Bezpłatne szkolenie NetBeans Platform

Bezpłatne szkolenie NetBeans Platform

W imieniu Poznańskiej Grupy Użytkowników języka Java i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (Centrum Doskonałości SUN Microsystems) mamy zaszczyt zaprosić studentów wszystkich poznańskich uczelni na bezpłatne dwudniowe szkolenie w zakresie tworzenia aplikacji przy wykorzystaniu NetBeans Platform. Odbędzie się ono w dniach 16-17 stycznia 2010, start w sobotę 16-tego około 9 rano. Szkolenie poprowadzą światowej sławy eksperci Geertjan Wielenga i Toni Epple, których mieliśmy już przyjemność poznać w czasie konferencji Poznań NetBeans Day 2008. Cała impreza odbędzie się w sali 311, w Poznańskim Ośrodku Nauki (PON), który znajduje się przy ulicy Wieniawskiego 17/19.

​Aby wziąć udział w szkoleniu konieczne jest posiadanie własnego laptopa, żądza wiedzy i wolny weekend. Poza tym warto zapoznać się z ogólnym planem szkolenia i pozostałymi wymaganiami. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie: http://edu.netbeans.org/courses/nbplatform-certified-training/

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, konieczna jest rejestracja. Finalna lista uczestników zostanie opublikowana najpóźniej w dniu 14 stycznia 2010.

Dlaczego warto zainteresować się platformą aplikacyjną NetBeans? W chwili obecnej NetBeans jest wykorzystywane jako platforma aplikacyjna przez firmy takie jak Boeing, Saab, Nokia, UNESCO, US Department of Agriculture, Sepix, Sun, Northrop Grumman Corporation, Gentleware. Są w niej tworzone skomplikowane aplikacje klienckie, których realizacja nie jest możliwa (lub jest bardzo trudna) w środowisku webowym. Dzięki wykorzystaniu biblioteki Swing tworzone aplikacje są naprawdę niezależne od platformy systemowej i mogą zostać uruchomione poprzez przeglądarkę internetową za pomocą protokołu JNLP. NetBeans oferuje całą gamę narzędzi ułatwiających tworzenie aplikacji opartych na NetBeans Platform. Dzięki wykorzystaniu platformy NetBeans twórcy aplikacji nie muszą tworzyć wszystkich komponentów samodzielnie (zarówno tych prostych jak i złożonych) mogą wykorzystać to co już oferuje platforma.

Lista rozwiązań opartych o NetBeans Platform znajduję się pod adresem: http://platform.netbeans.org/screenshots.html

Szkolenie zakończy się wydaniem certyfikatów “NetBeans Certified Associate”.

Geertjan Wielenga pracuje w Sun Microsystems w zepole tworzącym NetBeans. Jest odpowiedzialny za tworzenie i redakcje dokumentacji dla platformy NetBeans. Uczestniczył i prowadził wiele szkoleń w zakresie wykorzystania NetBeans IDE i NetBeans Platform. Jest współautorem książki dotyczącej budowania aplikacji klienckich w oparciu o NetBeans Platform, poza tym występował na wielu konferencjach programistycznych w tym na największej na świecie Java One.

Toni Epple to twórca wtyczek do NetBeans (m.in. Jarvis). Członek NetBeans Dream Team, współpracował m.in. z firmą Genomatix Software przy tworzeniu aplikacji Javowych stosowanych w bioinformatyce. Jako prelegent wystepował między innymi na Devoxx i Poznań NetBeans Day 2008 .