Światowy Dzień Radia

Światowy Dzień Radia
13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Tego dnia upamiętniamy inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Święto radia stwarza okazję do przypomnienia roli tego najpowszechniej używanego środka przekazu na świecie i przypomnienia jego zasług dla upowszechniania idei wolności słowa oraz dostępu do informacji.

Historia radia sięga końca XIX wieku, w 1901 roku po raz pierwszy fale radiowe przemierzyły Atlantyk. Dwadzieścia lat później radioodbiorniki pojawiły się w milionach domów. Obecnie radio nadal zajmuje ważne miejsce w naszym życiu, a jego odbiór możliwy jest w niemal każdym zakątku świata, zwłaszcza za pomocą sieci internetowej.

„Cyfryzacją radia” w formie internetowej zajmuje się m. in. Konsorcjum PIONIER, przesyłając sygnał radiowy w sieci. Jednym z projektów, będącym system dystrybucji sygnału audio nadawanego na żywo w technologii Ogg Vorbis jest EMITER. Ogg Vorbis to wolny od patentów format kompresji dźwięku o lepszych parametrach niż MP3. System umożliwia również nadawanie sygnału audio+wideo wykorzystując do tego celu również wolny od patentów format kompresji obrazu OggTheora. System uruchomiony został w sieci PIONIER i w chwili obecnej transmituje sygnał 55 rozgłośni radiowych. Z systemu korzysta jednocześnie średnio ok. 28 tysięcy użytkowników.

Drugim „radiowym” projektem prowadzonym w PCSS, jest NetRadio – system nadawania w szerokopasmowym Internecie indywidualnie profilowanych kanałów radiowych z wieloma metodami dostępu. Dzięki niemu, program radiowy, oparty o zasoby zgromadzone w repozytorium systemu, konstruowany jest zgodnie z indywidualnymi preferencjami odbiorców oraz z uwzględnieniem ich oczekiwań odnośnie zawartości przekazu.

Na temat cyfryzacji radia, w programie „Jest taka sprawa” w poznańskim Radiu Merkury, Aleksandra Włodarczyk rozmawiała z Damianem Niemirem z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Rozmowa dostępna jest tutaj.