Artykuły i raporty

Analiza zasobów genowych roślin uprawnych metodami genomicznymi

Analiza zasobów genowych roślin uprawnych metodami genomicznymi przeprowadzana jest w celu opracowania charakterystyki ich materiału genetycznego. Nowe metody badawcze oraz uzyskane dzięki nim dane pozwalają hodowcom na zwiększenie efektywności i skuteczności prowadzonych programów hodowlanych poprzez wstępne projektowanie właściwości nowych odmian. Narzędziem służącym do osiągnięcia tego celu są platformy molekularne pozwalające na gromadzenie i efektywne przeszukiwanie dużych wolumenów heterogenicznych danych referencyjnych.

Czytaj dalej

GlaucomAi: AI for your eye

Prace badawczo-rozwojowe nad wykorzystaniem systemów uczenia maszynowego we wczesnej diagnostyce jaskry prowadzone są w PCSS od ponad 10 lat. We współpracy z lekarzem okulistą dr. Robertem Wasilewiczem wypracowano przez ten czas, funkcjonujący już na stałe i nadający się do powielenia w innych dziedzinach medycyny, sposób wykorzystania technik uczenia maszynowego dla lepszego poznawania patomechanizmów i czynników rozwoju choroby.

Czytaj dalej

Cyfrowe dziedzictwo kulturowe

Rok 2023 przyniósł wiele ciekawych rozwiązań w obszarze bibliotek cyfrowych i agregacji cyfrowych danych dziedzictwa kulturowego. Prace nad rozwojem pakietu oprogramowania DInGO, we współpracy z Biblioteką Śląską oraz Uniwersytetem Wrocławskim, zaowocowały pierwszymi wdrożeniami siódmej generacji systemu dLibra, wyróżniającej się nowym układem interfejsu użytkownika, zmienionym sposobem przeszukiwania zasobów udostępnianych w systemie oraz ich prezentacji z uwzględnieniem występowania poszukiwanych fraz w treści obiektu.

Czytaj dalej

PRACE-LAB: współpraca w zakresie zaawansowanych obliczeń w Europie

PRACE-LAB to projekt realizowany w Polsce, oferujący zaawansowane usługi obliczeniowe oraz składowania danych, wspierający środowiska naukowe w kraju i Europie oraz badania przemysłowe w gospodarce. To także najnowocześniejsza i największa infrastruktura obliczeniowa o najwyższym standardzie niezawodności, podlegająca standaryzacji w ramach bezpieczeństwa ISO 27001 oraz jakości ISO 9001.

Czytaj dalej

PSNC AeroSpace Lab: Całoroczna przestrzeń eksperymentalna

Miniony 2023 rok rozpoczął się dla zespołu PSNC Aerospace Lab od działań finalizujących, głównie w zakresie formalnym, kończące się w tym okresie projekty GOF 2.0 i ERICA. W zakresie działań projektowych pojawiła się inicjatywa natowska DIANA, w ramach której Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe jest jednym z centrów testowych. W obszarze zainteresowań DIANA znajdą się tzw. pojawiające się i przełomowe technologie (emerging and disruptive technologies).

Czytaj dalej

Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem (PL-5G)

Zapewnienie łatwego i powszechnego dostępu do środowiska umożliwiającego badanie oraz rozwój technologii 5G to główne założenia, dla których podjęto projekt PL-5G. Dostarczone krajowe laboratorium jest unikalną w skali kraju infrastrukturą badawczą dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.

Czytaj dalej

Nowe bioterapeutyki na horyzoncie

Bazy sekwencji genomowych w połączeniu z wielkoskalową strukturalną analizą in silico mogą skutecznie prognozować właściwości potencjalnych enzymów o znaczeniu medycznym. Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozwoliło zastosować rozwinięte oprogramowanie do analizy ponad 256 mln białek zawartych w 85 tysięcy genomów bakteryjnych.

Czytaj dalej

Dariah.lab: Dokumentacja dziedzictwa kulturowego

Dzięki infrastrukturze Dariah.lab w 2023 roku zrealizowane zostały pierwsze pilotażowe przedsięwzięcia, podjęte w celu ochrony i upowszechniania zasobów dziedzictwa. Dariah.lab jest infrastrukturą badawczą dla humanistyki i nauk o sztuce budowaną w ramach projektu DARIAH-PL. Służy ona pozyskiwaniu, przechowywaniu i integracji danych o kulturze z zakresu nauk humanistycznych i społecznych oraz przetwarzaniu, wizualizacji i udostępnianiu zasobów cyfrowych.

Czytaj dalej

Lotnicza inwestycja w Kąkolewie

Budowa hangaru wraz z zapleczem laboratoryjno-badawczym i jego wyposażeniem realizowana jest w ramach projektu „AEROSFERA. Lotnisko rzeczy”. Celem projektu jest przede wszystkim wyposażenie lotniska w Kąkolewie w infrastrukturę naukowo-badawczą do realizacji prac w obszarze B+R dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej, logistyki, monitorowania, nadzoru oraz neutralizacji zdarzeń i katastrof.

Czytaj dalej

PIONIER-Q połączy Komputery Dużej Mocy w Polsce

W marcu 2024 roku zakończono instalację oraz uruchomiono sieć komunikacji kwantowej opartej o technologię Quantum Key Distribution – PIONIER-Q. Projekt jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy EuroQCI budowy europejskiej sieci komunikacji kwantowej. PCSS, będące operatorem Sieci PIONIER, zostało wybrane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jako autoryzowana jednostka do koordynowania tego projektu.

Czytaj dalej