Inauguracja projektu AI4Youth

Inauguracja projektu AI4Youth

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii odbyła się inauguracja Projektu AI4Youth. To pilotażowy projekt edukacyjny realizowany przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Software Development Academy na rzecz Ministerstwa na podstawie programu AI for Youth firmy Intel.

AI for Youth (AI4Youth, ang. Artificial intelligence, AI) to projekt pilotażowy o zasięgu ogólnopolskim. Program ma na celu uczyć i pomagać rozwijać kompetencje związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, by jak najlepiej przygotować młodzież na nadejście rewolucji związanej z AI, z którą procesy gospodarcze są związane coraz bardziej.

Aby zgłosić szkołę do projektu, należy skorzystać z formularza internetowego: https://ai4youth.edu.pl/rekrutacja.

W projekcie wezmą udział nauczyciele i uczniowie z 60 szkół, 6 miast, co najmniej 3 województw (120 nauczycieli, 1800 uczniów).

Udział w projekcie pilotażowym AI for Youth to szansa na rozwój kompetencji i nauczycieli i uczniów, którzy:

  • nauczą się świadomie korzystać z cyfrowych technologii,
  • skorzystają z kursów, które poprowadzą certyfikowani trenerzy,
  • zyskają bezpłatny dostęp do narzędzi AI,
  • będą mieć bezpłatny dostęp do licencjonowanych materiałów edukacyjnych,
  • osiągną gotowość cyfrową.

Program szkoleniowy opracowali eksperci AI i edukatorzy, m.in. z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Wprowadza on uczniów w świat sztucznej inteligencji. Wzbudza ich zainteresowanie AI, inspiruje, uczy też mechanizmów działania AI i algorytmów. To szansa na wprowadzenie na rynek pracy w Polsce osób z kompetencjami przyszłości.

Skupia uwagę uczniów na tym, jak zastosować AI w konkretnych dziedzinach. Dotyka głównie zadań, które wynikają z celów zrównoważonego rozwoju i pozwalają stopniowo zdobywać podstawowe umiejętności potrzebne, aby móc wykorzystywać AI w aplikacjach.
Zapewnia też narzędzie technologiczne. Pozwoli ono przećwiczyć wykorzystywanie AI, sprawdzi też umiejętności i wiedzę na temat AI.

Program AI for Youth jest projektem firmy Intel – inwestora, który prowadzi w Polsce prace badawczo-rozwojowe, także z obszaru sztucznej Inteligencji. Intel opracował rozwiązanie AI for Youth jako jeden ze światowych liderów AI i realizuje ten program we współpracy z rządami na całym świecie.
W Polsce projekt pilotażowy prowadzi MRiT.

Wartość projektu to ponad 2,1 miliona złotych.

Projekt jest finansowany ze środków UE, z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Jest to jedno z działań Inno_LAB – Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów.