Współpraca PCSS i ZTM Poznań

Współpraca PCSS i ZTM Poznań

Dzięki współpracy PCSS z poznańskim Zarządem Transportu Miejskiego (ZTM) możliwe jest zlokalizowanie rzeczywistego położenia pojazdów komunikacji miejskiej. To kolejny element idei Smart City z powodzeniem wdrażanej w stolicy Wielkopolski.

PCSS jako partner technologiczny projektu zebrał i opracował dane z wielu systemów według międzynarodowego standardu zapisu danych o rozkładach jazdy i przystankach, dzięki czemu można je pobrać w postaci plików GTFS-RT (Realtime).

Dodatkowo, zostały udostępnione także dane opisujące cechy poszczególnych pojazdów kursujących na liniach ZTM. W pliku, oprócz numeru bocznego pojazdu, wyszczególniono, czy jest on niskopodłogowy, częściowo niskopodłogowy, czy jest wyposażony w rampę, klimatyzację, system zapowiedzi głosowych, biletomat lub bileterkę, ładowarkę USB oraz czy znajduje się w nim miejsce do przewożenia rowerów. To informacje, które również mogą być przydatne dla deweloperów aplikacji, a w rezultacie – dla mieszkańców.

Dane dostępne są na stronie internetowej www.ztm.poznan.pl w zakładce „Dla deweloperów”, na której zamieszczane są pliki zawierające rozkłady jazdy, dane dotyczące zajętości parkingów buforowych, a od niedawna także pliki zawierające lokalizację pojazdów realizujących usługi na rzecz ZTM.

Do otwartych danych dostęp ma każdy i może z nich korzystać bezpłatnie, nawet wówczas, gdy tworzy komercyjne przedsięwzięcia.