ZP: PN 358/13 przebudowa willi B-12
Rodzaj zamówienia: roboty budowlane
Data wprowadzenia: 17 sierpnia 2013
Kwota przetargu: poniżej kwoty wymienionej w art. 11 ust. 8

 

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
ul.Noskowskiego 12/14, 61-704 Poznań
NIP: 777-00-02-062
REGON: 000849327

ogłasza

przetarg nieograniczony

na:

Przedmiotem zamówienia są roboty budowlane polegające na przebudowie pomieszczeń piwnicy i poddasza w budynku B-12 w Instytucie Chemii Bioorganicznej przy ul. Noskowskiego 12/14 w Poznaniu wraz z wykonaniem dokumentacji powykonawczej oraz przeniesieniem i instalacją specjalistycznego sprzętu badawczego z pomieszczeń będących przedmiotem zamówienia do miejsca wskazanego przez Zamawiającego oraz ponownym przeniesieniu i re-instalacją ww. sprzętu w miejscu docelowym po zakończeniu robót budowlanych.

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określa specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych zawarta w IV części SIWZ oraz Wytyczne przeniesienia specjalistycznego sprzętu badawczego zawarte w V części SIWZ.

Jeżeli w opisie przedmiotu zamówienia wskazano jakikolwiek znak towarowy, patent czy pochodzenie-należy przyjąć, że wskazane patenty, znaki towarowe, pochodzenie określają parametry techniczne, eksploatacyjne, użytkowe i jakościowe, co oznacza, że Zamawiający dopuszcza złożenie oferty w tej części przedmiotu zamówienia o równoważnych parametrach technicznych, eksploatacyjnych i użytkowych.
Uwaga:
Zamawiający, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ustanowi nadzór inwestorski oraz nadzór autorski.

Przedmiot zamówienia nie obejmuje montażu, podłączenia i uruchomienia kompletnego zespołu prądotwórczego w obudowie dźwiękoszczelnej zewnętrznej.


3.1.1. Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia:
1) Zakres rzeczowy przedmiotu Zamówienia - zestawienie prac do wykonania przez Wykonawcę, zawiera dokumentacja projektowa według poniższego wykazu:
1. Projekt budowlany
2. Projekty wykonawcze:
- architektoniczny
- konstrukcyjny
- elektryczny i teletechniczny
- sanitarny
3. STWiOR
4. Przedmiar robót:
- budowlanych
- elektrycznych i teletechnicznych
- sanitarnych
2) Kalkulację ceny ryczałtowej należy przygotować w oparciu o dokumentację projektową i przedmiar robót, mając na uwadze fakt, że załączony przedmiar stanowi jedynie materiał pomocniczy - informacyjny.
3.1.2. W ramach przedmiotu zamówienia należy również wykonać:
1) dokonywanie niezbędnych uzgodnień z Zamawiającym i osobami trzecimi w celu wykonywania robót;
2) dokonywanie niezbędnych wyłączeń sieci, tymczasowych niezbędnych przełączeń instalacyjnych: elektrycznych, teletechnicznych i kanalizacyjnych dla zabezpieczenia mediów na czas prowadzenia robót budowlanych;
3) odbiory,
4) wykonanie dokumentacji powykonawczej;
5) przeniesienie i instalację specjalistycznego sprzętu badawczego z pomieszczeń będących przedmiotem prac budowlanych do miejsca wyznaczonego przez Zamawiającego oraz ponowne przeniesienie i re-instalację sprzętu w miejscu docelowym po zakończeniu robót zgodnie z wytycznymi przeniesienia specjalistycznego sprzętu badawczego zawartymi w V części SIWZ.
3.1.3. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia określają:
1) Dokumentacja projektowa (budowlana i wykonawcza) sporządzona przez biuro projektowe: ARTES s.c. z siedzibą w Poznaniu, (61-573) przy ul. Niemcewicza 10/4, zgodnie z wykazem opisanym w pkt.I.3.1.1. ppkt.1), która stanowi załącznik do SIWZ;
2) Informacje dotyczące przedmiotu Zamówienia zawarte w którymkolwiek dokumencie uważa się za obowiązujące. Wymienione dokumenty należy traktować, jako wzajemnie uzupełniające się i wzajemnie wyjaśniające się. W przypadku powstania niedających się pogodzić niezgodności o charakterze technicznym - podstawą do ostatecznego ustalenia przedmiotu zamówienia oraz wyceny tego przedmiotu - jest zawsze projekt budowlany, a w dalszej kolejności projekty wykonawcze i STWiORB. Przedmiar robót należy traktować pomocniczo. Ryzyko prawidłowości ustalenia kosztów wykonania przedmiotu zamówienia ponosi Wykonawca.
3) Wytyczne przeniesienia specjalistycznego sprzętu badawczego zawarte w V części SIWZ.
3.1.4. Warunki prowadzenia robót:
1) Zamawiający przekaże Wykonawcy do realizacji plac budowy obejmujący teren określony dokumentacją projektową;
2) Prace prowadzone przez Wykonawcę nie mogą utrudniać Zamawiającemu użytkowania obiektu, zgodnie z przeznaczeniem, a wykonywane roboty w szczególności nie mogą zakłócać toku pracy i ruchu w sposób inny niż będący zwykłym następstwem zakłóceń wynikających z zakresu i technologii prowadzonych robót. Wykonawca jest obowiązany tak przygotować i ustalić front robót oraz zastosować taką technologię, która w możliwie najmniejszym stopniu zakłóci działalność Zamawiającego.
3) Wykonawca winien przestrzegać warunków prowadzenia robót zawartych w:
a) decyzjach, uzgodnieniach i opiniach do dokumentacji projektowej;
b) specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych;
c) założeniach do technologii wykonania robót zawartych w opisie technicznym do dokumentacji projektowej;
4) Wykonawca zapewni warunki umożliwiające prawidłowe wykonanie robót budowlano - montażowych oraz uwzględni w wynagrodzeniu koszty z tym związane;
Koszty za ww. elementy Wykonawca winien uwzględnić w wynagrodzeniu ryczałtowym.
3.1.5. Wykonawca zobowiązany jest na koszt własny i własnym staraniem:
1) zapewnić bezpieczeństwo osób przebywających na terenie budowy oraz ochronę mienia;
2) zawrzeć umowę ubezpieczenia robót na sumę ubezpieczenia nie mniejszą niż wartość Wynagrodzenia Wykonawcy brutto. Umowa ubezpieczenia musi zostać rozszerzona o odpowiedzialność cywilną Wykonawcy za szkody wyrządzone osobom trzecim w związku z realizacją przedmiotu zamówienia.
3) prowadzić roboty budowlane stanowiące przedmiot zamówienia zgodnie z przepisami bhp i p.poż. oraz utrzymać plac budowy w należytym porządku, a po zakończeniu robót uporządkować, odtwarzając zniszczone na skutek prac budowlanych elementy otoczenia;
4) przyjąć technologię i organizację robót, która nie spowoduje dewastacji wykonanych robót;
5) zorganizować we własnym zakresie czasowy plac składowy urobku budowlanego powstałego podczas wykonywania robót. W przypadku, jeżeli urobek stanowić będzie odpad wymagający wywiezienia na składowisko albo utylizacji, Wykonawca zobowiązany jest w szczególności do zapewnienia zgodnych z przepisami warunków składowania takich odpadów, a następnie - do wywiezienia ich na odpowiednie składowisko albo do przekazania ich podmiotowi uprawnionemu do ich utylizacji. Koszty wywozu wraz z jego utylizacją należy uwzględnić w wynagrodzeniu ryczałtowym;
6) przekazać dokumentację odbiorową w dwóch egzemplarzach;
7) przekazać na dzień odbioru końcowego instrukcję obsługi instalacji;
8) wywieźć zanieczyszczoną ziemię, odpady budowlane, gruz i śmieci na legalne wysypisko. Koszty wywozu wraz z jego utylizacją należy uwzględnić w wynagrodzeniu ryczałtowym. Wykonawca dostarczy Zamawiającemu dokumenty potwierdzające dokonanie ww. wywozu na legalne wysypisko w terminie max do 7 dni od dokonania wywozu.
9) wykonać przeniesienie i instalację specjalistycznego sprzętu badawczego z pomieszczeń będących przedmiotem zamówienia do miejsca wskazanego przez Zamawiającego oraz ponowne przeniesienie i re-instalację ww. sprzętu w miejscu docelowym po zakończeniu robót budowlanych.
3.1.6. Zamawiający zapewni Wykonawcy pomieszczenia socjalne na czas prowadzenia robót budowlanych.
3.1.7. Wraz z pisemnym zgłoszeniem przedmiotu zamówienia do odbioru, końcowego robót Wykonawca przekaże Zamawiającemu dokumentację powykonawczą w układzie branżowym - w 3 kompletach drukowanych i 1 komplet w wersji elektronicznej na nośniku typu płyta DVD.
W celu umożliwienia Zamawiającemu odczytania plików elektronicznych z dokumentacją Wykonawca zobowiązany jest przekazać Zamawiającemu wraz z dokumentacją także przeglądarkę plików pracującą pod systemem Windows XP oraz Windows 7 wraz z uprawnieniami niezbędnymi do korzystania z przeglądarki i plików.
3.1.8. Wykonawca zapewni dla zrealizowania robót udział kierownika budowy z uprawnieniami budowlanymi i kwalifikacjami zawodowymi uprawniającymi do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz posiadającego co najmniej 2-letnią praktykę zawodową na budowie przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków.
3.1.9. Materiały i wyroby użyte do wykonania przedmiotu zamówienia winny spełniać wymogi określone w:
1) Ustawie z dnia 07.07.1994r.- Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243 poz. 1623 ze zm.);
2) Ustawie z dnia 16.04.2004r.o wyrobach budowlanych (Dz. U. z 2004.r. Nr 92 poz. 881 ze zm.);
3) Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 11.08.2004 r. w sprawie systemów oceny zgodności, wymagań, jakie powinny spełniać notyfikowane jednostki uczestniczące w ocenie zgodności, oraz sposobu oznaczania wyrobów budowlanych oznakowaniem CE (Dz. U. z 2004 r. Nr 195 poz. 2011).
3.1.10. Wykonawca zobowiązany jest do dostarczenia dokumentów potwierdzających, że wszelkie użyte przez niego materiały, systemy, produkty, rozwiązania posiadają wymagane prawem, aktualne świadectwa, deklaracje, certyfikaty, atesty, aprobaty wydane przez uprawnione instytucje i są dopuszczone do stosowania w Polsce. Wszelkie aprobaty zagraniczne muszą być tłumaczone na język polski i akceptowane przez krajową jednostkę aprobującą - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 08.08.2004r. w sprawie aprobat technicznych oraz jednostek organizacyjnych upoważnionych do ich wydawania (Dz.U.2004 nr 249 poz. 2497 z późn. zm.).
3.1.11. W ofercie należy przewidzieć ceny osprzętu, materiałów instalacyjno-budowlanych, itp. wysokiej jakości (wynikającej z dokumentacji projektowej), które umożliwią Zamawiającemu szeroki ich wybór przed zakupem materiałów. Dobór osprzętu, materiałów, innych niż wskazane w dokumentacji przetargowej, wymaga wyprzedzających uzgodnień z Nadzorem Autorskim.
3.1.12. Tam gdzie na rysunkach, w Specyfikacjach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, Przedmiarach Robót, Projektach Budowlanych lub w opisie przedmiotu zamówienia zostało wskazane pochodzenie (marka, znak towarowy, producent, dostawca) materiałów lub normy, o których mowa w art. 30 ust. 1 - 3 ustawy PZP, Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów lub rozwiązań równoważnych. Pod pojęciem równoważności rozumieć należy, iż zagwarantują one realizację zamówienia w zgodzie z wydanym pozwoleniem na budowę i opisem przedmiotu Zamówienia oraz zapewnią uzyskanie parametrów technicznych nie gorszych od założonych w ww. dokumentach. Podane w opisach przedmiotu zamówienia nazwy własne nie mają na celu naruszenia art. 29 ust.1,2 i 3 i art. 7 ust.1 ustawy Pzp, a mają jedynie za zadanie sprecyzowanie oczekiwań jakościowych, technicznych i technologicznych Zamawiającego. W przypadku materiałów, których znaki towarowe podano w dokumentacji projektowej poprzez równoważność Zamawiający rozumie zastosowanie takich materiałów, których parametry techniczne jakościowe i technologiczne nie będą gorsze od materiałów, jakie zostały przyjęte w rozwiązaniach projektu i zostaną zaakceptowane przez Nadzór Autorski i Zamawiającego.
3.1.13. Zaleca się, aby Wykonawca dokonał wizji lokalnej terenu budowy i jego otoczenia, a także zdobył, na swoją własną odpowiedzialność i ryzyko, wszelkie dodatkowe informacje, które mogą być konieczne do przygotowania oferty oraz zawarcia umowy i wykonania zamówienia. Koszty dokonania wizji lokalnej terenu budowy ponosi Wykonawca.
3.1.14. Wykonawca zobowiązany jest do uwzględnienia w wynagrodzeniu ryczałtowym kosztów:
1) wynikających z przedmiotu zamówienia koniecznych do jego realizacji oraz warunków prowadzenia robót;
2) niezbędnych projektów i rysunków wykonawczych lub warsztatowych uzgodnionych z Nadzorem Autorskim oraz Zamawiającym;
3) opracowania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, zgodnie z wymogami Prawa budowlanego;
4) dokonania niezbędnych z Zamawiającym i osobami trzecimi uzgodnień, odbiorów, wyłączeń sieci w celu wykonywania robót;
5) wykonania dokumentacji powykonawczej;
6) wykonania tymczasowych niezbędnych przełączeń instalacyjnych: elektrycznych, teletechnicznych i kanalizacyjnych dla zapewniania ciągłości eksploatacji obiektów;
7) opracowania instrukcji obsługi wykonanych instalacji oraz przeszkolenia pracowników Zamawiającego;
8) sporządzenia "Planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia" zwanego dalej "plan BIOZ"zgodnie z:
a) Ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane art. 21a;
b) Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 23.06.2003 r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz. U. 2003 nr 120 poz.1126).
Potwierdzenie sporządzenia ,,planu BIOZ" zawarte zostanie w oświadczeniu o podjęciu obowiązków kierownika budowy.
9) realizacji przedmiotu zamówienia:
a) w dni wolne od pracy;
b) w godzinach popołudniowych (od godz. 17:00);
c) w godzinach nocnych;
W godzinach nocnych mogą być wykonywane wyłącznie roboty niezakłócające ciszy nocnej;
10) prezentacji, uzgadniania i akceptacji kolorystyki i faktury materiałów, itp.;
11) serwisu i konserwacji (w okresie gwarancji) zainstalowanych urządzeń - minimum 5 lat liczony od daty zakończenia czynności odbioru końcowego robót.
3.1.15. Wszelkie roboty, czynności, materiały, rozwiązania, etc. nieopisane lub niewymienione w dokumentacji wykonawczej, a konieczne do przeprowadzenia z punktu widzenia prawa, sztuki i praktyki budowlanej etc. muszą być przewidziane przez Wykonawcę na podstawie analizy dokumentacji architektury i dokumentacji branżowej. Roboty takie muszą być przewidziane w cenie ofertowej.
3.1.16. Wymagany okres gwarancji jakości dotyczącej użytych materiałów, instalacji i wykonanych robót - minimum 5 lat liczony od daty zakończenia czynności odbioru końcowego robót, a w przypadku zainstalowanych urządzeń, wymagany okres gwarancji wraz z serwisem i konserwacją - minimum 5 lat liczony od daty zakończenia czynności odbioru końcowego robót.
3.1.17. Gwarancja udzielana Zamawiającemu przez Wykonawcę jest niezależna od gwarancji producenta wykorzystywanych w budowie materiałów, urządzeń i instalacji.
3.1.18. Wykonawca zobowiązuje się, że w okresie trwania gwarancji jego czas reakcji na zgłoszone wady i usterki będzie wynosił 24 godzin przy założeniu, iż Zamawiający rozumie przez czas reakcji okres czasu od powiadomienia Wykonawcy do przybycia na miejsce osoby reprezentującej Wykonawcę i podjęcia przez nią czynności mających na celu usunięcie stwierdzonych wad i usterek.
3.1.19. Wykonawca zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych w okresie gwarancji wad i usterek w terminie 14 dni od ich zgłoszenia przez Zamawiającego. Natomiast w przypadku wad i usterek uniemożliwiających Zamawiającemu korzystanie z obiektu lub jego części zgodnie z przeznaczeniem, Wykonawca zobowiązany jest do usunięcia takiej awarii w terminie 7 dni od ich zgłoszenia przez Zamawiającego.


Wymagany termin wykonania zamówienia: Do 20 sierpnia 2014r.

wersja elektroniczna specyfikacji:

Korespondencja z wykonawcami:

Oferty należy składać do dnia: 02 września 2013 do godz. 10:00 w siedzibie zamawiającego w pokoju nr 16 bud.C


Otwarcie ofert nastąpi w siedzibie zamawiającego w dniu: 02 września 2013 o godz. 10:15 w pokoju nr 17 bud.C


W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy spełniający następujące warunki:
O udzielenie zamówienia mogą się ubiegać Wykonawcy, którzy:
Spełniają warunki udziału w niniejszym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Pzp dotyczące:
1) posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania:
Opis sposobu dokonywania oceny spełnienia warunku:
Zamawiający nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień.
2) posiadania wiedzy i doświadczenia:
Opis sposobu dokonywania oceny spełnienia warunku:
Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca wykaże, że w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy, w tym okresie wykonał, co najmniej:
- dwa zadania polegające na wybudowaniu/przebudowie lub remoncie* pomieszczeń o wysokim standardzie wykończenia**, o powierzchni nie mniejszej niż 400 m2, wyposażonych w instalacje (m.in. wentylacje, klimatyzacje, słaboprądowe, elektryczne ) o wartości nie mniejszej niż 1.000.000,00 zł brutto każde oraz
- dwa zadania polegające na remoncie budynku objętego ochroną konserwatora zabytków o wartości nie mniejszej niż 250.000,00 zł brutto każde.
*Przez wybudowanie/przebudowę lub remont należy rozumieć doprowadzenie, do podpisania przez Zamawiającego protokołu końcowego odbioru robót lub dokumentu o charakterze równoważnym.
**Przez pomieszczenie o wysokim standardzie wykończenia należy rozumieć pomieszczenie:
- w którym powierzchnie ścian i sufitów są gładkie,
- posiadające dobre oświetlenie ogólne i stanowisk pracy
- wyposażone w wentylację i klimatyzację
- w którym posadzki są bezspoinowe o dużej wytrzymałości na ścieranie (połączenie posadzka ściana na półokrągło o promieniu wklęsłym min 3 cm)
- posiadające min. instalację elektryczną, teletechniczną, sygnalizacji ppoż, wod-kan i co.
3) dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania Zamówienia:
Opis sposobu dokonywania oceny spełnienia warunku
Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca dysponuje lub będzie dysponował w okresie wykonywania Zamówienia następującymi osobami:
kierownikiem budowy z uprawnieniami w branży konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń, posiadającym uprawnienia i kwalifikacje do sprawowania funkcji kierownika budowy bez ograniczeń, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. 2006r. nr 83 poz. 578 z późn. zm.) lub uprawnienia tożsame wydane na podstawie starszych przepisów lub tożsame wydane w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej, oraz który odbył co najmniej 2-letnią praktykę zawodową na budowie przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, oraz który kierował co najmniej jedną budową polegającą na wybudowaniu/przebudowie lub remoncie pomieszczeń o wysokim standardzie wykończenia w rozumieniu określonym przez Zamawiającego w pkt. I.5.1. ppkt.2) SIWZ, o powierzchni nie mniejszej niż 400 m2, wyposażonej w instalacje (m.in. wentylacje, klimatyzacje, słaboprądowe, elektryczne ) o wartości całkowitej robót budowlanych - nie mniejszej niż 1.000.000,00 zł brutto.
4) znajdowania się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia:
Opis sposobu dokonywania oceny spełnienia warunku
Warunek zostanie spełniony, jeżeli Wykonawca łącznie:
a) Posiada środki finansowe lub zdolność kredytową nie mniejszą niż 600.000,00 zł;
b) Jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, a suma ubezpieczenia wynosi nie mniej niż 2.000.000,00 zł.
5) Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączącego go z nimi stosunków.
Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu na potencjał innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada pisemne zobowiązanie innych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia.
nie podlegają wykluczeniu z postępowania na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Pzp
W przypadku Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia każdy z Wykonawców zobowiązany jest spełniać ten warunek samodzielnie.

Ocena spełniania ww. warunków dokonana zostanie zgodnie z formułą spełnia - nie spełnia, w oparciu
o informacja zawarte w oświadczeniach i dokumentach wyszczególnionych w punkcie I .6 SIWZ. Z treści załączonych dokumentów musi wynikać jednoznacznie, iż ww. warunki Wykonawca spełnił.

W celu potwierdzenia spełniania warunków, Wykonawca zobowiązany jest do złożenia niżej wymienionych oświadczeń i dokumentów:
6.1.1. W celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w punkcie I.5 SIWZ, Wykonawca zobowiązany jest do złożenia niżej wymienionych oświadczeń i dokumentów, tj.:

1) oświadczenie Wykonawcy, że spełnia warunki określone w art. 22 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z załącznikiem nr 2 do oferty;
2) wykaz wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, dwóch zadań (robót budowlanych) polegających na wybudowaniu/przebudowie lub remoncie pomieszczeń o wysokim standardzie wykończenia, o powierzchni nie mniejszej niż 400 m2, wyposażonych w instalacje (m.in. wentylacje, klimatyzacje, słaboprądowe, elektryczne ) o wartości nie mniejszej niż 1.000.000,00 zł brutto każde oraz
dwa zadania polegające na remoncie budynku objętego ochroną konserwatora zabytków o wartości nie mniejszej niż 250.000,00 zł brutto każde, z podaniem ich rodzaju (krótkiego opisu roboty budowlanej oraz podanej powierzchni całkowitej) i wartości (brutto), daty i miejsca wykonania, z podaniem nazwy i adresu Zleceniodawcy, wraz z dokumentami potwierdzającymi, że zamówienia te zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i prawidłowo ukończone, referencje. Wzór wykazu stanowi załącznik nr 4 do oferty. Przez wykonanie zadań (robót budowlanych) należy rozumieć doprowadzenie, co najmniej do podpisania przez Zamawiającego protokołu końcowego odbioru robót lub dokumentu o charakterze równoważnym;
3) Wykaz osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, zgodnie z załącznikiem nr 5 do ofert. Wykaz ten musi zawierać następujące informacje:
a) imię i nazwisko osoby przewidzianej do kierowania budową w branży konstrukcyjno- budowlanej, posiadającej uprawnienia bez ograniczeń, aktualną przynależność do właściwej Izby Inżynierów Budownictwa oraz informację o odbyciu przez tą osobę co najmniej 2-letniej praktyki zawodowej na budowie przy zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków;
b) o podstawie do dysponowania tą osobą;
c) potwierdzające, że osoba, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, jako kierownik budowy, pełniła funkcję kierownika budowy na co najmniej jednej budowie obiektu kubaturowego o powierzchni całkowitej nie mniejszej niż 1000,00 m2, wyposażonego w instalacje (m.in. wentylacje, klimatyzacje, słaboprądowe, elektryczne) i wartości całkowitej robót budowlanych - nie mniejszej niż 1.000.000,00 zł brutto.
d) wykaz zrealizowanych budów z udziałem w/w osoby.
4) Kopię opłaconej polisy, a w przypadku jej braku, innego dokumentu potwierdzającego, że Wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem Zamówienia a suma ubezpieczenia wynosi nie mniej niż 2.000.000,00 zł;
5) Informację banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo - kredytowej, w których Wykonawca posiada rachunek, potwierdzającą wysokość posiadanych środków finansowych lub zdolność kredytową Wykonawcy nie mniejszą niż 600.000,00 zł, wystawioną nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
6.1.2. Jeżeli z uzasadnionej przyczyny Wykonawca nie może przedstawić dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez Zamawiającego, może przedstawić inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnianie opisanego przez Zamawiającego warunku.
6.1.3. W przypadku dwóch lub więcej przedsiębiorców (Wykonawców) składających wspólną ofertę (ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia) oświadczenie, o którym mowa w pkt. 6.1.1.1) składa każdy z Wykonawców. Odnośnie wykazów, o których mowa w pkt. 6.1.1.2) i 6.1.1.3). Wykonawcy ci mogą złożyć dokumenty, z których będzie wynikało, że łącznie spełniają dany warunek. Wystarczające jest także ich złożenie przez jednego z Wykonawców, jeżeli samodzielnie spełnia warunek.
6.2.1. W celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielnie zamówienia z przyczyn, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp, Wykonawca zobowiązany jest złożyć następujące dokumenty:
1) oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 24 ust 1 ustawy Pzp, zgodnie z załącznikiem nr 2 do oferty;
2) aktualny odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia w oparciu o art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert,
3) listę podmiotów należących do grupy kapitałowej, o której mowa w art.24 ust. 2 pkt.5 ustawy Pzp albo informację o tym, że nie należy do tej grupy kapitałowej - treść stosownego oświadczenia znajduje się w załączniku nr 3 do oferty.
4) aktualne zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne, lub potwierdzenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert;
5) aktualne zaświadczenie właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego, potwierdzające, że Wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenie, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.
6.2.2. W przypadku dwóch lub więcej przedsiębiorców (Wykonawców) składających wspólną ofertę (ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia), każdy z Wykonawców zobowiązany jest do załączenia dokumentów, o których mowa w pkt. I.6.2.1.
6.2.3. Dokumenty, o których mowa w pkt. I.6.2.1. muszą być wystawione zgodnie z terminami określonymi powyżej, przy czym ważny będzie również dokument wystawiony w okresie wcześniejszym, jeżeli zostanie potwierdzony przez organ wydający w wymaganym terminie.
6.2.4. Jeżeli, w przypadku Wykonawcy mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osoby,
o których mowa w art. 24 ust. 1 pkt 5-8, 10 i 11 ustawy, mają miejsce zamieszkania, poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Wykonawca składa w odniesieniu do nich zaświadczenie właściwego organu sądowego albo administracyjnego miejsca zamieszkania, dotyczące niekaralności tych osób w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 5-8, 10 i 11 ustawy, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert, z tym że w przypadku gdy w miejscu zamieszkania tych osób nie wydaje się takich zaświadczeń - zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego miejsca zamieszkania tych osób lub przed notariuszem.
6.2.5. W przypadku Wykonawcy, który ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosuje się przepisy § 4 ust.1 pkt.1 i ust.2 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19.02.2013r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od Wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2013r., poz.231), Wykonawca zobowiązany jest do złożenia niżej wymienionych oświadczeń i dokumentów, potwierdzających odpowiednio, iż:
a) nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b) nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne albo, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
c) nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienie;

Dokumenty, o których mowa w pkt. I.6.2.5. lit. a) i c), powinny być wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. Dokument, o którym mowa w pkt. I.6.2.5. lit. b), powinien być wystawiony nie wcześniej, niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert.

6.2.6. Jeżeli w kraju miejsca zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się dokumentów o których mowa w pkt.I.6.2.5. b), zastępuje się je dokumentem zawierającym oświadczenie, w którym także wskazuje się osoby uprawnione do reprezentacji Wykonawcy, złożone przed właściwym organem sądowym, administracyjnym albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio w kraju miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, lub przed notariuszem.
Dokumenty sporządzone w języku obcym muszą być składane wraz z tłumaczeniami na język polski, poświadczonym co najmniej przez Wykonawcę.
6.3.1. W przypadku składania jednej oferty przez podmioty występujące wspólnie (spółka cywilna, konsorcjum) oferta musi spełniać następujące wymagania:
a) w odniesieniu do wymagań postawionych przez Zamawiającego, każdy z Wykonawców występujących wspólnie, oddzielnie musi udokumentować, że nie podlega wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy PZP tzn. zobowiązany jest przedstawić oświadczenia i dokumenty, o których mowa w pkt. I.6.2,
b) warunki dotyczące: posiadania wiedzy i doświadczenia, dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, a także sytuacji ekonomicznej
i finansowej łącznie muszą spełniać wymagane od Wykonawców warunki,
c) do oferty należy dołączyć dokument potwierdzający, że za wykonanie umowy wszyscy Wykonawcy będą odpowiadać solidarnie,
d) wykonawcy występujący wspólnie muszą ustanowić pełnomocnika uprawnionego do złożenia oferty albo do złożenia oferty i zawarcia umowy z Zamawiającym (stosowne dokumenty należy załączyć do oferty),
e) wszelka korespondencja oraz rozliczenia dokonywane będą wyłącznie z podmiotem występującym jako reprezentant pozostałych.

6.3.2. Dopuszcza się składanie jednej oferty przez dwóch lub więcej Wykonawców, pod warunkiem, że taka oferta będzie spełniać następujące wymagania:
1. Oferta musi być podpisana w taki sposób, by prawnie zobowiązywała do wspólnej odpowiedzialności wszystkich Wykonawców występujących wspólnie.
2. Wykonawcy występujący wspólnie muszą upoważnić jednego spośród siebie, jako reprezentanta pozostałych, a jego upoważnienie musi być udokumentowane pełnomocnictwem podpisanym przez uprawnionych przedstawicieli wszystkich pozostałych Wykonawców.
Pełnomocnictwo należy załączyć w oryginale lub notarialnie poświadczonym odpisie.
3. Wszelka korespondencja oraz rozliczenia dokonywane będą wyłącznie z Wykonawcą występującym, jako reprezentant pozostałych.
4. Wypełniając formularz ofertowy, oświadczenie jak również inne dokumenty powołujące się na Wykonawcę, w miejscu "np. nazwa i adres Wykonawcy" należy wpisać dane dotyczące wszystkich Wykonawców, a nie tylko ustanowionego reprezentanta.
5. Jeżeli oferta Wykonawców ubiegających się wspólnie o udzielenie zamówienia publicznego zostanie wybrana, Zamawiający przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego, zażąda umowy regulującej współpracę tych Wykonawców.
6. Spełnienie warunków udziału w postępowaniu oraz wykazanie nie podleganiu wykluczeniu przez Wykonawców ubiegających się łącznie o udzielnie zamówienia opisane zostało w pkt. I.6.1. oraz w pkt.I.6.2.

6.4. W przypadku jeżeli Wykonawca zamierza powierzyć wykonanie zamówienia podwykonawcom zobowiązany jest, zgodnie z art. 36 ust. 4 Pzp, do wskazania w ofercie jaką część zamówienia będą oni wykonywać.
6.5. W przypadku, gdy dokumenty o których mowa w punkcie I.6.1.1 ust. od 1. do 5. SIWZ złożone będą przez osobę, której umocowanie nie wynika z oświadczenia i dokumentów określonych w pkt. I.6.2.1. pkt. 2) do oferty należy załączyć pełnomocnictwo, w oryginale lub notarialnie poświadczonym odpisie, osoby podpisującej ofertę.

6.6. Pozostałe dokumenty:
1. Wykonawcy ubiegający się o udzielnie zamówienia winni nadto załączyć:
1) Wykaz prac powierzonych podwykonawcom.
2) Dowód wniesienia wadium.
2. W przypadku wniesienia wadium w innej formie niż pieniądze należy w ofercie złożyć kopię dokumentu, a oryginał dostarczyć w miejscu składania ofert do czasu składania ofert - zgodnie z zapisem pkt. I.12.1
3. Fakultatywne dołączenie do oferty zaparafowanego projektu umowy, zawartego w III części SIWZ.

Kryteria oceny ofert:
waga 100

Warunkiem udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia jest wniesienie wadium: Wykonawca jest zobowiązany do wniesienia wadium w wysokości 42 000,00 zł (słownie złotych: czterdzieści dwa tysiące). Wadium wnosi się na okres 30 dni od upływu terminu składania ofert. Wadium powinno być wniesione na rzecz Zamawiającego tj. na Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, ul. Noskowskiego 12/14, 61-704 Poznań Wadium należy wnieść przed upływem terminu składania ofert. Pozostałe informacje dotyczące wadium - pkt.I.9 SIWZ zł

Termin związania ofertą wynosi 30 dni od dnia upływu terminu składania ofert.

Nie dopuszcza się składania ofert częściowych.

Nie dopuszcza się składania ofert wariantowych.

Zamawiający nie przewiduje możliwości przeprowadzenia aukcji elektronicznej .

Zamawiający nie przewiduje możliwości zawarcia umowy ramowej.

Zamawiający nie przewiduje możliwości udzielania zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp.

Zamawiający nie przewiduje możliwości ustanowienia dynamicznego systemu zakupów .


Ogłoszenie o zamówieniu publicznym zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 17/08/2013 pod numerem 331956-2013


Klauzula informacyjna dla osób ubiegających się o zamówienia publiczne. (pdf)