Festiwal FAZMA: WIDMOTONY w PSNC Future Labs

Festiwal FAZMA: WIDMOTONY w PSNC Future Labs

30 listopada i 1 grudnia 2021 r. zapraszamy na Festiwal FAZMA: WIDMOTONY, który koncentruje się na reinterpretacji zjawisk, idei i znaczeń związanych z muzyką elektroniczną oraz elektroakustyczną lat 70. ubiegłego wieku. Współorganizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie OKS i PSNC Future Labs  oraz Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach cyklu MOJA MUZYKA. Festiwal sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Tematyka festiwalu Fazma: Widmotony skupia się wokół hauntologii muzycznej i ściśle z nią powiązanej obecności widma przeszłości, które powraca i nawiedza w sferze dźwiękowej oraz technologicznej. Podczas dwóch koncertów będzie można usłyszeć utwory elektroniczne i elektroakustyczne, wychodzące z technostalgicznej refleksji nad muzyką. Podczas pierwszego z nich, trio elektroniczne POLYSTALGIA dokona reinterpretacji niewykonywanych wcześniej utworów elektronicznych z lat 70. w wersjach na syntezatory oraz narzędzia analogowe. Usłyszymy również nowe utwory napisane przez członków zespołu. Drugi koncert związany będzie z zjawiskiem muzyki akuzmatycznej, której technologiczna realizacja w postaci AKUSMONIUM nastąpiła w połowie lat 70. Podczas koncertu usłyszymy cztery nowe utwory napisane na orkiestrę złożoną z 40 głośników.

Akusmonium, nazywane „orkiestrą głośników” to praktyka tworzenia wielokanałowych systemów rozpraszania dźwięku składających się z 40 do 80 głośników o różnej funkcji oraz charakterystyce brzmieniowej. Każdy głośnik traktowany jest przez „dyrygenta” czyli reżyserkę lub reżysera dźwięku jako niezależny instrument.
Tradycyjne Akusmonium zostało zaprojektowane w połowie lat 70. XX wieku przez Francois Bay oraz Jean-Claude Lallemand z paryskiej Groupe de Recherches Musicales (GRM).

W ramach festiwalu Fazma: Widmotony w laboratorium art & science została stworzona uwspółcześniona wersja akuzmonium. Instalacja dźwiękowa składa się z 42 głośników a jej prototyp powstał już miesiąc temu w studio dźwięku ambisonicznego. Od początku listopada trójka artystów: Piotr Bednarczyk, Przemysław Degórski oraz Aleksandra Słyż uczestniczą w rezydencjach artystycznych towarzyszących festiwalowi podczas, której tworzą kompozycje dedykowane instalacji.

  • Koncert AKUSMONIUM – 30 listopada, godz. 20:00, CK Zamek w Poznaniu,
  • Koncert POLYSTALGIA – 1 grudnia, godz. 20:00, CK Zamek w Poznaniu.