
Podsumowanie i oczekiwanie
Zaczynamy od wyprawy za ocean, bo właśnie w Atlancie nasz zespół uczestniczył w największym wydarzeniu świata informatyki i nowoczesnych technologii. Podczas konferencji SC24 odbyła się demonstracja, wykorzystująca dwa kwantowo-klasyczne stanowiska testowe; jeden znajdujący się w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym w Poznaniu, a drugi na konferencji SC24 w Atlancie w USA. Poza tym ogłoszono tam również listę najszybszych komputerów świata, ile maszyn znajdujących się w Polsce, a ile w Poznaniu znalazło się na tej liście? Po odpowiedzi na te pytania odsyłamy Państwa do artykułu. I jeszcze jedna wiadomość zza oceanu, otóż w Atlancie ogłoszone zostały wyniki nowej edycji konkursu IO500, najszybszych systemów przechowywania danych na świecie. I PCSS także znalazł się w tym zestawieniu!
Poza tym polecamy Państwu relację z PLANET-ON, wydarzenia, w którym uczestniczyli młodzi entuzjaści klimatu, i którzy spotkali się w zabytkowej przestrzeni PSNC Future Labs, by próbować ratować planetę wraz z użyciem komputera kwantowego.
Z kolei w 9. edycji sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live (European Laryngological Live Surgery Broadcast), o której również dziś dla Państwa piszemy, uczestniczyły aż 104 kraje!
Na lamach newslettera wyjaśniamy również, co kryje się pod nazwą projektu GenAI oraz kto i o czym z zespołu PCSS-u mówił podczas Konwentu Rozwoju.
Mamy także do polecenia kolejny odcinek naszego podcastu, w którym omawiamy aplikację “Proste pismo” z jego współtwórcą dr. inż. Tomaszem Hoffmanem.
O tym, że branża informatyczna już dawno otworzyła się na kobiety wiadomo nie od dziś, ale całkiem niedawno na antenie RADIA POZNAŃ opowiadała o swojej pracy nasza koleżanka – Agata Filipczak.
Miło nam również poinformować, że Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie “Podcast Roku” za PSNC Digital Future Talks!
I na koniec jeszcze kilka słów o projekcie ECHOES Cultural Heritage Cloud, który sprzyja rozwojowi Digital Commons za pośrednictwem środowiska cyfrowego.
Z okazji zbliżających się świąt życzymy Państwu wyłącznie dobrych podsumowań tegorocznych działań oraz świeżego, optymistycznego spojrzenia w przyszłość.
Szczęśliwego Nowego 2025 Roku!
Magdalena Baranowska-Szczepańska
wraz z całą redakcją PCSS News
Aktualności
Chcesz jako pierwszy dowiadywać się o innowacyjnych projektach, wydarzeniach i możliwościach współtworzenia cyfrowych rozwiązań dedykowanych europejskiej społeczności dziedzictwa kulturowego? Zapisz się do newslettera wydawanego w ramach projektu ECHOES Cultural Heritage Cloud, który podejmuje próbę stworzenia infrastruktury i podmiotu prawnego dla chmury oraz promuje holistyczne podejście do transformacji cyfrowej, zachęcając do współtworzenia i dzielenia się wiedzą.
Aktualizacje, zapowiedzi warsztatów i konferencji, udział w konsultacjach i badaniach to tylko kilka argumentów ZA, aby zapisać się do newslettera ECHOES.
Future Labs
Prawie 30 młodych entuzjastów klimatu i nowoczesnych technologii przez 24 godziny głowiło się, jak uratować planetę. A wszystko to w związku z wydarzeniem Planet-On quantum & AI hackathon for a greener future, które odbyło się w ostatni weekend listopada w przestrzeni PSNC Future Labs. Było nie tylko kreatywnie, kwantowo i ekologicznie, ale również muzycznie!
Wydarzenia
Ponad 40 000 widzów, w tym po raz pierwszy z Kambodży, Mali, Martyniki i Madagaskaru, obejrzało 23 operacje – tak w dużym skrócie podsumować można tegoroczną, dziewiątą już edycję sesji Europejskiej Chirurgii Laryngologicznej Live. Wydarzenie zorganizowano przy współpracy Europejskiego Towarzystwa Laryngologicznego, Poznańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych, PCSS oraz Wydziału Zdrowia i Spraw Socjalnych Urzędu Miasta Poznania.
Projekty
PSNC Digital Future Talks
Artykuły
Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. Najnowsze badania wskazują, że do 2030 roku zapotrzebowanie to wzrośnie dwukrotnie. Biorąc pod uwagę, że w Polsce rodzi się więcej kobiet niż mężczyzn, to ten przyrost może wpłynąć na liczbę kobiet w branży nowych technologii. Pytanie, czy branża nowych technologii potrzebuje kobiet, zdaje się być retoryczne, ale warto je zadać i posłuchać argumentów za, które wytacza Agata Filipczak z Działu Technologii Internetu w audycji Radio Poznań “W cyfrowym świcie”.