PCSS wspiera technologicznie Poznański Budżet Obywatelski

PCSS wspiera technologicznie Poznański Budżet Obywatelski

Od dzisiaj do 22 października mieszkańcy Poznania mogą głosować na projekty w ramach tegorocznego Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do rozdysponowania jest 22 mln zł, a więc milion więcej niż rok temu. Zmiany dotyczą także zasad głosowania. Podobnie, jak w latach ubiegłych, technologiczną stronę przedsięwzięcia realizuje PCSS.

W tym roku głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego odbędzie się już po raz 10. Od początku istnienia Budżetu PCSS jest jego partnerem technologicznym. Głosować może każdy mieszkaniec Poznania – nie ma ograniczeń wiekowych, ani wymogu zameldowania w naszym mieście. Każdy może oddać maksymalnie 4 głosy: 2 głosy na projekty ogólnomiejskie (w tym jeden w ramach Zielonego Budżetu) oraz 2 głosy na projekty rejonowe.

Lista projektów, wraz z ich numeracją, jest dostępna na stronie internetowej Budżetu. Ostatecznie na liście do głosowania znalazło się 150 projektów – 25 ogólnomiejskich, 11 w ramach Zielonego Budżetu i 114 rejonowych. Istotną zmianą, jaką wprowadzono do tegorocznego głosowania, jest dodatkowy sposób weryfikacji. Potwierdzenie oddania głosu podczas głosowania będzie odbywać się za pomocą kodu SMS. Takie rozwiązanie wprowadzono wcześniej w wielu innych miastach np. Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu. Co ważne – do jednego numeru telefonu przypisanych jest maksymalnie 5 kodów weryfikujących, umożliwiających oddanie głosu. Oznacza to, że z jednego numeru może zagłosować 5 różnych osób. Można więc poprosić o udostępnienie telefonu, na który zostanie wysłany kod, np. kogoś z rodziny. Co z osobami, które nie posiadają telefonu komórkowego? Mogą zagłosować w Urzędzie Miasta Poznania, przy pl. Kolegiackim 17.

Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną – w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2022. Wyniki poznamy do 5 listopada.