IV ogólnoukraińska konferencja „Biblioteka oraz książka w kontekście czasu”

IV ogólnoukraińska konferencja „Biblioteka oraz książka w kontekście czasu”
W dniach 14-15 kwietnia br. w Kijowie na Ukrainie odbyła się IV konferencja “Biblioteka oraz książka w kontekście czasu”. Konferencja łączy w sobie tematykę naukową oraz informacje przydatne dla praktyków. Organizatorem konferencji jest Narodowa Parlamentarna Biblioteka Ukrainy. W tym roku tematem przewodnim była “Działalność bibliotek na rzecz zachowania narodowego dziedzictwa kulturowego”.
Pierwszy dzień konferencji był dedykowany wielostronnej analizie tematu: aspekty prawne, doświadczenie bibliotek w zachowaniu narodowego dziedzictwa kulturowego, historie tworzenia ukraińskich zbiorów cyfrowych. W tym dniu z prezentacją “Polskie biblioteki cyfrowe w sieci PIONIER” wystąpili członkowie zespołu: Marcin Werla oraz Anton Kozik. Omówili oni wkład PCSS w rozwój bibliotek cyfrowych w Polsce, system do tworzenia bibliotek cyfrowych dLibra oraz ogólnopolskie i ogólnoeuropejskie projekty agregujące dane o obiektach cyfrowych (m.in.: Federację Bibliotek Cyfrowych oraz, EuropeanęLocal i Europeanę).

Drugi dzień konferencji poświęcony był praktycznemu seminarium, którego tematem była “Prezentacja narodowego dziedzictwa kulturowego w środowisku cyfrowym”. Seminarium dotyczyło głównie rozwiązań IT w domenie bibliotek. Swoją prezentację na temat systemu dLibra wraz z praktyczną prezentacją możliwości tego systemu przeprowadził Anton Kozik. Było to możliwe m.in. dzięki współpracy, jaką PCSS nawiązał przy pomocy firmy Digital Center z Lwowską Naukową Biblioteką im. W. Stefanyka. W ramach tej współpracy powstała m.in. profesjonalnie przetłumaczona ukraińska wersję dLibry. Po ukończeniu prezentacji z sali padło kilka pytań o dość szerokim zakresie: od szczegółów technicznych systemu dLibra aż do kwestii organizacyjnych Federacji Bibliotek Cyfrowych.