PlatonTV: rejestracja „Manru” I. J. Paderewskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

PlatonTV: rejestracja „Manru” I. J. Paderewskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
15 grudnia 2018 roku PlatonTV zrealizuje rejestrację opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego, w reżyserii Marka Weissa. Spektakl jest koprodukcją poznańskiej Opery z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie i zostanie premierowo wystawiony w Poznaniu na scenie Teatru Wielkiego. To już kolejne, na tak szeroką skalę, przedsięwzięcie realizowane przez PCSS we współpracy z Teatrem Wielkim w Poznaniu im. Stanisława Moniuszki.

Realizacji dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, będącego ikoną walk powstańczych rozpoczętych w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku, podjął się reżyser Marek Weiss, a kierownictwo muzyczne objął Tadeusz Kozłowski. „Manru” opowiada historię miłości góralki o imieniu Ulana do wędrownego Cygana – Manru, przez którego zostaje uwiedziona. To jedyna opera, jaką napisał Ignacy Jan Paderewski. A także jedyna polska opera, która została wystawiona w Metropolitan Opera.

PCSS w konsorcjum z TechInnowacje (spółką celową PCSS), we współpracy z Paweł Zabel Colour Pictures, jest producentem wykonawczym rejestracji. Produkcja zostanie zrealizowana z wykorzystaniem infrastruktury Platformy PlatonTV, w tym wozu realizatorskiego HD i 10 kamer oraz połączonych zespołów zapewnionych przez producentów wykonawczych.

Zarejestrowany materiał zostanie wydany na płycie DVD.

Zdjęcia: Colour Pictures Paweł Zabel