W czerwcu 2016 r. aplikacja Conference4me pojawi się na bardzo wielu międzynarodowych wydarzeniach, m.in. na największej konferencji europejskich sieci naukowo-akademickich – TERENA 2016.
Conference4me to asystent uczestnika konferencji lub wystawy. Aplikacja ta przeznaczona jest na urządzenia mobilne, oparte o najnowsze technologie. Oferuje stały dostęp do aktualizowanej na bieżąco agendy spotkania oraz innych materiałów informacyjnych, umożliwiając m.in. zaplanowanie udziału w poszczególnych sesjach, jak również śledzenie aktualnie trwających sesji.
Aplikacja ta przeznaczona jest na urządzenia mobilne, oparte o najnowsze technologie. Uczestnicy konferencji mogą pobrać aplikację korzystając z serwisów Google Play lub iTunes.
W czerwcu aplikacja pojawi się na:
- 11. Deutschner Nahverkehrstag Die Entdeckung des Fahrgastes (1-3 czerwca, Koblenz, NIemcy)
- IFABS 2016 Barcelona Conference Risk in Financial Markets and Institutions: New challenges, New solutions (1-3 czerwca, Barcelona, Hiszpania)
- FIRS 2016 Financial Intermediation Research Society Conference (1-3 czerwca, Lizbona, Portugalia)
- Real Time Conference 2016 20th IEEE Conference (5-10 czerwca, Padwa, Włochy)
- TERENA 2016 (TNC) TNC16 Networking Conference (12-16 czerwca, Praga, Czechy)
- Conference on Computational Science (ICCS) (6-8 czerwca, San Diego, USA)
- QoMEX 8th International Conference on Quality of Multimedia Experience (6-8 czerwca, Lizbona, Portugalia)
- ECIS 2016 New 30th Conference of the Europeam Colloid and Interface Society (4-9 czerwca, Rzym, Włochy)
- LHCP 2016 4th Annual Large Hadron Collier Physics (13-18 czerwca, Lund, Szwecja)
- Open Repositories 11th Annual Conference on Open Repositories (13-16 czerwca, Dublin, Irlandia)
- Sociolinguistics Symposium (15-18 czerwca, Murcia, Hiszpania)
- CGC5 Challenging Glass 5 International Conference on the Architectural and Structural Application of Glass (16-17 czerwca, Ghent, Belgia)
- ISCA 2016 International Conference on Computer Architecture The 43rd ACM/IEEE International Symposium on Computer Architecture (18-22 czerwca, Seul, Korea Południowa)
- ICOP 2016 XI. International Conference on Permafrost (20-24 czerwca, Poczdam Niemcy)
- IAMO Forum 2016 Rural Labor in Transition (22-24 czerwca, Halle, Niemcy)
- ISC 2016 (19.06.-23.06, Frankfurt, Niemcy)
- CEISAL 8th Congreso International (28.06.-1.07, Salamanca, Hiszpania)
- MSOM 2016 (29.06.-1.07, Auckland, Nowa Zelandia)
Polska zgłasza swój udział w unijnym programie budowy Gigafabryk AI
2025-06-12
W ogłoszonym przez Ministerstwo Cyfryzacji komunikacie podano, że po zakończeniu konsultacji społecznych finalizowane są rozmowy z partnerami w Unii Europejskiej o udziale Polski w programie budowy Gigafabryk AI. Formalny wniosek trafi do struktur przed 20 czerwca 2025 roku.
Jedno logo, jedna nazwa – jeszcze więcej możliwości!
2025-06-02
Z przyjemnością informujemy o ważnym kroku w rozwoju naszego Centrum – ujednoliceniu logotypu i nazwy. Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia spójnego i klarownego wizerunku, który ułatwi identyfikację i komunikację. Wraz z początkiem czerwca 2025 r. nasza instytucja będzie posługiwać się swoją nazwą wyłącznie w języku polskim - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).
Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
2025-05-20
13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.
Zapraszamy na stronę projektu LUMEN
2025-05-19
Współpraca międzydziedzinowa, skupiająca się na badaniach łączących matematykę, nauki humanistyczne i społeczne (ang. Social Sciences and Humanities, SSH), a także nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej – to cel projektu LUMEN, którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nową stronę projektową.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Kwantowe technologie PCSS na scenie NVIDIA GTC w Paryżu
2025-06-17
Podczas trwającej w Paryżu (10-12.06) konferencji NVIDIA GTC Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zostało wymienione wśród czołowych ośrodków europejskich zajmujących się technologiami kwantowymi w trakcie wystąpienia CEO firmy NVIDIA, Jensena Huanga.
PCSS prezentuje projekt agrifoodTEF na konferencji SCAR/BIOEAST
2025-06-12
11 i 12 czerwca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało konferencję SCAR/BIOEAST, której tematem są badania oraz innowacje w sektorze rolniczym. Podczas tego wydarzenia nie mogło też zabraknąć naszego Centrum, które jest partnerem projektu agrifoodTEF – wspierającego nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dotyczące agrokultury.
Europeana 2025 z udziałem PCSS
2025-06-12
11 i 12 czerwca 2025 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbywa się coroczna konferencja EUROPEANA poświęcona europejskiemu dziedzictwu kulturowemu. Wydarzenia organizuje Europeana Foundation we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz gospodarzem konferencji – Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE. PCSS podczas Europeany reprezentują Aleksandra Nowak oraz Paweł Marciniak.
PCSS na ISC2025
2025-06-11
10 czerwca w Hamburgu rozpoczęła się jubileuszowa 40. konferencja ISC. Dla PCSS pierwszy dzień tegorocznej International Supercomputing Conference był naprawdę niezapomniany! Nasze stoisko nr E20, dedykowane projektowi KMD4EOSC oraz najnowocześniejszym usługom przetwarzania i przechowywania danych, przeniosło pasję do technologii na wprost na tor wyścigowy! Zabawy było przy tym co nie miara!
TNC25: PCSS i PIONIER zapraszają na swoje stoisko
2025-06-10
TNC w Brighton to doskonała okazja do nawiązywania nowych kontaktów, a najlepszym miejscem, by to zrobić jest TNC Exchange. Ta tętniąca życiem, otwarta przestrzeń oferuje stoiska wystawowe, strefy wypoczynkowe oraz kawiarnię. To także miejsce, gdzie można odwiedzić wspólne stoisko PCSS i konsorcjum PIONIER.
PCSS głównym technologicznym partnerem TNC już po raz dziesiąty
2025-06-09
Już od dekady PCSS zapewnia oprawę multimedialną sesji plenarnych TNC, wsparcie sieci, stronę konferencji, cały proces rejestracji włącznie z płatnościami, a nawet identyfikatory dla uczestników. Specjaliści z poznańskiego Centrum zapewniają przekaz wszystkich najważniejszych wydarzeń na żywo w sieci. Nie inaczej jest w Brighton podczas TNC25!
PCSS na EDIH Network Regional Conference
2025-06-08
5 i 6 czerwca w Rzeszowie odbyła się EDIH Network Regional Conference – jedno z flagowych wydarzeń polskiej prezydencji w Radzie UE. Było to regionalne spotkanie organizowane w ramach sieci Europejskich Centrów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs – EDIH), a jego główny cel stanowiło wzmocnienie współpracy członków sieci EDIH z Europy, poprzez wymianę wiedzy i najlepszych praktyk oraz wspólne działania. PCSS podczas konferencji reprezentował Michał Błaszczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy.
TNC25: Brighter Together
2025-06-07
Przed nami kolejna edycja konferencji TNC. Tym razem najważniejsze i największe wydarzenie dedykowane sieciom naukowo-akademickim w Europie zawita do brytyjskiego Brighton. Hasłem przewodnim wydarzenia (9-13.06.2025 r.) będzie "Brighter Together". Warto podkreślić, że już po raz dziesiąty PCSS będzie partnerem technologicznym konferencji.
GÉANT Connect Magazine: PCSS zmierza w kierunku infrastruktur badawczych nowej generacji
2025-06-10
W najnowszym, czerwcowym, wydaniu czasopisma „CONNECT”, skupionej wokół sieci i społeczności GÉANT, pojawił się artykuł dotyczący infrastruktur badawczych nowej generacji. Przedsięwzięcia te realizowane są w ramach czterech wiodących projektów, prowadzonych przez PCSS i opartych na Sieci PIONIER.
PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca
2025-05-22
Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.
Polska zgłasza swój udział w unijnym programie budowy Gigafabryk AI
2025-06-12
W ogłoszonym przez Ministerstwo Cyfryzacji komunikacie podano, że po zakończeniu konsultacji społecznych finalizowane są rozmowy z partnerami w Unii Europejskiej o udziale Polski w programie budowy Gigafabryk AI. Formalny wniosek trafi do struktur przed 20 czerwca 2025 roku.
Kwantowe technologie PCSS na scenie NVIDIA GTC w Paryżu
2025-06-17
Podczas trwającej w Paryżu (10-12.06) konferencji NVIDIA GTC Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zostało wymienione wśród czołowych ośrodków europejskich zajmujących się technologiami kwantowymi w trakcie wystąpienia CEO firmy NVIDIA, Jensena Huanga.
GÉANT Connect Magazine: PCSS zmierza w kierunku infrastruktur badawczych nowej generacji
2025-06-10
W najnowszym, czerwcowym, wydaniu czasopisma „CONNECT”, skupionej wokół sieci i społeczności GÉANT, pojawił się artykuł dotyczący infrastruktur badawczych nowej generacji. Przedsięwzięcia te realizowane są w ramach czterech wiodących projektów, prowadzonych przez PCSS i opartych na Sieci PIONIER.
Jedno logo, jedna nazwa – jeszcze więcej możliwości!
2025-06-02
Z przyjemnością informujemy o ważnym kroku w rozwoju naszego Centrum – ujednoliceniu logotypu i nazwy. Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia spójnego i klarownego wizerunku, który ułatwi identyfikację i komunikację. Wraz z początkiem czerwca 2025 r. nasza instytucja będzie posługiwać się swoją nazwą wyłącznie w języku polskim - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).
PCSS prezentuje projekt agrifoodTEF na konferencji SCAR/BIOEAST
2025-06-12
11 i 12 czerwca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało konferencję SCAR/BIOEAST, której tematem są badania oraz innowacje w sektorze rolniczym. Podczas tego wydarzenia nie mogło też zabraknąć naszego Centrum, które jest partnerem projektu agrifoodTEF – wspierającego nowoczesne i innowacyjne rozwiązania dotyczące agrokultury.
PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca
2025-05-22
Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.
Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
2025-05-20
13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.
Europeana 2025 z udziałem PCSS
2025-06-12
11 i 12 czerwca 2025 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbywa się coroczna konferencja EUROPEANA poświęcona europejskiemu dziedzictwu kulturowemu. Wydarzenia organizuje Europeana Foundation we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Dziedzictwa oraz gospodarzem konferencji – Muzeum POLIN. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie UE. PCSS podczas Europeany reprezentują Aleksandra Nowak oraz Paweł Marciniak.
Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”
2025-04-24
W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.
Zapraszamy na stronę projektu LUMEN
2025-05-19
Współpraca międzydziedzinowa, skupiająca się na badaniach łączących matematykę, nauki humanistyczne i społeczne (ang. Social Sciences and Humanities, SSH), a także nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej – to cel projektu LUMEN, którego partnerem jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nową stronę projektową.
PCSS na ISC2025
2025-06-11
10 czerwca w Hamburgu rozpoczęła się jubileuszowa 40. konferencja ISC. Dla PCSS pierwszy dzień tegorocznej International Supercomputing Conference był naprawdę niezapomniany! Nasze stoisko nr E20, dedykowane projektowi KMD4EOSC oraz najnowocześniejszym usługom przetwarzania i przechowywania danych, przeniosło pasję do technologii na wprost na tor wyścigowy! Zabawy było przy tym co nie miara!
PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic
2025-04-24
Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.
Projekt 3D-4CH: zapraszamy do wypełnienia ankiety
2025-04-30
3D-4CH to europejski projekt, którego celem jest rewolucjonizowanie sposobu ochrony, digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem zaawansowanych technologii 3D, sztucznej inteligencji (AI) oraz rozszerzonej rzeczywistości (XR). W ramach projektu zapraszamy do wypełnienia ankiety, skierowanej do osób, firm i instytucji realizujących kursy lub warsztaty, dotyczące digitalizacji dziedzictwa kulturowego. Termin wypełnienia ankiety upływa 21 maja. br.
TNC25: PCSS i PIONIER zapraszają na swoje stoisko
2025-06-10
TNC w Brighton to doskonała okazja do nawiązywania nowych kontaktów, a najlepszym miejscem, by to zrobić jest TNC Exchange. Ta tętniąca życiem, otwarta przestrzeń oferuje stoiska wystawowe, strefy wypoczynkowe oraz kawiarnię. To także miejsce, gdzie można odwiedzić wspólne stoisko PCSS i konsorcjum PIONIER.
Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość
2025-04-23
8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.
Zapraszamy na portal z ofertą usług i innowacji PCSS
2025-04-24
Od ponad 30 lat Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe otwarte jest na szeroką współpracę, zarówno z instytucjami badawczymi, jak i z partnerami przemysłu, dla których kompetencje i doświadczenie poznańskiego Centrum mogą stać się silnym atutem rozwoju cyfrowej transformacji. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką i różnorodną ofertą usług i innowacji przygotowaną przez specjalistów z PCSS.
PCSS głównym technologicznym partnerem TNC już po raz dziesiąty
2025-06-09
Już od dekady PCSS zapewnia oprawę multimedialną sesji plenarnych TNC, wsparcie sieci, stronę konferencji, cały proces rejestracji włącznie z płatnościami, a nawet identyfikatory dla uczestników. Specjaliści z poznańskiego Centrum zapewniają przekaz wszystkich najważniejszych wydarzeń na żywo w sieci. Nie inaczej jest w Brighton podczas TNC25!
Dr Mikołaj Buchwald gościem Radia Afera
2025-04-22
Gościem porannej audycji studenckiego Radia Afera "Aferanek" był dr Mikołaj Buchwald z Działu Usług Internetu Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ekspert opowiadał o czipach umożliwiających odczytywanie ludzkich myśli i przekształcanie ich na tekst oraz mowę przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
PCSS i WARP wspierają MŚP w budowie bezpiecznego biznesu
2025-04-18
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe podpisały list intencyjny nt. współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Współpraca obejmować będzie w pierwszej fazie promocję i szerzenie informacji w środowiskach przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego na temat cyberbezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
PCSS na EDIH Network Regional Conference
2025-06-08
5 i 6 czerwca w Rzeszowie odbyła się EDIH Network Regional Conference – jedno z flagowych wydarzeń polskiej prezydencji w Radzie UE. Było to regionalne spotkanie organizowane w ramach sieci Europejskich Centrów Innowacji Cyfrowych (European Digital Innovation Hubs – EDIH), a jego główny cel stanowiło wzmocnienie współpracy członków sieci EDIH z Europy, poprzez wymianę wiedzy i najlepszych praktyk oraz wspólne działania. PCSS podczas konferencji reprezentował Michał Błaszczak z Działu Technologii Internetu Rzeczy.
O narzędziu „Proste Pismo” w najnowszym numerze „Poradnika językowego”
2025-04-07
W najnowszym numerze „Poradnika Językowego” (2 (821)/2025) ukazał się artykuł poświęcony projektowi "Proste Pismo". Autorzy - prof. UAM dr hab. Jarosław Liberek oraz Tomasz Hoffmann z Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy przybliżają w nim funkcje narzędzia, jego cele, zastosowanie i metodologię.
Fabryki AI: Komisja Europejska ogłosiła plan działania na rzecz AI na kontynencie
2025-04-14
Komisja Europejska obrała sobie ambitny cel, aby Stary Kontynent stał się światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). Plan ten odzwierciedla nazwa ogłoszonego 9 kwietnia 2025 r. programu „AI Continent”. Wśród najnowocześniejszych europejskich ośrodków badań i rozwoju sztucznej inteligencji, nazwanych Fabrykami AI, znalazła się Fabryka Piast-AI w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
TNC25: Brighter Together
2025-06-07
Przed nami kolejna edycja konferencji TNC. Tym razem najważniejsze i największe wydarzenie dedykowane sieciom naukowo-akademickim w Europie zawita do brytyjskiego Brighton. Hasłem przewodnim wydarzenia (9-13.06.2025 r.) będzie "Brighter Together". Warto podkreślić, że już po raz dziesiąty PCSS będzie partnerem technologicznym konferencji.
PSNC Digital Future Talks: Pakiet DINGO – prawdziwy diabeł tasmański digitalizacji!
2025-03-20
Wyspecjalizowane pakiety oprogramowania wspierającego różne procesy digitalizacji zbiorów kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego, tworzone są w PCSS od 2002 roku. I właśnie na tej dziedzinie aktywności poznańskiego Centrum skupili się autorzy najnowszego odcinka PSNC Digital Future Talks, zapraszając do studia Błażeja Betańskiego - lidera zespołu wdrażającego pakiet oprogramowania DInGO.