Jaki jest stan polskiego internetu w 2010 roku?

Jaki jest stan polskiego internetu w 2010 roku?
Internet w Polsce dobrze służy rozwojowi demokracji – twierdzi Departament Społeczeństwa Informacyjnego MSWiA. Ma o tym świadczyć fakt, że Polacy coraz częściej wykorzystują sieć do wyrażania swoich opinii i organizowania się. W tym roku rusza też wiele od dawna oczekiwanych projektów, mających na celu znaczne poszerzenie infrastruktury służącej rozwojowi społeczeństwa informacyjnego.
Na konferencji departamentu MSWiA, która odbyła się 12 maja w Warszawie, dyskutowano o internecie nie tylko ze społecznego punktu widzenia. O tym jaki jest polski internauta i jak wygląda jego aktywność w sieci mówili m. in. przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dużą część konferencji zajął także rozwój szerokopasmowego internetu w Polsce. Dorobek w tej dziedzinie Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego działającego w Konsorcjum PIONIER przedstawił dr Cezary Mazurek. Doktor Mazurek najwięcej miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił projektom Platon i Federacja Bibliotek Cyfrowych. Oba projekty działają w oparciu o ogólnopolską sieć internetu optycznego PIONIER, dostarczając ośrodkom naukowym i badawczym nowoczesne usługi teleinformatyczne, takie jak: wideokonferencje, powszechna archiwizacja, naukowa telewizja interaktywna i cyfrowe biblioteki.