Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa – wspólny projekt UAM i PCSS

Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa – wspólny projekt UAM i PCSS
Pierwsza w Polsce Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa, emitująca swoje programy w trybie „na żywo” powstanie w wyniku współpracy największej poznańskiej uczelni – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – operatora ogólnopolskiej telewizji naukowej PlatonTV.

Nowe przedsięwzięcie – Naukowa Uniwersytecka Telewizja Internetowa – pozwoli połączyć siły istniejących i realizowanych już projektów – PlatonTV z PCSS oraz Uniwersyteckiego Studia Filmowego z UAM. Warto wspomnieć, że owocna współpraca obu poznańskich ośrodków trwa już ponad 20 lat.

PlatonTV, czyli usługa naukowej interaktywnej telewizji HD w Sieci PIONIER, obok usług wideokonferencji, eduroam, usług kampusowych i powszechnej archiwizacji, uruchomiona została w ramach projektu PLATON – Platforma Obsługi Nauki. Telewizja PlatonTV to swoistego rodzaju platforma, stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video o tematyce naukowej, skierowanych zarówno do środowiska naukowego, jak i całego społeczeństwa.

PlatonTV przybliża szerokiemu gronu odbiorców działalność środowiska naukowego, prezentuje dyskusje ekspertów oraz ukazuje wpływ nauki i badań na różne dziedziny życia społecznego. Materiały przygotowane są przez telewizyjne studia produkcyjne (zlokalizowane w 6 miastach w Polsce), studia nagrań (w 15 miastach) oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza lokalizacjami studiów.

Zastępca Pełnomocnika Dyrektora IChB PAN d/s PCSS – dr inż. Maciej Stroiński wspomina: „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i PCSS współpracuje od 21 lat, czyli od chwili narodzenia się pomysłu zbudowania w Poznaniu Akademickiej Sieci Naukowej POZMAN oraz centrum Komputerów Dużej Mocy. Teraz, od pomysłu szerokopasmowej sieci światłowodowej dla nauki, przechodzimy w fazę realizacji i wdrożeń inteligentnych usług przystosowanych do obsługi polskiej nauki. Powstała m.in. telewizja PlatonTV, jako narzędzie dla naukowców, aby mogli oni dzięki niej popularyzować swoją pracę i realizować jej promocję.”

PlatonTV to nie tylko materiały wideo, przygotowane przez telewizyjne studia produkcyjne, ale także realizowane za pośrednictwem Sieci PIONIER transmisje „na żywo” w rozdzielczości HD. Całość funkcjonuje w oparciu o platformę technologiczną pozwalającą m.in. na uruchomienie sprofilowanych kanałów telewizji „na żywo.” Wspomniany projekt Naukowej Uniwersyteckiej Telewizji Internetowej pozwoli na transmitowanie w ramach takiego właśnie kanału, całodobowego programu telewizji uniwersyteckiej, a pierwszym partnerem PlatonTV w tym zastosowaniu jest UAM.