Cykl spotkań i warsztatów Art&Science Lab w PCSS dobiegł końca

Cykl spotkań i warsztatów Art&Science Lab w PCSS dobiegł końca

Art&Science Lab to trzy weekendowe wydarzenia składające się z warsztatów, wykładów oraz wydarzeń artystycznych. Projekt umożliwił poszukiwanie nowych form i ścieżek rozwoju przemysłów kreatywnych, dzięki współpracy ośrodka badawczego związanego z nowymi technologiami i instytucji kultury. W programie Art&Science Lab znalazły się trzy konferencje: Media Lab, Digital Lab oraz Science Lab.

Wszystkie wydarzenia dotyczyły różnych aspektów dot. nowych trendów łączenia praktyk badawczych, technologicznych i artystycznych. Art&Science Lab to projekt zrealizowany we współpracy z Pawilonem Oddziałem Galerii Miejskiej Arsenał oraz Fundacją ICHB PAN – mówi Jan Skorupa koordynator i inicjator projektu.

Pierwszy cykl Media Lab dotyczył wykorzystania i zastosowania nowych technologii multimedialnych w kontekście aplikacji w sektorze kultury. Podczas pierwszego dnia odbył się cykl wykładów poruszających bieżące tematy związane z immersyjnymi technologiami przetwarzania dźwięku i obrazu, w ujęciu artystów czy inżynierów. Drugiego dnia poprowadzono warsztat dotyczący praktycznych aspektów związanych z budowaniem i tworzeniem instalacji audiowizualnych w oparciu o mapping i dźwięk przestrzenny. Na potrzeby Media Lab przygotowano immersyjną instalację audiowizualną zaprezentowaną podczas warsztatów oraz koncert w przestrzeni Pawilonu. Za merytorykę i kuratorstwo tego spotkania odpowiadali: Jan Skorupa oraz Paweł Sołoducha z Laboratorium Art&Science PCSS.

Zwieńczeniem wydarzenia był występ duetu Blooming Object, który przygotował audiowizualny koncert ukazujący praktyczne wykorzystanie instalacji prezentowanej podczas części warsztatowej.

W ramach Digital Lab prelegenci i prelegentki opowiedzieli o adaptacji technologii cyfrowych i ich wykorzystania na gruncie sztuki. W ramach wykładów poruszono zagadnienia związane z NFT, web 3.0, streamingiem czy telematycznym performance’m. Podczas tego weekendu odbyły się również dwa warsztaty w tej dziedzinie. Pierwszy pt.: „Projektowanie wystaw artystycznych i działań performatywnych w środowisku Unreal Engine oraz technologii WebXR”. Drugi pt.: „Grafika w erze sztucznej inteligencji: jak kreować swoje wizje z pomocą sztucznej inteligencji”. W ramach Digital lab odbyła się również prezentacja instalacji Datafixation autorstwa Patryka Lichoty, jednego z prowadzących warsztaty oraz wystawa prac NFT kuratorowana przez Metamixer.

Science Lab był ostatnim weekendowym spotkaniem, podczas którego przyglądano się praktykom artystyczno-badawczym. Szczególnym punktem programu podczas tego cyklu spotkań był warsztat pt.: „Sensorium – Biofeedback w praktyce artystycznej”, który dotyczył wykorzystania bio sensorów w kontekście budowania i tworzenia instalacji artystycznych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

Koordynacja projektu: Jan Skorupa, Olga Ormańczyk Paweł Sołoducha.