PCSS na Krajowym Forum Szerokopasmowym

PCSS na Krajowym Forum Szerokopasmowym
Samorządy i operatorzy muszą ze sobą współpracować – to najważniejszy wniosek, płynący z odbytej 19 maja br. w Warszawie Konferencji Forum Szerokopasmowego, w którym udział wzięli przedstawiciele rządu, UKE oraz instytucji naukowych, w tym Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego.
Większe zaangażowanie się samorządów i administracji w inwestycje związane z budową sieci szerokopasmowej jest niezbędne w toku jej dalszego rozwoju. Dlaczego? Włodzimierz Marciński, dyrektor departamentu społeczeństwa informacyjnego z MSWiA , wskazywał że Unia Europejska oszacowała koszty stworzenia szybkiej sieci w krajach wspólnoty na 300 mld euro. A z tego tylko 10 proc. są w stanie zapewnić operatorzy prywatni. Dlatego tak ważna jest współpraca między wymienionymi wcześniej instytucjami.

W Polsce dopiero niedawno wprowadzono ustawę pozwalającą na realizowanie przez jednostki samorządu terytorialnego działalności telekomunikacyjnej. Oznacza to, że samorządowcy muszą wypracować model współpracy z lokalnym operatorem, który będzie świadczył usługi internetowe bezpośrednio mieszkańcom i firmom w danej gminie. Tutaj pojawiły się wątpliwości.

Na problemy mniejszych operatorów wskazywał Piotr Marcniak z Krajowej Izba Komunikacji Ethernetowej: „Problemem przy tego typu przedsięwzięciach jest choćby to, że trudno uzyskać zgodę na przeprowadzenie światłowodu wzdłuż drogi – podkreślał Marciniak. Potwierdzeniem jego słów może być postawa Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, który nie pozwala wzdłuż stołecznych ulic kłaść rurociągów telekomunikacyjnych, którymi biegną światłowody.

Kolejny problem, poruszony na Forum, to tzw. czarne i białe obszary na telekomunikacyjnej mapie Polski. O tej kwestii również wspominał Marciniak: „Zdarza się, że na danym terenie rzeczywiście jest infrastruktura telekomunikacyjna. Obszar ten jest wiec klasyfikowany jak czarny, problem jednak w tym, że żaden operator nie może z niej korzystać”. I jest to jeden z problemów, które muszą rozwiązać osoby zarządzające projektem System Informacyjny o infrastrukturze szerokopasmowej i portal Polska Szerokopasmowa (SIPS), którego jednym z celów jest opracowanie map obszarów „białych”, „szarych” i „czarnych”. A to ma być podstawą do oceny, czy na dany projekt przyznane zostanie dofinansowanie unijne.

Marzena Śliz, dyrektor departamentu Rozwoju Infrastruktury w UKE, podsumowując konferencję, zaprosiła jej uczestników na kolejną edycję – na jesień.