Ogromny sukces poznańskich studentów na Imagine Cup 2011!

Dziewięciu polskich studentów startujących w tegorocznym konkursie stanęło na podium. Wśród nich poznański zespół CellarDoor. Wygrał on w kategorii aplikacji webowych, przedstawiając projekt interaktywnej książki.

Grupa poznańskich żaków w składzie: Aleksandra Łukasiak, Rafał Szekalski, Oskar Szulc i Krzysztof Żarczyński przygotowała interaktywną powieść o nazwie „The Book of Elm”, która oprócz możliwości lektury oferuje grę komputerową, słuchanie muzyki, wybór języka czy kolorowanki. Aplikacja powstała na platformie Silverlight.

Drugie miejsce zajął natomiast Błażej Matuszczyk z Politechniki Poznańskiej. Startował on w kategorii konkursowej Technologie Informatyczne. Jest to egzamin praktyczny, podczas którego finaliści mają okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie wdrażania oraz konfigurowania oprogramowania.

Drugie miejsce w kategorii IT zajął Błażej Matuszyk, zaś trzecie w kategorii interoperacynności – zespół DemosceneSpirit. W sumie w tegorocznych finałach zawodów Microsoftu brało udział ponad 400 studentów z 70 krajów. Na podium oprócz Polaków znaleźli się między innymi Irlandczycy (projektowanie oprogramowania), Tajwańczycy (projektowanie systemów wbudowanych), Francuzi (aplikacje mobilne), Brazylijczycy (Windows/Xbox) i Rumuni (media cyfrowe). Wszyscy zwycięzcy oprócz 25 tys. dolarów za zajęcie pierwszego miejsca w danej kategorii otrzymają między innymi smartfony z systemem Windows Phone 7 i aktualizacją Mango. Krótki klip wideo prezentujący zwycięzców można obejrzeć na stronach serwisu YouTube.

W odbywającym się w Nowym Jorku finałach o tytuł najlepszego w kategorii Interoperacyjność (przygotowanie platformy umożliwiającej współpracę między różnymi systemami) walczył projekt Trident drugiego poznańskiego zespołu, Demoscene Spirit (w składzie: Łukasz Michniewicz, Szymon Majewski, Magdalena Dudarska i Marek Banaszak. Zajęli oni trzecie miejsce. Mentorem obu zespołów jest dr Tomasz Gdala.

Imagine Cup to największy konkurs technologiczny dla studentów. W jego tegorocznej edycji wzięło udział ponad 350 000 studentów z ponad 183 krajów. Wzorem lat ubiegłych, uczestnicy konkursu musieli przygotować projekty będące odpowiedzią na przesłanie „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pozwala rozwiązać najtrudniejsze problemy”. Problemy te zostały zdefiniowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w tzw. Milenijnych Celach Rozwoju.

Zwycięzcą w najbardziej prestiżowej kategorii konkursu, projektowaniu oprogramowania, została drużyna studentów z Irlandii. Wszyscy Polacy, którzy zwyciężyli, chcą startować za rok. Następny finał Imagine Cup odbędzie się w Sydney, w Australii.