Federacja Bibliotek Cyfrowych: Boże Narodzenie dawniej…

Federacja Bibliotek Cyfrowych: Boże Narodzenie dawniej…

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia są idealną okazją do przypomnienia bożonarodzeniowych tradycji i obyczajów, które zmieniają się na przestrzeni mijających lat. Zapraszamy do zbiorów repozytorium Federacji Bibliotek Cyfrowych, w których znaleźć można m.in. zdjęcia kolędników czy betlejemskich szopek, a także dokumentację związaną z tradycją kolędowania.

Tradycje bożonarodzeniowe są niezwykle głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Wspólna wieczerza zwana powszechnie wigilią, łamanie się opłatkiem, ubieranie choinki, czy obdarowywanie się prezentami to zwyczaje, bez których trudno wyobrazić sobie świąteczny czas. Czy zawsze jednak wyglądały one tak samo? Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia twórcy zbiorów repozytorium Federacji Bibliotek Cyfrowych przygotowali specjalne zbiory, związane z tradycjami i obrzędami świętującymi narodzenie Jezusa Chrystusa. Znajdziemy w nich m.in. najstarszy wizerunek wydarzeń wigilijnej nocy z Muzeum Narodowego w Warszawie, archiwalne numery czasopisma „Przekrój”, w tym również numery świąteczne, a także fotografie ilustrujące tradycyjne spędzanie świąt Bożego Narodzenia przed lat.

Zbiory Federacji Bibliotek Cyfrowych „Boże Narodzenie dawniej” dostępne są TUTAJ.