
Kalendarzowa przyszła do nas dwa tygodnie temu i – podobnie jak kwiecień w przysłowiu – nie może się zdecydować: czy bliżej jej do lata, czy do zimowej aury. Mowa oczywiście o wiośnie, która w marcu przyniosła ogrom wydarzeń, a i kwiecień zapowiada się nie mniej intensywnie.
Na początku naszego newslettera mamy dla Państwa kilka zaproszeń. Przed nami kolejna edycja konferencji #Energinn (8-9.04.), którą w ramach Targów NetZero Energy organizujemy we współpracy z Operatorem Enea. Wszystkich Poznaniaków zapraszamy na XXVIII edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (9.04.), podczas którego odkryjemy tajemnice kwantowych technologii. Przedstawicieli wydawnictw, czasopism i bibliotek zapraszamy z kolei na spotkanie z cyklu „Diamentowa droga otwartego dostępu” (11.04.). Wydarzenie organizowane w siedzibie PCSS przygotowuje Konsorcjum OPERAS-PL. 12 i 13 kwietnia zapraszamy do CBPIO pasjonatów nowych technologii, zwłaszcza tych kwantowych, na Hackathon QL Future. Zapowiedzi zamykamy zaproszeniem na webinarium skierowanym do MŚP w ramach EDIH CyberSec.
W najnowszym zestawieniu znajdą Państwo także relacje z kilku bardzo ważnych dla PCSS wydarzeń; piszemy m.in. o pierwszej polskiej Fabryce AI, która pod nazwą PIAST powstanie w naszym Centrum, o inauguracji projektu EuroQHPC-Integration, umożliwiającego integrację technologii kwantowych z superkomputerami, w ramach którego w PCSS powstanie system EuroQCS-Poland oraz o 35. Zgromadzeniu Ogólnym GÉANT, goszczącym w marcu w naszej siedzibie.
Wkład PCSS w rozwój europejskich technologii przyszłości oraz budowanie z naszym udziałem silnego ekosystemu obliczeń kwantowych zostały docenione i nagrodzone przez międzynarodowe środowisko: podczas EuroHPC Summit Thomas Monz, założyciel AQT, przekazał symboliczną statuetkę na ręce Roberta Pękala, Pełnomocnika Dyrektora ds. PCSS.
W tym numerze PCSS News piszemy także o dwóch realizowanych projektach: GRAPHIA oraz ECHOES. W ramach pierwszego powstał wyjątkowy newsletter, w drugim prowadzony jest nabór wniosków na dofinansowanie badań.
Na koniec zapraszamy Państwa na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Talks. Rozmowa z Błażejem Betańskim z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy dotyczy pakietu DInGO – oprogramowania, wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury i sztuki.
Przyjemnej lektury i wiosennego słońca życzy Państwu
Agnieszka Wylegała
Już wkrótce
Czy komputery kwantowe zmienią sektor energetyczny? Jak AI, drony i inteligentne liczniki pomagają w transformacji cyfrowej? O tym i wielu innych innowacjach będzie można usłyszeć podczas konferencji #2morrow_EnergINN, która odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia na MTP podczas targów NetZero Energy. Nasi wspaniali eksperci wraz z ekspertami Enea Operator opowiedzą o przełomowych technologiach – od algorytmów inwestycyjnych po fuzję jądrową. Nie przegap dyskusji o przyszłości!
Diamentowy standard otwartego dostępu (DOAS), opracowany w ramach projektu DIAMAS oraz na efektach projektu CRAFT-OA, będzie głównym tematem spotkania, które 11 kwietnia gościć będzie w Poznaniu w siedzibie PCSS. Już teraz zapraszamy przedstawicieli wydawnictw, czasopism, bibliotek i wszystkich zainteresowanych przyszłością otwartego dostępu w Polsce.
Jeśli jesteś pasjonatem nowych technologii i chcesz rozwijać swoje umiejętności w przełomowej dziedzinie, jaką są technologie kwantowe, ten hackathon jest dla Ciebie! Nie musisz posiadać doświadczenia w pracy z komputerami kwantowymi! Wystarczy otwarty umysł i chęć nauki! Zapraszamy 12 i 13 kwietnia do PCSS na wyjątkową, 24-godzinną przygodę pełną wyzwań!
Jak zabezpieczyć biznes przed cyberatakami? Odpowiedź na to pytanie znajdą uczestnicy webinaru „Budowanie cyberodporności małych i średnich przedsiębiorstw z EDIH CyberSec”, na które wraz z firmą ICSec zapraszamy już 16 kwietnia. Wydarzenie będzie doskonałą okazją, aby podnieść poziom cyberbezpieczeństwa w swojej firmie i zdobyć najnowszą wiedzę od najlepszych specjalistów w branży.
Aktualności
EuroHPC JU, czyli Wspólne Europejskie Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali, wybrało sześć nowych projektów, które dołączą do siedmiu już wcześniej zatwierdzonych, aby stworzyć najnowocześniejsze ośrodki badań i rozwoju sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Polska Fabryka AI (PIAST) będzie zlokalizowana w PCSS, które współpracuje z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika oraz z regionalnymi klastrami i hubami innowacji, w szczególności z Wielkopolskim Klastrem Teleinformatycznym.
Podczas spotkania EuroHPC Summit w Krakowie zainaugurowano projekt EuroQHPC-Integration, który powstał z inicjatywy EuroHPC JU i sześciu konsorcjów w celu stworzenia europejskiej infrastruktury umożliwiającej integrację technologii kwantowych z superkomputerami. EuroQCS-Poland, zlokalizowany w PCSS, odpowiedzialny będzie za cyfrowy komputer kwantowy oparty na bramkach z uwięzionymi jonami, oferujący ponad 20 fizycznych kubitów.
Wydarzenia
Na początku marca w siedzibie PCSS odbyło się 35. Zgromadzenie Ogólne GÉANT, podczas którego przedstawiciele organizacji dyskutowali nad najważniejszymi kwestiami związanymi między innymi z budżetem projektu, kolejnymi etapami wdrażania usług oraz realizacją złożonych planów i inwestycji. Przy okazji General Assembly odbyło się także spotkanie robocze SEE – Forum Dyrektorów NRENów Europy Wschodniej.
W podziękowaniu dla wspólnej inwestycji w innowacje kwantowe Thomas Monz, CEO AQT, przekazał symboliczną statuetkę na ręce Roberta Pękala, Pełnomocnika Dyrektora ds. PCSS. Jest to wyraz uznania dla poznańskiego Centrum za wkład w rozwój europejskich technologii przyszłości oraz budowanie silnego ekosystemu obliczeń kwantowych. Wydarzenie miało miejsce podczas EuroHPC Summit w Krakowie.
W marcu PCSS, na spotkaniu roboczym podsumowującym dotychczasowe działania w ramach EOSC EU Node, gościło wszystkie jednostki zaangażowane w budowę europejskiego węzła EOSC. Podczas spotkania podejmowano tematy mające na celu przygotowanie planu działań umożliwiającego wdrożenie w 2025 roku 13 nowych węzłów krajowych w ramach jednej europejskiej federacji EOSC w ścisłej współpracy z Komisją Europejską. Kolejne spotkanie z udziałem wszystkich kandydatów na węzły krajowe odbędzie się w Brukseli.
17 marca odbyło się szkolenie dla specjalistów z neuronauk na temat zastosowań obliczeń kwantowych. Uczestnicy poznali teorię, pracowali nad praktycznymi scenariuszami wykorzystania tej technologii w medycynie i neuronaukach oraz dyskutowali o jej roli w edukacji. Wydarzenie pokazało, w jaki sposób obliczenia kwantowe mogą wspierać badania nad mózgiem i rozwój nauki.
Projekty
Projekt ECHOES ma na celu utworzenie Europejskiej Chmury Dziedzictwa Kulturowego (ECCCH), wspólnej platformy zapewniającej profesjonalistom i badaczom zajmującym się dziedzictwem kulturowym dostęp do danych, zasobów naukowych, szkoleń i zaawansowanych narzędzi cyfrowych dostosowanych do ich potrzeb. Do 25 maja 2025 roku prowadzony jest nabór, dzięki którym instytucje dziedzictwa kulturowego mogą otrzymać wsparcie finansowe.
Stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu (open source), służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych to główny cel projektu GRAPHIA. Zdaniem specjalistów projekt powinien znacząco poprawić możliwości wizualizacji i analizy danych SSH. Wszystkie bieżące informacje o postępach prac, znajdą Państwo w specjalnie przygotowanym newsletterze.
PSNC Digital Future Talks
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego – lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.