Rok 2023 przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w obszarze bibliotek cyfrowych i agregacji cyfrowych danych dziedzictwa kulturowego. Prace nad rozwojem pakietu oprogramowania DInGO, we współpracy z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Wrocławskim, zaowocowały pierwszymi wdrożeniami siódmej generacji systemu dLibra, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.
Według użytkowników jest to przełomowa zmiana w trybie dostępu i pracy z zasobami cyfrowymi dziedzictwa kulturowego, która pozwala na sprawne poruszanie się w treści obiektów cyfrowych. Dalszy rozwój systemu WLT (Wirtualne Laboratorium Transkrypcji) zaowocował wdrożeniem nowej wersji TransLab Uniwersytetu Wrocławskiego oraz modułu rozpoznawania tekstów historycznych śląskiego agregatora Ariadna. Narzędzia te pozwalają tworzyć cyfrowy tekst na podstawie skanów, a wyniki tej pracy można wykorzystać do przygotowania obiektu cyfrowego w takich standardach jak: hOCR, TEI, PDF, czy eBook. Platformy te pozwalają na transkrypcję obiektów dodanych do serwisu z własnego urządzenia lub importowanych z istniejących bibliotek cyfrowych, także z wykorzystaniem standardu IIIF.
W 2023 roku odsłoniliśmy również nową wersję platformy Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC), będącą rezultatem prac w projekcie FBC TeNe. W nowej platformie FBC zindeksowaliśmy już ponad 3,7 mln obiektów i sukcesywnie pozyskujemy rekordy z największych polskich bibliotek i repozytoriów,
takich jak Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych lub Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa. Nowa odsłona FBC daje niedostępne dotąd możliwości wyszukiwania, tj. łączy mechanizmy wyszukiwania po metadanych z przeszukiwaniem treści. Wykorzystywane w tym kontekście technologie pozyskiwania treści zawierają m.in mechanizmy optycznego rozpoznawania znaków OCR i optycznego rozpoznawania zapisu nutowego OMR, które wydobywają zawartość plików, wzbogacają obiekty dostępne poprzez FBC i zwiększają dostępność zeskanowanych obiektów, książek, czasopism, a także nut!
Dane do nowego FBC dostarczane są dzięki stworzonemu przez zespół PCSS narzędziu DACE (Data Aggregation and proCessing Engine). Działa on w oparciu o mikroserwisy i przepływ zdarzeń/wiadomości. Jego architektura pozwala na dostosowywanie przepływu pracy agregatora w zależności od scenariusza agregacji, konsolidacji czy wzbogacania danych. Dlatego też z powodzeniem jest używany nie tylko w FBC, lecz także w dwóch agregatorach lokalnych w Polsce oraz w ramach SSH Open Marketplace – europejskiej platformy agregującej zasoby nauk społecznych i humanistycznych, będącej częścią EOSC.
Tomasz Parkoła
Kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy, PCSS
Aleksandra Nowak
Lider Zespołu ds. Agregacji Danych, PCSS
Błażej Betański
Dział Bibliotek Cyfrowych, PCSS
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej”
2025-04-04
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej" zakłada wybudowanie infrastruktury do rozwoju, analizy i integracji systemów komunikacji kwantowej działających w wolnej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji w segmencie satelitarnym.
Q-ChronoS: System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych
2025-03-31
“System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych (Q-ChronoS)” to projekt związany z budową systemów dwóch mobilnych sensorów kwantowych opartych na optycznych zegarach atomowych oraz infrastruktury do transferu częstotliwości optycznej, która umożliwi ich wykorzystanie w różnych miejscach Polski. Projekt jest kierowany do szerokiego grona odbiorców skupionych wokół technologii kwantowych, geodezji, metrologii, fizyki, radiostrontium oraz komunikacji.
O „Polsce w cyfrowej transformacji” na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym
2025-04-26
Uznawany jest za największą imprezę biznesową w Europie Centralnej. Mowa o Europejskim Kongresie Gospodarczym, którego XVII edycja odbyła się w dniach od 23 do 25 kwietnia w Katowicach. W panelu "Polska w cyfrowej transformacji" wziął udział dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - Robert Pękal.
Prezentacja projektów WEDROWNIQ, ŚWIATOWID, Q-CHRONOS i PLAI4SCIENCE na Blue Economy Baltic Forum
2025-04-25
Podczas Blue Economy Baltic Forum, które odbędzie się w Sopocie w dniach 28-29 kwietnia 2025 roku, w ramach Mission Arena 4, odbędą się warsztaty dotyczące bezpieczeństwa i odporności infrastruktury morskiej, w którym w roli prelegenta wystąpi dr inż. Cezary Mazurek , prezentując m. in. projekty WEDROWNIQ, ŚWIATOWID, Q-CHRONOS i PLAI4SCIENCE.
PCSS partnerem XVII Regionalnego Konkursu Informatycznego
2025-04-15
XVII Regionalny Konkurs Informatyczny rozstrzygnięty. Do rywalizacji w tegorocznej edycji, która odbyła się 10 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, zgłosiło się 50 uczniów z 18 szkół ponadpodstawowych z rejonu południowej Wielkopolski. Jednym z patronów konkursu było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Wiosenne spotkanie Europeana Aggregators’ Forum w PCSS
2025-04-14
Przez dwa dni 9 i 10 kwietnia w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli uczestnicy Europeana Aggregators' Forum. Jest to cykliczne spotkanie agregatorów, którzy współpracują z instytucjami dziedzictwa kulturowego w celu gromadzenia danych oraz udostępniania ich za pośrednictwem Europeany. Wydarzenie było okazją do podzielenia się doświadczeniami, podsumowania dotychczasowych prac i wypracowania kolejnych wspólnych działań.
Prezentacja usług PCSS na Konferencji nowoczesnych samorządów: „Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności”
2025-04-11
3 i 4 kwietnia w Hotel Mercure Toruń Centrum odbyła się, organizowana przez firmę PROPONTIS Sp. z o.o., konferencja nowoczesnych samorządów: "Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności". Wydarzenie poświęcone było Centrum Usług Wspólnych (CUW) – innowacyjnemu modelowi, wpływającemu na sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.
Zapraszamy na Hackathon QL Future
2025-04-09
Już w najbliższy weekend 12 i 13 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję kwantowego hackathonu QL Future. Jest to 24-godzinny konkurs skierowany do studentów i doktorantów różnych kierunków studiów, którzy są zainteresowani wykorzystywaniem nowych technologii w różnych obszarach zastosowań (jak np. zdrowie, finanse, energia, zagospodarowanie przestrzeni).
Szkolenie z zastosowania technologii kwantowych w energetyce
2025-04-08
10 kwietnia 2025 roku podczas Kongresu NetZero Energy (8-10.04) na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się szkolenie, przygotowane przez ekspertów od technologii kwantowych z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dotyczące zastosowania technologii kwantowych w energetyce.
EDIH CyberSec wzmacnia cyberbezpieczeństwo MŚP na INSECON 2025
2025-04-04
Projekt EDIH CyberSec specjalizujący się w dostarczaniu usług cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, z dumą prezentował swoją ofertę jako wystawca na kongresie INSECON 2025. Od 2 do 3 kwietnia stoisko PCSS przyciągało liczne grono odwiedzających, którym specjaliści przybliżali najnowsze rozwiązania, procedury audytowe oraz doradztwo technologiczne, kluczowe dla zwiększenia odporności na cyberataki.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
O „Polsce w cyfrowej transformacji” na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym
2025-04-26
Uznawany jest za największą imprezę biznesową w Europie Centralnej. Mowa o Europejskim Kongresie Gospodarczym, którego XVII edycja odbyła się w dniach od 23 do 25 kwietnia w Katowicach. W panelu "Polska w cyfrowej transformacji" wziął udział dyrektor Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - Robert Pękal.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
Prezentacja projektów WEDROWNIQ, ŚWIATOWID, Q-CHRONOS i PLAI4SCIENCE na Blue Economy Baltic Forum
2025-04-25
Podczas Blue Economy Baltic Forum, które odbędzie się w Sopocie w dniach 28-29 kwietnia 2025 roku, w ramach Mission Arena 4, odbędą się warsztaty dotyczące bezpieczeństwa i odporności infrastruktury morskiej, w którym w roli prelegenta wystąpi dr inż. Cezary Mazurek , prezentując m. in. projekty WEDROWNIQ, ŚWIATOWID, Q-CHRONOS i PLAI4SCIENCE.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
PCSS partnerem XVII Regionalnego Konkursu Informatycznego
2025-04-15
XVII Regionalny Konkurs Informatyczny rozstrzygnięty. Do rywalizacji w tegorocznej edycji, która odbyła się 10 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, zgłosiło się 50 uczniów z 18 szkół ponadpodstawowych z rejonu południowej Wielkopolski. Jednym z patronów konkursu było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Wiosenne spotkanie Europeana Aggregators’ Forum w PCSS
2025-04-14
Przez dwa dni 9 i 10 kwietnia w siedzibie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego gościli uczestnicy Europeana Aggregators' Forum. Jest to cykliczne spotkanie agregatorów, którzy współpracują z instytucjami dziedzictwa kulturowego w celu gromadzenia danych oraz udostępniania ich za pośrednictwem Europeany. Wydarzenie było okazją do podzielenia się doświadczeniami, podsumowania dotychczasowych prac i wypracowania kolejnych wspólnych działań.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Superheroes 4 Science: zapraszamy na Równoległą Wyprawę do świata kwantów
2025-04-14
Zapraszamy młodszych i starszych, humanistów i wielbicieli nauk ścisłych - słowem wszystkich, którzy chcieliby poznać fascynujący świat technologii kwantowych, na wspólną przygodę. W ramach projektu Superheroes 4 Science specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego stworzyli wyjątkową grę planszową, która łącząc zabawę z nauką, w przystępny i interaktywny sposób odkrywa tajniki działania superkomputerów i programowania równoległego.
Prezentacja usług PCSS na Konferencji nowoczesnych samorządów: „Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności”
2025-04-11
3 i 4 kwietnia w Hotel Mercure Toruń Centrum odbyła się, organizowana przez firmę PROPONTIS Sp. z o.o., konferencja nowoczesnych samorządów: "Wspólnie kształtujemy przyszłość lokalnych społeczności". Wydarzenie poświęcone było Centrum Usług Wspólnych (CUW) – innowacyjnemu modelowi, wpływającemu na sposób funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
Europejska infrastruktura E-RIHS została przekształcona w ERIC
2025-04-11
Europejska Infrastruktura Badawcza dla Nauki o Dziedzictwie (E-RIHS), została przekształcona w Europejskie Konsorcjum Infrastruktury Badawczej (ERIC). Dzięki nowemu statusowi, E-RIHS znacząco umocnił swoją pozycję kluczowego gracza w dziedzinie nauki o dziedzictwie, zarówno w Europie, jak i na świecie.
Zapraszamy na Hackathon QL Future
2025-04-09
Już w najbliższy weekend 12 i 13 kwietnia zapraszamy na kolejną edycję kwantowego hackathonu QL Future. Jest to 24-godzinny konkurs skierowany do studentów i doktorantów różnych kierunków studiów, którzy są zainteresowani wykorzystywaniem nowych technologii w różnych obszarach zastosowań (jak np. zdrowie, finanse, energia, zagospodarowanie przestrzeni).
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej”
2025-04-04
Projekt WEDROWNIQ „Polska infrastruktura satelitarnych systemów komunikacji kwantowej" zakłada wybudowanie infrastruktury do rozwoju, analizy i integracji systemów komunikacji kwantowej działających w wolnej przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji w segmencie satelitarnym.
Szkolenie z zastosowania technologii kwantowych w energetyce
2025-04-08
10 kwietnia 2025 roku podczas Kongresu NetZero Energy (8-10.04) na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbędzie się szkolenie, przygotowane przez ekspertów od technologii kwantowych z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dotyczące zastosowania technologii kwantowych w energetyce.
PSNC Digital Future Talks: Szybciej, więcej, bezpieczniej – obalamy mity o 5G
2025-02-20
Zapewnia lepsze parametry Internetu, wykorzystując dodatkowe pasma częstotliwości fal radiowych, a także infrastrukturę światłowodową. Mowa o sieci komórkowej piątej generacji, w skrócie 5G. O tym, jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą ta technologia oraz o badaniach w ramach projektu Laboratorium Sieci 5G w najnowszym odcinku PSNC Digital Future Labs opowiada Maksymilian Furmann z Dział Sieci Nowych Generacji PCSS.
Q-ChronoS: System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych
2025-03-31
“System mobilnych sensorów kwantowych z zegarami optycznymi zintegrowanych w sieciach telekomunikacyjnych (Q-ChronoS)” to projekt związany z budową systemów dwóch mobilnych sensorów kwantowych opartych na optycznych zegarach atomowych oraz infrastruktury do transferu częstotliwości optycznej, która umożliwi ich wykorzystanie w różnych miejscach Polski. Projekt jest kierowany do szerokiego grona odbiorców skupionych wokół technologii kwantowych, geodezji, metrologii, fizyki, radiostrontium oraz komunikacji.
EDIH CyberSec wzmacnia cyberbezpieczeństwo MŚP na INSECON 2025
2025-04-04
Projekt EDIH CyberSec specjalizujący się w dostarczaniu usług cyberbezpieczeństwa dla małych i średnich przedsiębiorstw, z dumą prezentował swoją ofertę jako wystawca na kongresie INSECON 2025. Od 2 do 3 kwietnia stoisko PCSS przyciągało liczne grono odwiedzających, którym specjaliści przybliżali najnowsze rozwiązania, procedury audytowe oraz doradztwo technologiczne, kluczowe dla zwiększenia odporności na cyberataki.
„Kubit kontra bit” – rozmowa z dr hab. inż. Krzysztofem Kurowskim
2025-01-24
Zapraszamy do lektury wywiadu, który pojawił się na łamach portalu Radia TOK FM, w którym dr hab. inż. Krzysztof Kurowski - Kierownik Działu Technologii Kwantowych Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego przybliża działanie komputerów kwantowych, wyjaśnia czym różnią się o tradycyjnych systemów obliczeniowych, a także tłumaczy w jaki sposób już teraz technologie kwantowe wpływają na nasze życie.