Jak nagrać profesjonalny podcast, do czego służy komputer kwantowy i dlaczego warto wrócić do fotografii analogowej? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tę jedyną noc, Noc Naukowców. Już 29 września zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, łączące naukę z zabawą. Czekamy na Was w siedzibie PCSS!
Przed nami 17. edycja jednego z najpopularniejszych wydarzeń, promujących naukę – Noc Naukowców 2023. Wraz z ośmioma poznańskimi instytucjami zapraszamy wszystkich miłośników nauki i zgłębiania wiedzy do wspólnej zabawy. Podczas tegorocznej imprezy odbędą się wykłady, warsztaty i pokazy, a każdy znajdzie coś dla siebie!
Tradycyjnie, w ostatni piątek września, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie. Będziemy towarzyszyć naukowcom w ich codziennej pracy; zajrzymy do laboratoriów, podpatrzymy doświadczenia, spróbujemy własnych sił. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do przestrzeni Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego, ul. Jana Pawła II nr 10 w Poznaniu, gdzie czekać na Was będą naukowcy z PCSS oraz Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Oto, co w tym roku przygotowaliśmy:
- INNOWACYJNA PRZESTRZEŃ PCSS
Pakiet 5 wydarzeń, w tym: wirtualne zwiedzanie serwerowni, przestrzeń pełna robotów i dronów, digitalizacja analogowych negatywów.
- WARSZTATY „JAK NAGRAĆ PROFESJONALNY PODCAST?”
- OTWARTA PRZESTRZEŃ ROZRYWKOWO-TECHNOLOGICZNA
Baw się i ucz razem z nami bez żadnych ograniczeń; KOMPONUJ MUZYKĘ Z NAMI, POZNAJ KOMPUTER KWANTOWY, WEŹ UDZIAŁ W KONKURSACH NA STOISKU EUROPEJSKIM, ZAPROGRAMUJ MINI-FARMĘ oraz PRZETESTUJ SYMULATOR LOTU MYŚLIWCEM.
- NAUKOWA PRZESTRZEŃ ICHB PAN
Pakiet 5 wydarzeń: JĘZYK NAUKI, WYŚCIGI DNA POD WPŁYWEM POLA ELEKTRYCZNEGO, NIEZWYKŁA CZĄSTECZKA DNA – STWÓRZ WŁASNĄ, DNA WE WŁASNEJ KUCHNI oraz ROBOTY, LASERY I GRZYBY W LABORATORIUM ICHB PAN
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie Nocy Naukowców 2023.
Dr hab. Luiza Handschuh została nowym dyrektorem IChB PAN
2023-11-29
Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w wyniku postępowania konkursowego, wyłoniła kandydaturę dr hab. Luizy Handschuh, prof. ICHB PAN na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Pani profesor została powołana na 4-letnią kadencję, która rozpocznie się 1 grudnia 2023 r.
Podpisano „Deklarację prostego języka”
2023-11-24
Podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podpisano "Deklarację prostego języka". Dokument podpisało kilkanaście instytucji w tym, reprezentowane przez Roberta Pękala, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Urząd Miasta Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Cezary Mazurek otrzymał nominację do Rady Dyrektorów GÉANT
2023-11-22
Na ostatnim, listopadowym zebraniu GÉANT General Assembly (GA) w drodze głosowania wybrano czterech nowych członków Rady Dyrektorów GÉANT. Nominację do tego prestiżowego grona otrzymał dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - dr inż. Cezary Mazurek.
System przechowywania danych HPC w PCSS po raz pierwszy na liście IO500 SC23
2023-11-16
System przechowywania danych HPC (High performance computing) zbudowany i obsługiwany przez PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) znalazł się na prestiżowej liście IO500, która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych HPC na świecie. PCSS osiągnął 10. pozycję w kategorii Production oraz pozycję 161. na liście Full.
Nagroda dla EDIH HPC4Poland
2023-11-10
Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (ang. European Digital Innovation Hub - EDIH) HPC4Poland, którego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, otrzymał nagrodę BDVA i-Space Gold, przyznawaną za jakość i wysoki poziom zaawansowania dostępnych badań i innowacji w hubach na terenie Europy.
DIH4AI: konsorcjum w ramach projektu AIM2ASSIST
2023-10-25
MASTA, MCH Polska oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe łączą siły w mini konsorcjum, by wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które poszerzą katalog DIH4AI – dostępnych komponentów i narzędzi AI.
PCSS zademonstrowało integrację środowiska MathWorks MATLAB i Qiskit do uruchamiania symulacji na systemach kwantowych IBM
2023-12-05
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, jako Centrum Innowacji IBM Quantum w Polsce, aktywnie uczestniczyło w tegorocznej edycji IBM Quantum Summit i IBM Practitioners Forum 2023, prezentując swój zakres badań i osiągnięcia w dziedzinie obliczeń kwantowych. PCSS aktywnie wspiera badania nad obliczeniami kwantowymi, benchmarking i integrację z klasyczną infrastrukturą oraz usługami HPC w Polsce w różnych scenariuszach wykorzystania i obszarach zastosowań.
Konferencja „Przyszłości PIONIER.TV”
2023-11-24
Podsumowanie dotychczasowej działalności oraz plany na przyszłość były głównym tematem, zorganizowanej 22 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS, konferencji dotyczącej PIONIER.TV. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zespołów telewizyjnych, powołanych przy Miejskich Sieciach Komputerowych zrzeszonych w Konsorcjum PIONIER.
Warsztaty Intel oneAPI w PCSS
2023-11-24
22 i 23 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS odbyło się szkolenie użytkowników komputerów dużej mocy PRACE-LAB2. Specjaliści z firmy Intel przekazywali wiedzę na temat możliwości nowych narzędzi, wspierających przetwarzanie hybrydowe w systemach wyposażonych w akceleratory sprzętowe. Warsztaty poprowadził Stephen Blair-Chappell – niezależny konsultant i certyfikowany instruktor Intel oneAPI.
Zapraszamy na webinar dotyczący Bibliotek Cyfrowych
2023-11-21
We wtorek, 28 listopada 2023 roku zapraszamy na webinar zatytułowany "Kolejny krok milowy w rozwoju polskich Bibliotek Cyfrowych”, skierowany do osób zainteresowanych digitalizacją zbiorów. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie i atrakcyjnie zaprezentować unikalne zbiory w cyfrowej postaci. Spotkanie poprowadzą przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS.
VIII Forum BioGIS – System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej
2023-11-20
29 i 30 listopada 2023 r. na Collegium Biologicum UAM, Kampus Morasko w Poznaniu odbędzie się konferencja „VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej”. Jest ona organizowana przy udziale Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, PCSS oraz Esri Polska. Tematyka wydarzenia obejmuje transformację historycznych danych przyrodniczych do cyfrowych baz danych przestrzennych oraz ich wykorzystanie w nauce, edukacji i ochronie przyrody.
Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków
2023-11-17
21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.
Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania
2023-11-14
Brytyjski producent komputerów kwantowych ORCA Computing został wybrany przez PCSS, by dostarczyć Centrum dwa komputery ORCA Computing PT-1, których konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych. Systemy, które sfinansowano z krajowego projektu, zostaną zainstalowane w centrum komputerów dużej mocy w Poznaniu. Ich wprowadzenie przyspieszy prace oparte na obliczeniach kwantowych w takich dziedzinach jak biologia, chemia i uczenie maszynowe.
Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych
2023-10-31
Safe-Home to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą instytucje naukowe, uniwersytety, a także przedsiębiorcy z Portugalii, Korei Południowej, Czech oraz Polski, którą reprezentuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firma medvc.eu Sp. z o.o. Nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych w programie "Europa Minha" przybliża portugalska telewizja TV RTP.
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.
Dr hab. Luiza Handschuh została nowym dyrektorem IChB PAN
2023-11-29
Komisja Konkursowa ds. przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w wyniku postępowania konkursowego, wyłoniła kandydaturę dr hab. Luizy Handschuh, prof. ICHB PAN na stanowisko dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Pani profesor została powołana na 4-letnią kadencję, która rozpocznie się 1 grudnia 2023 r.
PCSS zademonstrowało integrację środowiska MathWorks MATLAB i Qiskit do uruchamiania symulacji na systemach kwantowych IBM
2023-12-05
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, jako Centrum Innowacji IBM Quantum w Polsce, aktywnie uczestniczyło w tegorocznej edycji IBM Quantum Summit i IBM Practitioners Forum 2023, prezentując swój zakres badań i osiągnięcia w dziedzinie obliczeń kwantowych. PCSS aktywnie wspiera badania nad obliczeniami kwantowymi, benchmarking i integrację z klasyczną infrastrukturą oraz usługami HPC w Polsce w różnych scenariuszach wykorzystania i obszarach zastosowań.
Stoisko PCSS na SC’23 prezentuje podstawy działania systemu oraz zdalne demo funkcjonowania
2023-11-14
Brytyjski producent komputerów kwantowych ORCA Computing został wybrany przez PCSS, by dostarczyć Centrum dwa komputery ORCA Computing PT-1, których konstrukcja oparta jest na kwantowych systemach fotonicznych. Systemy, które sfinansowano z krajowego projektu, zostaną zainstalowane w centrum komputerów dużej mocy w Poznaniu. Ich wprowadzenie przyspieszy prace oparte na obliczeniach kwantowych w takich dziedzinach jak biologia, chemia i uczenie maszynowe.
Podpisano „Deklarację prostego języka”
2023-11-24
Podczas V Forum Prostego Języka „Prosto i Kropka” zorganizowanego w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podpisano "Deklarację prostego języka". Dokument podpisało kilkanaście instytucji w tym, reprezentowane przez Roberta Pękala, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Urząd Miasta Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Konferencja „Przyszłości PIONIER.TV”
2023-11-24
Podsumowanie dotychczasowej działalności oraz plany na przyszłość były głównym tematem, zorganizowanej 22 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS, konferencji dotyczącej PIONIER.TV. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zespołów telewizyjnych, powołanych przy Miejskich Sieciach Komputerowych zrzeszonych w Konsorcjum PIONIER.
Safe-Home: nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych
2023-10-31
Safe-Home to międzynarodowy projekt, w którym udział biorą instytucje naukowe, uniwersytety, a także przedsiębiorcy z Portugalii, Korei Południowej, Czech oraz Polski, którą reprezentuje Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz firma medvc.eu Sp. z o.o. Nieinwazyjny system monitorowania stanu zdrowia i samopoczucia osób starszych w programie "Europa Minha" przybliża portugalska telewizja TV RTP.
Cezary Mazurek otrzymał nominację do Rady Dyrektorów GÉANT
2023-11-22
Na ostatnim, listopadowym zebraniu GÉANT General Assembly (GA) w drodze głosowania wybrano czterech nowych członków Rady Dyrektorów GÉANT. Nominację do tego prestiżowego grona otrzymał dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - dr inż. Cezary Mazurek.
Warsztaty Intel oneAPI w PCSS
2023-11-24
22 i 23 listopada 2023 r. w siedzibie PCSS odbyło się szkolenie użytkowników komputerów dużej mocy PRACE-LAB2. Specjaliści z firmy Intel przekazywali wiedzę na temat możliwości nowych narzędzi, wspierających przetwarzanie hybrydowe w systemach wyposażonych w akceleratory sprzętowe. Warsztaty poprowadził Stephen Blair-Chappell – niezależny konsultant i certyfikowany instruktor Intel oneAPI.
Badania PCSS i UAM: jak COVID-19 wpłynął na aktywności na świeżym powietrzu?
2023-07-27
W ramach współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu przeprowadzono badania mające na celu przedstawienie modeli amatorskiego uprawiania sportu podczas ograniczeń COVID-19, dotyczących aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badań opublikowano w najnowszym numerze czasopisma uniwersyteckiego "Człowiek i społeczeństwo".
System przechowywania danych HPC w PCSS po raz pierwszy na liście IO500 SC23
2023-11-16
System przechowywania danych HPC (High performance computing) zbudowany i obsługiwany przez PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe) znalazł się na prestiżowej liście IO500, która porównuje najszybsze systemy przechowywania danych HPC na świecie. PCSS osiągnął 10. pozycję w kategorii Production oraz pozycję 161. na liście Full.
Zapraszamy na webinar dotyczący Bibliotek Cyfrowych
2023-11-21
We wtorek, 28 listopada 2023 roku zapraszamy na webinar zatytułowany "Kolejny krok milowy w rozwoju polskich Bibliotek Cyfrowych”, skierowany do osób zainteresowanych digitalizacją zbiorów. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się jak skutecznie i atrakcyjnie zaprezentować unikalne zbiory w cyfrowej postaci. Spotkanie poprowadzą przedstawiciele Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS.
O PCSS i projekcie INSENSION w „Psychology Today”
2023-07-24
W najnowszym wydaniu amerykańskiego dwumiesięcznika "Psychology Today" ukazał się wywiad z Edem Fennellem, z którym współpracuje Michał Kosiedowski - Kierownik Działu Usług Internetu Przyszłości PCSS, przygotowując kolejne etapy prac w projektach rozwijających technologię wsparcia interakcji z otoczeniem osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcamy do lektury artykułu.
Nagroda dla EDIH HPC4Poland
2023-11-10
Europejski Hub Innowacji Cyfrowych (ang. European Digital Innovation Hub - EDIH) HPC4Poland, którego liderem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, otrzymał nagrodę BDVA i-Space Gold, przyznawaną za jakość i wysoki poziom zaawansowania dostępnych badań i innowacji w hubach na terenie Europy.
VIII Forum BioGIS – System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej
2023-11-20
29 i 30 listopada 2023 r. na Collegium Biologicum UAM, Kampus Morasko w Poznaniu odbędzie się konferencja „VIII Forum BioGIS - System Informacji Przestrzennej w badaniach różnorodności biologicznej”. Jest ona organizowana przy udziale Wydziału Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, PCSS oraz Esri Polska. Tematyka wydarzenia obejmuje transformację historycznych danych przyrodniczych do cyfrowych baz danych przestrzennych oraz ich wykorzystanie w nauce, edukacji i ochronie przyrody.
Wywiad z Bartoszem Belterem na temat infrastruktur badawczych i roli SLICES w Europie
2023-06-03
SLICES jest nową infrastrukturą badawczą na mapie drogowej ESFRI, zrzeszającą 21 partnerów z 14 krajów. Celem aktualnych prac w konsorcjum jest zapewnienie wsparcia ze strony krajów członkowskich oraz Komisji Europejskiej w procesie budowy nowoczesnej infrastruktury badawczej do badań o zasięgu europejskim. Bartosz Belter - Kierownik Działu Sieci Nowych Generacji PCSS udzielił wywiadu, przybliżając specyfikę projektu.
DIH4AI: konsorcjum w ramach projektu AIM2ASSIST
2023-10-25
MASTA, MCH Polska oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe łączą siły w mini konsorcjum, by wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które poszerzą katalog DIH4AI – dostępnych komponentów i narzędzi AI.
Sezon na humanistykę cyfrową: Infrastruktura badawcza Dariah.Lab dostępna dla Poznaniaków
2023-11-17
21 i 22 listopada UAM, PCSS, Politechnika Poznańska oraz Instytut Badań Literackich PAN otwierają swoje drzwi dla wszystkich, którzy interesują się kulturą, sztuką, historią i nowymi technologiami. W tych miejscach będzie można sprawdzić efekty pracy laboratoriów Dariah.Lab, stworzonych w ramach ogólnopolskiego projektu DARIAH-PL, poświęconego sztuce i humanistyce w wersji cyfrowej. Narzędzia i rozwiązania stworzone w tych jednostkach oparte są w dużej mierze na sztucznej inteligencji.
Raport Quantum Computing ’22
2023-01-03
Zapraszamy do zapoznania się z efektami działalności Polskiego Węzła Obliczeń Kwantowych – IBM Quantum w ramach pierwszego etapu działalności w 2022 roku. Dokument jest wynikiem współpracy wielu zespołów naukowo-badawczych w kraju i powstał na bazie wykonanych zadań analitycznych, programistycznych i eksperymentalnych z wykorzystaniem dostępu do infrastruktury zasobów komputerów kwantowych IBM Quantum.