PSNC Future Labs: zapraszamy na wystawę PRE-FONIUM

PSNC Future Labs: zapraszamy na wystawę PRE-FONIUM

W piątek, 3 lutego 2023 roku o godzinie 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy PRE-FONIUM, goszczącej w przestrzeniach PSNC Future Labs, przy ulicy Zwierzynieckiej 20 w Poznaniu. Wydarzenie będzie  początkiem wystawy z cyklu mind-peace 2: PRE-FONIUM, która potrwa do 10 lutego tego roku.

​Wystawa PRE-FONIUM jest pierwszą z trzech planowanych wydarzeń mind-peace 2; po niej planowany jest wernisaż OCD oraz Ewakuacja. Pre-fonium tworzą artyści: Mikołaj Dziurzyński i Olga Kucel, a kuratorką wystawy jest Maria Barańczyk. Wsparcia udziela zespół Art&Science PSNC Future Labs.

Organizatorzy tak zapowiadają wydarzenie: Kiedy otacza nas cisza możemy czuć się nie tyle spokojnie, co zaniepokojeni, wpadając w stan oczekiwania przed burzą. Dlaczego jest tak cicho? Dlaczego radio przestało grać, a pies sąsiada przestał nagle szczekać? Czy coś się stało?

Brak dźwięku do którego przywykliśmy, czy to do ciągłego gwaru ulicy, szumów natury, rozmów zza ściany, czy do dudnienia muzyki z oddalonego koncertu, może spowodować nagły lękowy stan wzmożonej koncentracji, uwagi, zaniepokojonego zdziwienia, poczucia nieprzewidywalności.

To odgłosy – te znajome, choć czasami nierozpoznawalne figuratywnie, powodują ulgę. Dźwięki może i na pozór groźne, ale obecne, stanowiące o tu i teraz, utwierdzające w teraźniejszości budują poczucie bezpieczeństwa. Słowa nawet nieznane, ale brzmiące, podkreślają związki znaczeniowe między dźwiękiem a głosem, pomagają w znalezieniu otuchy…

Pro-fonium jest nową symbiozą nawiązującą do dźwięków słyszalnych i fizycznych, będącymi częścią nas samych, jako odbiorców i twórców. Stanowimy dźwięk, jesteśmy jego bezpośrednią jednością. Fonia, czyli pewien złożony ogół sygnałów dźwiękowych, przechodzi w uprzedniość w łacińskie pre, cofając nas nieco w strefę poza i ponaddźwiękową, onomatopeiczną, wyimaginowanych, nieczytelną. Rejestrowanie dźwięków może stanowić o granicy poczucia spokoju.

Szczegóły, dotyczące wystawy, dostępne są na profilu wydarzenia na Facebooku.