
Zwykle, kiedy kończą się wakacje (dla środowiska akademickiego, jak zwykle, miesiąc później!) pociągi zmieniają swoje rozkłady jazdy. Bo wiadomo: nad morze jeździ się już rzadziej, nad jeziorami raczej chłodno, za to częściej podróżujemy z miast do miast na konferencje, spotkania służbowe, sympozja i warsztaty. Przyglądając się naszemu, PCSS-owemu kalendarzowi, absolutnie możemy dostrzec podobny trend: stoimy na peronie między intensywnym wrześniem, a równie zaangażowanym październikiem.
Dzisiaj chętnie przypomnimy kilka imprez, które współtworzyliśmy, lub w których z sukcesem braliśmy swój udział, takich jak Agro Show w Bednarach, Forum Ekonomiczne w Karpaczu, Open Living Lab w Timisoarze czy Noc Naukowców w całym Poznaniu. A po tych relacjach od razu zaprosimy Państwa na następne: konferencja medyczna Eye&Tech, techniczna konferencja „Młodych Naukowców”, konferencja użytkowników oprogramowania SIMULIA, edukacyjny kongres w Toruniu, lokalne forum Future Labs i międzynarodowe spotkanie grupy roboczej SIG-MSP w siedzibie głównej PCSS. W ostatnich dniach podpisaliśmy dodatkowo porozumienie w sprawie technologii kwantowych z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zmontowaliśmy krótki film zapraszający do korzystania z naszego oprogramowania z użyciem sztucznej inteligencji – Proste Pismo i wypuściliśmy kolejny odcinek naszego popularno-naukowego podcastu – tym razem o sieciach światłowodowych. Dzieje się!
Pierwszy dzień października to także zmiany na kierowniczych stanowiskach PCSS, o czym piszemy w komunikacie poniżej.
Zebraliśmy tym razem zestaw najważniejszych nowości z naszej PCSS-owej stacji. Mamy nadzieję, że na niektórych z tych wydarzeń będziemy się mogli wspólnie spotkać. A jeśli nie, nasz rozpędzony pociąg pędzi dalej w kalendarz wydarzeń, projektów i wdrożeń, będzie więc okazja zaprosić Państwa na kolejne nowości z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego!
Dobrej lektury!
Damian Niemir
Aktualności
Już wkrótce
Przed nami, 5 października 2024 roku, 4. edycja konferencji Eye & Tech. Ta specjalistyczna konferencja jest efektem współpracy interdyscyplinarnej, pomiędzy przedstawicielami świata okulistyki i świata najnowocześniejszych technologii. Jednym z głównych tematów, wokół którego skupiać się będą zagadnienia konferencyjnych prezentacji i dyskusji, będzie neuropatia jaskrowa. Organizatorami wydarzenia są klinika okulistyczna [W]-EyeClinic oraz PCSS.
PCSS objął Patronatem I Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców „Współczesne Trendy i Perspektywy w Informatyce i Zarządzaniu”, która odbędzie się 17-18 października 2024 r. na Politechnice Poznańskiej. Na tym wydarzeniu, naszą instytucję będzie reprezentować Piotr Rydlichowski, który przedstawi zagadnienie: „Obliczenia kwantowe jako element hybrydowej infrastruktury superkomputerowo-sieciowej wspomagającej analizę i rozwiązanie problemów optymalizacyjnych”.
Wolisz działać niż mówić? Zastanawiasz się, czy czekając na wizytę, musisz ten czas spędzić w poczekalni? Prowadzisz start-up z zakresu przemysłu, energetyki, transportu, biogospodarki? Jeśli przynajmniej raz odpowiedziałeś tak, to 10 października odwiedź #Future_Labs_Forum – wydarzenie, podczas którego spotkasz innowatorów, którzy odważnie działają w obszarze zdrowia. Naszymi gośćmi będą Łukasz Klimek z DGA i Kacprem Hildebrandtem?
SIG-MSP (Special Interest Group – Management of Service Portfolios) – grupa do zadań specjalnych, działająca na rzecz środowiska naukowego 24 października spotka się w Poznaniu. W trakcie wydarzenia członkowie SIG-MSP wymienią się doświadczeniami z zakresu strategicznego planowania usług i działalności Narodowych Sieci Badawczo-Edukacyjnych. Jednym z podejmowanych aspektów będzie zaangażowanie NRENów w obszary AI.
W Toruniu trwa Kongres TIK w Edukacji. To wyjątkowe wydarzenie skierowane jest do osób odpowiedzialnych za organizację oświaty, które chcą zrozumieć, jak rozwój technologii wpływa na kształtowanie kompetencji przyszłości. Jednym z prelegentów jest Zbigniew Karwasiński – specjalista ds. kompetencji cyfrowych oraz Lider Zespołu Laboratorium Innowacyjnej Edukacji w PCSS. Jego wystąpienie „DNA Innowatorów” poświęcone było pięciu kluczowym cechom innowatorów oraz roli tych umiejętności w edukacji.
Gromadzi wybitnych naukowców, najlepszych praktyków oraz innowatorów, oferując wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy. Mowa o konferencji Użytkowników Programów SIMULII 2024 Modelowanie i Symulacje, organizowanej przez TECHNIA POLAND, partnera Dassault Systemes, nad którą PCSS objął patronat. Konferencja odbędzie się 22 i 23 października 2024 roku w Poznaniu.
Wydarzenia
Było gwarno, kolorowo i… naukowo! A wszystko za sprawą Nocy Naukowców – największej imprezy popularnonaukowej w Wielkopolsce. W ostatni piątek września mali i duzi pasjonaci nauki odwiedzili tłumnie siedzibę PCSS, by zgłębiać tajniki nowych technologii. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Zdjęcia wykonali Magdalena Madaj i Maciej Rutkowski (PCSS).
Ponad 350 uczestników z 5 kontynentów i 46 krajów uczestniczyło w konferencji Open Living Lab days w Timisoarze. W tym istotnym dla świata zaangażowanego w rozwój i popularyzację idei żywych laboratoriów wydarzeniu, uczestniczyła dr Ewelina Czujko-Moszyk, reprezentująca PSNC Future Labs. Brała udział w dyskusji panelowej „Business value for of Living labs acting for Zero Emissions and Pollution”, a całą dyskusję moderowała Fiona Zimmerman z Energy Living Lab ze Szwajcarii.
Jak obliczenia kwantowe zmieniają nasze życie? Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas jednego z paneli XXXIII Forum Ekonomicznego, które odbyło się w Karpaczu na początku września. Jednym z zaproszonych gości był dr hab. inż. Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego – specjalista w dziedzinie kwantów.
Kształcenie w zakresie kwantowych obliczeń i uczenia maszynowego oraz warsztaty ze specjalistami w tych dziedzinach – to tylko niektóre ze wspólnych działań PCSS i UAM, wynikających z porozumienia podpisanego przez obie instytucje we wrześniu. Na jego mocy powołane do życia zostało Konsorcjum Technologii Kwantowych, a jego nadrzędnym celem jest upowszechnienie i rozwój technologii kwantowań oraz korzyści, które ze sobą niosą.
Agrifood TEF to projekt, którego celem jest zastosowanie robotyki oraz sztucznej inteligencji w rolnictwie. W jego realizacji bierze udział m.in. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. To właśnie specjaliści z PCSS zaprezentowali rozwiązania Agrifood TEF podczas międzynarodowej wystawy AGRO SHOW, która odbyła się we wrześniu, w położonej niedaleko Poznania miejscowości Bednary.
Projekty
PCSS we współpracy z UAM oraz Urzędem Miasta Poznań stworzył „Proste pismo” – narzędzie, które pomaga w tworzeniu oficjalnych dokumentów. Zespół specjalistów z PCSS użył do tego m.in. sztucznej inteligencji, która „przeszła odpowiednie szkolenie”, by móc efektywnie upraszczać i ulepszać dokumenty, z które są istotną częścią codziennej pracy wielu z nas. Kluczową rolę w tym projekcie odgrywają też eksperci językowi z poznańskiego Uniwersytetu.
PSNC Digital Future Talks
Rdzeń, płaszcz, konstrukcja, szkło i włókno, a w nim uwięziona światło… To nie jest bajka dla najmłodszych, ale bardzo poważna rozmowa na temat światłowodu. Jakie korzyści ze sobą niesie i dlaczego tak ważne jest w tym kontekście bezpieczeństwo oraz ile rodzajów włókien światłowodowych mamy w sieci PIONIER? O tym wszystkim posłuchać można w kolejnym odcinku podcastu PSNC Digital Future Talks, którego gościem był Piotr Turowicz z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.