Chirurdzy z siedmiu państw operują na żywo w internecie

Chirurdzy z siedmiu państw operują na żywo w internecie
27 maja międzynarodowa fundacja LION organizuje piątą światową wideokonferencję z operacji otolaryngologicznych i neurologicznych. Istotą przedsięwzięcia jest jednoczesna interaktywna transmisja na żywo ze stołów operacyjnych z różnych części świata. Interaktywna, ponieważ odbiorcy przekazu będą mieli kontakt z operującymi lekarzami i poprzez moderatorów będą mogli zadawać im pytania.

W tym roku w wydarzeniu weźmie udział również Katedra i Klinika Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, reprezentowana przez kierownika jednostki – prof. dr hab. med. Witolda Szyftera. Profesor Szyfter na oczach widzów z krajów całego swiata przeprowadzi zabiegi wszczepienia implantu ślimakowego oraz stapedotomii, która umozliwia leczenie otosklerozy. Łącznie, jedego dnia za pomocą wideokonferencji trzynastu lekarzy z takich krajów, jak: Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Turcja, USA, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Brazylia, wykona ponad dwadzieścia operacji.

Wsparcia technicznego w części przedsięwzięcia odbywającej się w Poznaniu udzieli PCSS, które dostarczy sprzęt audio, urządzenia wideokonferencyjne HD, oraz udostępni dedykowane łącze do szerokopasmowej sieci optycznej PIONIER. Ze względu na kluczowe znaczenie jakości obrazu w trakcie operacji medycznych, sygnał wideo transmitowany będzie w rozdzielczości High Definition (HD). Do dyspozycji uczestników udostępnione zostaną dwa kanały wideokonferencyjne, na których będzie odbywała się transmisja.

Transmisja z wideokonferencji będzie dostępna na stronie fundacji LION pod adresem: www.lion-web.org.

Zapraszamy do obejrzenia materiałów archiwalnych z innych zabiegów przeprowadzonych z udziałem PCSS przez Katedrę i Klinikę Otolaryngologii UM pod adresem: orl.pcss.pl/orl2/sessions.

Pliki do pobrania:

lion2010_programme.pdf