LoCloud Collections – chmura dla kultury

LoCloud Collections – chmura dla kultury
Szybkie i łatwe utworzenie własnej cyfrowej biblioteki, archiwum czy muzeum, udostępnienie informacji o posiadanych zbiorach w Europeanie – dzięki technologiom chmurowym to możliwe, nawet bez posiadania własnej infrastruktury informatycznej. Jak? Za pomocą platformy LoCloud Collections.

Usługa LoCloud Collections została opracowana i jest utrzymywana przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Powstała z myślą o instytucji kulturalnych i ich oczekiwaniach, a także możliwości rozpowszechniania dziedzictwa kulturowego i przekazywania danych do Europeany.

Czym różni się od innych tego typu aplikacji? Nie wymaga inwestowania w rozbudowaną infrastrukturę informatyczną. Dzięki upowszechnieniu się technologii chmurowych, zaproponowano profesjonalne, ale i bardzo ekonomiczne rozwiązanie pozwalające również najmniejszym instytucjom zaistnieć ze swoimi zbiorami w sieci. Platforma LoCloud Collections umożliwia szybkie i łatwe utworzenie własnej cyfrowej biblioteki, archiwum czy muzeum i udostępnienie informacji o posiadanych zbiorach w Europeanie. Usługa ta jest dostępna w tzw. modelu Software-as-a-Service. Oznacza to, że korzystanie z LoCloud Collections nie wymaga posiadania własnej infrastruktury informatycznej, a płatność za usługę jest okresowa i zależy od stopnia zużycia zasobów platformy, czyli od łącznej ilości danych, jakie są poprzez nią udostępniane przez daną instytucję.

LoCloud Collections zapewnia m. in. łatwe rozpoczęcie pracy, wsparcie dla małych instytucji kultury, udostępnianie wielu różnych kolekcji, a także wsparcie dla wielu różnych formatów danych.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można TUTAJ.