Celem projektu MITSU (next generation MultImedia efficienT, Scalable and robUst delivery) jest stworzenie nowej generacji multimedialnych systemów dostarczania treści, dostosowanych do warunków transmisji w sieciach bezprzewodowych, zapewniających interoperacyjność przy minimalizacji złożoności obliczeniowej i zużycia energii.
Systemy dostarczania treści wideo weszły w nową erę, w której komunikacja powinna być dostępna dla użytkownika, niezależnie od wykorzystywanego urządzenia oraz od sieci, z użyciem której realizowana jest transmisja. Jednakże stosowana obecnie strategia rynkowa, polegająca na bardzo szybkim udostępnianiu konsumentom nowych rozwiązań w dziedzinie dostarczania obrazu ruchomego, owocuje powszechnością systemów, które nie są ze sobą kompatybilne, co pociąga za sobą nadmierną złożoność przetwarzania. Nowym sposobom konsumpcji treści wideo, polegającym na wykorzystaniu urządzeń mobilnych, towarzyszyło wprowadzenie nowych protokołów strumieniowania na bazie HTTP. Protokoły te nie są ze sobą kompatybilne, co wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii i wykorzystaniem pasma, co może doprowadzić do zatorów w sieci. Rownolegle w dziedzinie kodowania wideo ma miejsce ciągłe udoskonalanie algorytmów, co ma na celu podnoszenie stopnia kompresji strumieni o wciąż rosnącej rozdzielczości.
Szczegółowa ocena i podsumowanie spotkania zostanie udostępniona przez recenzentów do końca marca.
Prof. Andrzej B. Legocki doktorem honorowym UAM
2023-05-31
Biochemik, były prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Bogusław Legocki otrzymał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1988-2003 Profesor pełnił funkcję dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Za jego kadencji, w 1993 roku powołano afiliowane z Instytutem Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Wyróżnienie dla „Internetowego Asystenta Radnego Osiedlowego”
2023-05-29
Narzędzie, zrealizowane z inicjatywy Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta Urzędu Miasta Poznania przez Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, otrzymało wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu "Innowacyjny Samorząd". Doceniono nowoczesne rozwiązanie, które pomaga w sprawnym działaniu rad osiedli.
Dostawa i montaż urządzeń chłodzących do Budynku Sal Technologicznych CBPIO
2023-05-26
W Budynku Sal Technologicznych Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego odbyła się druga część dostawy urządzeń systemu chłodzenia technologicznego. Dzięki powiększeniu mocy chłodniczej, BST zostanie wyposażony w dwa tory chłodzenia o mocy 1,2 MW każdy, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie wysokiego poziomu dostępności urządzeń chłodzonych klasycznie przy pomocy powietrza z wykorzystaniem czynnika chłodniczego.
Krajowy Magazyn Danych: dostawa elementów systemu długoterminowego składowania danych
2023-05-26
26 maja 2023 roku firma Integrale IT, w ramach realizacji Umowy nr 131/PCSS/2023 z dnia 13.03.2023 roku, dostarczyła do Budynku Sal Technologicznych CBPIO, elementy systemu długoterminowego składowania danych związanych z realizacją prac w ramach projektu "Krajowy Magazyn Danych. Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji”.
PCSS został członkiem EPSI
2023-05-12
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymało członkostwo European Platform for Sport Innovation (EPSI). Europejska Platforma Innowacji Sportowych z siedzibą w Brukseli jest organizacją non-profit opartą na członkostwie, skupiającą się w swojej działalności na innowacjach w dziedzinie sportu, a także aktywności fizycznej oraz zdrowym stylu życia.
PSNC Podcast: Czy przed hakerami uchroni nas komunikacja kwantowa?
2023-04-27
Zapraszamy Państwa na serię popularnonaukowych podcastów, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice, opowiadając o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne. Podcasty prowadzone są w formie rozmów specjalistów z PCSS i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.
Relacja z Dni Pola 2023: stoisko PCSS oraz otwarcie Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji – AgriFoodTEF
2023-06-04
3 czerwca 2023 roku, pierwszego dnia organizowanych w Sielinku Krajowych Dni Pola, w Strefie Innowacji zostało oficjalnie otwarte Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji w sektorze rolniczo-spożywczym - AgriFoodTEF, którego partnerami są Sieć Badawcza Łukasiewicz PIT, PCSS oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas wydarzenia PCSS zaprezentował także wyniki projektów związanych z rolnictwem.
PCSS na Krajowych Dniach Pola 2023
2023-06-02
W najbliższy weekend, od 3 do 5 czerwca 2023 roku, Sielinko stanie się polską stolicą rolnictwa. Wszystko za sprawą IV Krajowych Dni Pola organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Podczas wydarzenia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zaprezentuje nowoczesne rozwiązania IT dla rolnictwa.
Zapraszamy na odlotowy Dzień Dziecka w Kąkolewie
2023-06-01
Aeroklub Poznański, Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz zarządzająca lotniskiem spółka Aeroport zapraszają w sobotę 3 czerwca 2023 roku na odlotowy Dzień Dziecka na lotnisku w Kąkolewie. Na najmłodszych pasjonatów lotnictwa będzie czekać wiele atrakcji.
Warsztaty PCSS dla nauczycieli „Projektowanie uniwersalne w edukacji”
2023-06-01
6 czerwca 2023 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbędą się warsztaty „Dostępne budynki szkół, dostępna edukacja, dostępny nauczyciel – czyli projektowanie uniwersalne w edukacji" zorganizowane z myślą o nauczycielach. Wydarzenie związane jest z rezultatami międzynarodowego projektu SUCCESS.
Zapraszamy na wystawę „700 Kroków o Jutrze”
2023-05-30
Od 29 maja do 4 czerwca 2023 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu czynna będzie wystawa "700 Kroków o Jutrze”, zrealizowana przy współpracy Laboratorium Art & Science PSNC Future Labs. Interaktywna wystawa prezentowana jest podczas poznańskiego Biennale Sztuki dla Dziecka organizowanego w partnerstwie z Centrum Sztuki Dziecka.
Relacja z innowacyjnego hakatonu QL Future
2023-05-29
W weekend 27-28 maja 2023 w Poznaniu odbył się hakaton QL Future organizowany we współpracy przez PSNC Future Labs i IBM. Po raz pierwszy w Polsce uczestnicy hakatonu mieli możliwość pracować z wykorzystaniem komputera kwantowego. Zespoły miały za zadanie w ciągu 24 godzin zaproponować innowacyjną ideę lub rozwiązanie technologiczne w obszarach: człowiek, planeta, klimat.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym
2022-10-28
illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).
Prof. Andrzej B. Legocki doktorem honorowym UAM
2023-05-31
Biochemik, były prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Bogusław Legocki otrzymał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1988-2003 Profesor pełnił funkcję dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Za jego kadencji, w 1993 roku powołano afiliowane z Instytutem Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Relacja z Dni Pola 2023: stoisko PCSS oraz otwarcie Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji – AgriFoodTEF
2023-06-04
3 czerwca 2023 roku, pierwszego dnia organizowanych w Sielinku Krajowych Dni Pola, w Strefie Innowacji zostało oficjalnie otwarte Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji w sektorze rolniczo-spożywczym - AgriFoodTEF, którego partnerami są Sieć Badawcza Łukasiewicz PIT, PCSS oraz Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas wydarzenia PCSS zaprezentował także wyniki projektów związanych z rolnictwem.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Wyróżnienie dla „Internetowego Asystenta Radnego Osiedlowego”
2023-05-29
Narzędzie, zrealizowane z inicjatywy Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta Urzędu Miasta Poznania przez Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP przy współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, otrzymało wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu "Innowacyjny Samorząd". Doceniono nowoczesne rozwiązanie, które pomaga w sprawnym działaniu rad osiedli.
PCSS na Krajowych Dniach Pola 2023
2023-06-02
W najbliższy weekend, od 3 do 5 czerwca 2023 roku, Sielinko stanie się polską stolicą rolnictwa. Wszystko za sprawą IV Krajowych Dni Pola organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Podczas wydarzenia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zaprezentuje nowoczesne rozwiązania IT dla rolnictwa.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Dostawa i montaż urządzeń chłodzących do Budynku Sal Technologicznych CBPIO
2023-05-26
W Budynku Sal Technologicznych Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego odbyła się druga część dostawy urządzeń systemu chłodzenia technologicznego. Dzięki powiększeniu mocy chłodniczej, BST zostanie wyposażony w dwa tory chłodzenia o mocy 1,2 MW każdy, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie wysokiego poziomu dostępności urządzeń chłodzonych klasycznie przy pomocy powietrza z wykorzystaniem czynnika chłodniczego.
Zapraszamy na odlotowy Dzień Dziecka w Kąkolewie
2023-06-01
Aeroklub Poznański, Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz zarządzająca lotniskiem spółka Aeroport zapraszają w sobotę 3 czerwca 2023 roku na odlotowy Dzień Dziecka na lotnisku w Kąkolewie. Na najmłodszych pasjonatów lotnictwa będzie czekać wiele atrakcji.
Raport 2022: cyfrowa nauka, gospodarka i społeczeństwo
2022-12-21
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem 2022 – sprawozdaniem z działalności Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2022 roku. W dziesięciu tematycznych rozdziałach omawiamy najistotniejsze wyzwania i prezentujemy rezultaty wybranych prac.
Krajowy Magazyn Danych: dostawa elementów systemu długoterminowego składowania danych
2023-05-26
26 maja 2023 roku firma Integrale IT, w ramach realizacji Umowy nr 131/PCSS/2023 z dnia 13.03.2023 roku, dostarczyła do Budynku Sal Technologicznych CBPIO, elementy systemu długoterminowego składowania danych związanych z realizacją prac w ramach projektu "Krajowy Magazyn Danych. Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji”.
Warsztaty PCSS dla nauczycieli „Projektowanie uniwersalne w edukacji”
2023-06-01
6 czerwca 2023 roku w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odbędą się warsztaty „Dostępne budynki szkół, dostępna edukacja, dostępny nauczyciel – czyli projektowanie uniwersalne w edukacji" zorganizowane z myślą o nauczycielach. Wydarzenie związane jest z rezultatami międzynarodowego projektu SUCCESS.
Projekty POIR doceniane na całym świecie
2022-12-01
W 49/2022 numerze tygodnika "Polityka" pojawił się artykuł przygotowany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji na temat kilku projektów z Mapy Kluczowej Infrastruktury Badawczej MEIN: PRACE-LAB, NLPQT, DARIAH. Dwa tych projektów - PRACE-LAB oraz DARIAH - koordynowane są przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. PCSS jest również partnerem projektu NLPQT.
PCSS został członkiem EPSI
2023-05-12
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otrzymało członkostwo European Platform for Sport Innovation (EPSI). Europejska Platforma Innowacji Sportowych z siedzibą w Brukseli jest organizacją non-profit opartą na członkostwie, skupiającą się w swojej działalności na innowacjach w dziedzinie sportu, a także aktywności fizycznej oraz zdrowym stylu życia.
Zapraszamy na wystawę „700 Kroków o Jutrze”
2023-05-30
Od 29 maja do 4 czerwca 2023 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu czynna będzie wystawa "700 Kroków o Jutrze”, zrealizowana przy współpracy Laboratorium Art & Science PSNC Future Labs. Interaktywna wystawa prezentowana jest podczas poznańskiego Biennale Sztuki dla Dziecka organizowanego w partnerstwie z Centrum Sztuki Dziecka.
Projekt illuMINEation: nowoczesna platforma w przemyśle wydobywczym
2022-10-28
illuMINEation to wielopoziomowa rozproszona platforma IIoT, dedykowana europejskiemu przemysłowi wydobywczemu, oparta na wykorzystaniu analityki danych i nowego rodzaju technologii, w szczególności przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Nad platformą pracować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzi Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
PSNC Podcast: Czy przed hakerami uchroni nas komunikacja kwantowa?
2023-04-27
Zapraszamy Państwa na serię popularnonaukowych podcastów, w których wyjaśniamy inżynierskie tajemnice, opowiadając o tym, jak nauka i technika przekładają się na życie codzienne. Podcasty prowadzone są w formie rozmów specjalistów z PCSS i dziennikarzy, którzy wspólnie spróbują przełożyć naukowe zawiłości na język zrozumiały dla każdego.
Relacja z innowacyjnego hakatonu QL Future
2023-05-29
W weekend 27-28 maja 2023 w Poznaniu odbył się hakaton QL Future organizowany we współpracy przez PSNC Future Labs i IBM. Po raz pierwszy w Polsce uczestnicy hakatonu mieli możliwość pracować z wykorzystaniem komputera kwantowego. Zespoły miały za zadanie w ciągu 24 godzin zaproponować innowacyjną ideę lub rozwiązanie technologiczne w obszarach: człowiek, planeta, klimat.
PCSS na ISC 2022 – Where innovation is everyday
2022-06-07
Tegoroczne stoisko PCSS na wystawie konferencji ISC 2022 poświęcone było wykorzystaniu infrastruktury danych oraz HPC (High Performance Computing) do budowy usług IT, wsparcia zarówno projektów z Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej, jak i kluczowych projektów europejskich z mapy ESFRI (European Strategy Forum for Research Infrastructure).