Trinity College Dublin, The University of Dublin.
Zapraszamy na Sąsiedzkie Inspiracje 2022
2022-06-08
Już w najbliższą sobotę 11 czerwca zapraszamy do Starego ZOO w Poznaniu na drugą edycję Sąsiedzkich inspiracji. Tematyka tegorocznego spotkania skupiać się będzie wokół zagadnień związanych ze zdrowiem i ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy robią coś ciekawego lokalnie i chcą rozwijać wartościowe inicjatywy.
Seminarium PCSS: dr Zoe Cournia – „HPC for Computer – Aided Drug and Materials Design
2022-06-03
Zapraszamy na kolejne otwarte Seminarium PCSS, które odbędzie się 6 czerwca 2022 o godz. 14:30. Tym razem prelegent - dr Zoe Cournia z Biomedical Research Foundation Academy of Athens, przedstawi zagadnienie: “High Performance Computing for Computer-Aided Drug and Materials Design”. Seminarium będzie dostępne on-line za pomocą platformy Webex.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
Drugie miejsce zespołu PSNC Aerospace Lab podczas Europejskiej Ligi Robotycznej
2022-06-24
23 czerwca 2022 roku na lotnisku w Kąkolewie podczas drugiej, poligonowej części Drone Power Hakaton Plus oprócz pokazów nominowanych zespołów, odbyły się zawody w ramach Europejskiej Ligi Robotycznej, organizowane przez Politechnikę Poznańską i PCSS.
Zapraszamy na Droniadę 2022
2022-06-25
Zapraszamy na 9. edycję konkursu technologicznego, który w tym roku po raz pierwszy, organizowany jest w formie multidyscyplinarnych zawodów. Mowa o Droniadzie 2022, która rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do końca miesiąca. PCSS jest współorganizatorem wydarzenia.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Otwarte zaproszenie do nowych pilotaży biznesowych w ramach EOSC DIH
2022-06-16
EOSC DIH ogłosiło drugie zaproszenie do składania ofert dla pilotaży biznesowych (EoI). Celem jest wsparcie przedsiębiorstw, opracowujących innowacyjne rozwiązania oraz - dzięki technologiom i usługom EOSC - pomoc we wprowadzaniu produktów i usług na rynek. Termin na składanie ofert mija 24 czerwca 2022 r.
Gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo” dla uczniów resortowych szkół rolniczych
2022-06-21
21 czerwca 2022 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala konkursu „Inteligentne Rolnictwo”, zorganizowanego dla uczniów resortowych szkół rolniczych. Wydarzenie rozpoczęły wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, firmy Intel oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
Wideo: Przedstawiciele PCSS na scenie IMPACT’22
2022-05-13
Konferencja Impact to nie tylko przestrzeń do rozmów i dyskusji branżowych, mających realny wpływ na przyszłość. To wyjątkowe miejsce, w którym spotyka się biznes, nauka, nowoczesne technologie i administracja publiczna. Do dwudniowej dyskusji włączyli się przedstawiciele z największych światowych marek. PCSS, który był partnerem wspierającym wydarzenie, reprezentowali dr inż. Cezary Mazurek, dr Mikołaj Buchwald oraz dr inż. Marcin Lawenda.
NLPQT: uruchomiono łącze Quantum Key Distribution między Poznaniem i Warszawą
2022-06-15
W ramach prac projektu NLPQT – Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologi Kwantowych uruchomiono łącze transmisyjne technologii Quantum Key Distribution pomiędzy Poznaniem a Warszawą. System transmisyjny QKD korzysta z dedykowanych włókien sieci PIONIER o łącznej długości 380 km.
TNC22: „Navigating the unexplored”
2022-06-12
Po dwóch latach przerwy, związanej z pandemią, największa konferencja sieci naukowo-akademickich w Europie powraca w tradycyjnej, stacjonarnej formie. TNC 2022 gościć będzie we włoskim Treście. Tradycyjnie, konferencji towarzyszy przestrzeń wystawowa, podczas której PCSS i Konsorcjum PIONIER zaprezentują realizowane aktualnie projekty i inicjatywy.
Wirtualne gospodarstwo – praktyczny pomocnik rolników w ramach platformy eDWIN
2022-04-14
Ostrzeżenia przed załamaniem pogody, szkodnikami i zagrożeniami na polu, szybki kontakt z doradcą rolniczym oraz porady, kiedy i w jakiej ilości stosować środki ochrony roślin – to tylko niektóre zalety e-usługi „Wirtualne gospodarstwo”, która będzie dostępna w ramach platformy doradczej eDWIN.
Podpisano porozumienie w sprawie organizacji Forum Rozwoju Miast 2022
2022-06-14
Podpisano list intencyjny, dotyczący organizacji szóstej edycji Forum Rozwoju Miast. Wydarzenie zaplanowano na 17 i 18 października 2022 roku. Jednym ze współorganizatorów, obok Urzędu Miasta Poznania, jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Seminarium PCSS: dr Jennifer Edmond – „Open isn’t Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure”
2022-06-11
Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami otwarte Seminarium PCSS. Swoją prelekcję pod tytułem: „Open isn't Open Unless it is Open for All: Digital Humanities and Open Science Challenges for eInfrastructure” zaprezentuje dr Jennifer Edmond z Trinity College Dublin, The University of Dublin.
Projekt INSENSION: Większa niezależność dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym
2022-04-05
Dla osób ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną i wieloma niepełnosprawnościami fizycznymi interakcje z otoczeniem są niezwykle trudne. W większości przypadków osoby te, z uwagi na problemy fizyczne czy sensoryczne, są zależne od rodziny i opiekunów, którzy pomagają im nawet w podstawowych, codziennych czynnościach. Wsparciem dla takich osób ma być, współtworzona przez PCSS, platforma informatyczna INSENSION.
Podpisano porozumienie w sprawie Polskiej Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych
2022-06-13
Główne cele porozumienia na rzecz budowy i rozwoju Sieci Poligonów Technologii Autonomicznych to wsparcie rozwoju technologii systemów bezzałogowych w Polsce oraz stymulowanie współpracy naukowo-badawczej, a także biznesowej, poprzez udostępnienie specjalistycznej, niedostępnej dotychczas infrastruktury testowej. Dyrektor PCSS - dr inż. Cezary Mazurek podpisał list intencyjny, dotyczący wspólnego działania w tym zakresie.
Zapraszamy na Sąsiedzkie Inspiracje 2022
2022-06-08
Już w najbliższą sobotę 11 czerwca zapraszamy do Starego ZOO w Poznaniu na drugą edycję Sąsiedzkich inspiracji. Tematyka tegorocznego spotkania skupiać się będzie wokół zagadnień związanych ze zdrowiem i ekologią. Zapraszamy wszystkich, którzy robią coś ciekawego lokalnie i chcą rozwijać wartościowe inicjatywy.
Słuchowisko z dźwiękiem 360°, czyli okno na świat dla niewidomych dzieci
2022-03-04
Słuchowiska radiowe powracają w nowej formie, stając się oknem na świat dla osób niewidomych i niedowidzących. PCSS podjęło współpracę z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla dzieci Niewidomych w Owińskach i zaprezentuje jego podopiecznym dwa słuchowiska ambisoniczne, czyli z dźwiękiem 360°, imitującym autentyczne rozmieszczenie odgłosów w przestrzeni. Dzięki temu słuchacz zyska możliwość pełnego zanurzenia w dźwięku, aby czuł się nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem wydarzeń.
Spotkanie komitetu sterującego PRACE
2022-06-10
Na spotkaniu Komitetu Sterującego PRACE (7-8.06.2022 r.), międzynarodowego konsorcjum odpowiedzialnego za budowę infrastruktury HPC w Europie oraz współpracy naukowej z wykorzystaniem zaawansowanych obliczeń, podsumowano dotychczasową działalność drugiego etapu PRACE 2.0, zakończonego wraz z procesem udostępniania zasobów Tier-0 oraz Tier-1.
Seminarium PCSS: dr Zoe Cournia – „HPC for Computer – Aided Drug and Materials Design
2022-06-03
Zapraszamy na kolejne otwarte Seminarium PCSS, które odbędzie się 6 czerwca 2022 o godz. 14:30. Tym razem prelegent - dr Zoe Cournia z Biomedical Research Foundation Academy of Athens, przedstawi zagadnienie: “High Performance Computing for Computer-Aided Drug and Materials Design”. Seminarium będzie dostępne on-line za pomocą platformy Webex.
Zegar atomowy dostępny w Poznaniu dzięki łączu PCSS
2022-03-03
W ramach projektu NLPQT pod koniec stycznia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe uruchomiło pierwsze testowe połączenie systemu do dystrybucji nośnej optycznej (optycznej częstotliwości wzorcowej generowanej przez zegary optyczne), czyli ultraprecyzyjnego i ultrastabilnego wzorca częstotliwości. System powstaje także dzięki ścisłej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.