PCSS w służbie zdrowiu

PCSS w służbie zdrowiu
„Praca lekarzy w czasach intensywnego rozwoju technologicznego i powszechnego dostępu do informacji” – pod takim hasłem odbyła się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim konferencja dla konsultantów wojewódzkich. Specjaliści z całego regionu, reprezentujący różne dziedziny medycyny, przyjechali na zaproszenie wicewojewody wielkopolskiego – Przemysława Paci. Jednym z prelegentów był profesor Witold Szyfter współpracujący z PCSS.

O nowoczesnych technologiach, a przede wszystkim o możliwościach jakie daje Internet w transmisji „na żywo” z przebiegu skomplikowanych operacji chirurgicznych opowiadał profesor Witold Szyfter, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dzięki współpracy z PCSS podczas takiego zabiegu kamery śledzą każdy ruch chirurgów, a obraz i dźwięk jest przekazywany w wysokiej jakości dzięki technologii HD.

Współpraca poznańskiej kliniki oraz PCSS przyniosła kilkanaście transmisji „live” prosto z sal operacyjnych. Jedną z najważniejszych była piąta światowa wideokonferencja z operacji otolaryngologicznych i neurologicznych organizowana przez fundację LION. Istotą przedsięwzięcia była jednoczesna interaktywna transmisja „na żywo” ze stołów operacyjnych z różnych części świata. Interaktywna, ponieważ odbiorcy przekazu mieli kontakt z operującymi lekarzami i poprzez moderatorów mogli zadawać im pytania.

PCSS udzieliło nie tylko wsparcia technicznego, w postaci sprzętu audio i urządzenia wideokonferencyjnego HD, ale także udostępniło dedykowane łącze do szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER.

źródło: http://www.pacia.com.pl