PRACE-już można składać wnioski do Tier-0!

PRACE-już można składać wnioski do Tier-0!
9 lutego 2015 r. stowarzyszenie PRACE otworzyło możliwość składania wniosków w 11. Konkursie na granty obliczeniowe na Tier-0. Niniejsze zaproszenie obejmuje zarówno kilkuletni dostęp do zasobów, jak również pilotażową usługę przechowywania danych.

PRACE (pol. Partnerstwo dla Zaawansowanego Przetwarzania Danych w Europie) jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli. Infrastruktura badawcza PRACE zapewnia trwałe, światowej klasy usługi o wysokiej wydajności obliczeniowej dla naukowców i badaczy ze środowisk akademickich oraz przemysłu w Europie PCSS jest członkiem – założycielem tego stowarzyszenia.

Do 11. Konkursu można zgłaszać projekty oparte na 12, 24 lub 36 – miesięcznym planie. The PRACE Access Committee – komitet rozpatrujący wnioski, które uzyskają dostęp do zasobów PRACE, składa się z czołowych europejskich naukowców i inżynierów.

Pierwsza edycja PRACE, która ewoluowała w PRACE 2.0 oferuje aktualnie zasoby na jedynie dwie maszyny Tier-0: FermiFERMI, superkomputer IBM Blue Gene /Q obsługiwany przez włoskie konsorcjum naukowe Cineca oraz MareNostrum, superkomputer iDataPlex IBM System obsługiwany przez Barcelona Supercomputing Center. Oba systemy są odpowiednie dla szerokiej gamy kodów, zakwalifikowane projekty otrzymają profesjonalne wsparcie techniczne.

Możliwość składania wniosków zakończy się 18 marca 2015 r. o godzinie 12:00. Więcej informacji i listę wszystkich terminów można znaleźć tutaj.