PCSS ponownie przeprowadzi transmisję z Teatru Wielkiego w Poznaniu

PCSS ponownie przeprowadzi transmisję z Teatru Wielkiego w Poznaniu

W dniach 14-17 stycznia 2021 r.  Teatr Wielki w Poznaniu ponownie wystawi spektakle w ramach eksperymentalnego projektu operowego „IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale” w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego w foyer teatru. PCSS przeprowadzi rejestrację i transmisję wydarzenia w Internecie.

​Jak przekonują twórcy, „Izolacja” to eksperymentalny projekt operowy, twórczo reagujący na rzeczywistość czasu pandemii. Każda z postaci prowadzi swój własny, niezależny monodram. Niekiedy poszczególne fragmenty zdają się układać w dialog – celowo nie jest sprecyzowane, w jakim stopniu postaci wchodzą między sobą w interakcję. Ich intencją jest wypowiadać się w swoim własnym imieniu, rozgrywać wspomnienia i sceny z własnej opery (choć w strzępach, w innej kolejności, w przebłyskach pamięci, odruchach i emocjach). Izolacja, w której znaleźli się Carmen, Don Giovanni i Don Pasquale, powoduje w nich zachowania na granicy obłędu (słyszą głosy, ale nie są pewni swych zmysłów, czują lęk lub ekscytację, choć nie wiedzą, z jakiego powodu).

Koncepcja reżysera osadza 3 postaci z oper Bizeta, Mozarta, Donizetti’ego w jednej wspólnej przestrzeni, a zarazem odizolowane w białych „kubikach”. To wszystko łączy technologia, pozwalając widzom podglądać jednocześnie aktywność wszystkich postaci podczas spektaklu.

Zespół PCSS zrealizuje rejestrację i transmisję w Internecie (z napisami emitowanymi na żywo, libretto w języku polskim i angielskim), która zostanie udostępniona w systemie eWejsciowki.pl. To już kolejna koprodukcja realizowana przez konsorcjum PCSS (Dział Nowych Mediów) i TechInnowacje Sp. z o.o., we współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, spektakl będzie dostępny w streamingu.