Zobacz:

Nowe bezpośrednie połączenie sieci naukowo-badawczych z...
DARIAH-HUB: Zapraszamy na spotkanie warsztatowo-promocy...
Pierwszy otwarty nabór w projekcie HERIFORGE
Zimowa Szkoła 3D-4CH w Brukseli
Sierpniowe warsztaty Art & Science Lab
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe | PCSS
  • Oferta usług i innowacji
  • Projekty i infrastruktura
    • Aktualne projekty
    • Centrum e-infrastruktury
    • Dziedziny aktywności
    • Technologie przyszłości
    • Usługi infrastruktur badawczych
    • Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN)
  • O nas
    • Czym jest PCSS?
    • Kierownictwo PCSS
    • Struktura PCSS
    • Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
    • Rada Użytkowników
    • Historia i kamienie milowe
    • Nagrody i wyróżnienia
  • Bądź na bieżąco
    • Aktualności
    • Wydarzenia
    • Artykuły i raporty
    • Zamówienia publiczne
    • Praca w PCSS
  • Ważne dokumenty
    • Przetwarzanie danych osobowych
    • Klauzula informacyjna (RODO)
    • Deklaracja dostępności cyfrowej
    • Plan działań w zakresie równości płci
    • Certyfikaty/ISO
  • Do pobrania
    • Logotypy i multimedia
    • Folder informacyjny 2021 (ENGLISH)
    • Raport PCSS 2023
    • Raport Quantum Computing 2022
  • Kontakt
    • Dane teleadresowe
    • Jak do nas trafić
    • CBPIO – siedziba główna
    • PCSS Future Labs
    • PCSS Aerospace Lab
    • Ośrodek Nauki PAN
    • Baza hotelowa

Wybierz stronę

Jedno logo, jedna nazwa – jeszcze więcej możliwości!

2025-06-02

Jedno logo, jedna nazwa – jeszcze więcej możliwości!

Z przyjemnością informujemy o ważnym kroku w rozwoju naszego Centrum – ujednoliceniu logotypu i nazwy. Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia spójnego i klarownego wizerunku, który ułatwi identyfikację i komunikację. Wraz z początkiem czerwca 2025 r. nasza instytucja będzie posługiwać się swoją nazwą wyłącznie w języku polskim – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). Rezygnujemy tym samym z alternatywnej angielskiej nazwy: Poznan Supercomputing and Networking Center (PSNC) – ta nazwa pozostanie jedynie jako tymczasowe tłumaczenie oficjalnej nazwy.

Dopuszczalne warianty wykorzystania nazwy PCSS:

  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS),
  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN (PCSS ICHB PAN),
  • Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (Poznan Supercomputing and Networking Center, PSNC).

Wraz z uproszczeniem nazwy, uprościliśmy także nasze logo – kształt został podobny, ale elementów jest mniej. Do graficznej formy dodaliśmy identyfikację dźwiękową. Przykład wykorzystania nowych oznaczeń przedstawiono w poniższej animacji. Nową księgę znaków można znaleźć w naszej zakładce Do pobrania.

Jesteśmy przekonani, że ten ruch nie tylko usprawni wewnętrzne procesy, ale także ułatwi Państwu korzystanie z naszych usług i dostęp do informacji. Mimo zmiany nazwy, nasza misja, wartości i zaangażowanie w świadczenie usług na najwyższym poziomie pozostają niezmienne. Dziękujemy za Państwa zrozumienie i wsparcie w tej strategicznej zmianie.

Aktualności >

  • Zapytanie zostało przetworzone Prezentowany obraz to grafika promocyjna lub informacyjna, na której widoczne są fragmenty sprzętu sieciowego. W tle znajdują się liczne, kolorowe kable światłowodowe podłączone do urządzeń telekomunikacyjnych, co sugeruje zaawansowaną infrastrukturę. Na pierwszym planie umieszczono biały napis "Połączenia sieci X-WiN i PIONIER", wskazujący na temat wizualizacji. Całość utrzymana jest w błękitnej i pomarańczowej kolorystyce, a w lewym górnym rogu widoczne jest logo PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe).

    Nowe bezpośrednie połączenie sieci naukowo-badawczych z Polski i Niemiec

    2025-09-03

    DFN-Verein oraz PCSS uruchomiły właśnie bezpośrednie połączenie o przepustowości 100 Gbit/s pomiędzy sieciami X-Win oraz PIONIER. Oznacza to otwarcie dodatkowej ścieżki transmisji, która uzupełnia istniejące już połączeń X-WiN i PIONIER do sieci GÉANT. Dzięki temu zoptymalizowane zostało działanie wielu aplikacji oraz wykorzystanie zasobów na styku z GÉANTem.

  • Grafika to plakat promocyjny Heriforge 1st Open Call. Na ciemnoniebieskim tle znajduje się kontrastowe zdjęcie osoby w goglach wirtualnej rzeczywistości (VR), patrzącej w górę na świecący, historyczny budynek, co sugeruje powiązanie technologii z dziedzictwem kulturowym. Tekst informuje, że nabór jest otwarty dla MŚP, startupów, organizacji pozarządowych i osób fizycznych z Cypru, Polski lub Turcji, oferując 50 000 euro dofinansowania i mentoring techniczny. Wyraźnie podano termin składania wniosków: 27 października 2025 r., a mały tekst na dole plakatu informuje, że projekt jest finansowany przez Unię Europejską.

    Pierwszy otwarty nabór w projekcie HERIFORGE

    2025-08-28

    Ruszył pierwszy otwarty nabór w projekcie HERIFORGE, nazywanym też kuźnią innowacji dziedzictwa kulturowego i technologii immersyjnych. Jako partner tego projektu nasze Centrum ma przyjemność zaprosić i zachęcić firmy, instytucje oraz osoby skupiające swoją aktywność na tematach związanych z rozszerzoną rzeczywistością, by wziąć w nim udział, prezentując swoje rozwiązania.

  • Na jasnym tle znajduje się ogłoszenie o warsztatach projektu LUMEN. U góry po lewej stronie widoczne są logotypy "Lumen" i "eosc", a po prawej logo "Funded by the European Union". Centralnie umieszczony jest tytuł "WORKSHOP Building LUMIS together" oraz data "Thursday, September 4th, 2025".

    Zapraszamy na warsztaty projektu LUMEN

    2025-07-18

    LUMEN to projekt, którego głównym celem jest jest transformacja praktyk współpracy międzydziedzinowej oraz procesów odkrywania wiedzy w obszarach nauk matematycznych, społecznych i humanistycznych, systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej, a także poza ich granicami. 4 września br. zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy zaprojektują Infrastrukturę LUMEN dla Semantyki (LUMIS).

  • Na grafice widoczne jest spotkanie panelowe, w którym uczestniczy sześć osób siedzących za stołami, zwróconych przodem do widza. Za panelistami znajduje się duży ekran prezentujący logo PCSS Energy Lab oraz inne informacje. Po lewej stronie ekranu widać logo Unii Europejskiej i napis "Fundusze Europejskie", a po prawej logo Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.

    PSNC Energy Lab: transformacja energetyczna Wschodniej Wielkopolski

    2025-07-10

    Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozpoczęło pięcioletni projekt naukowy mający wspomóc transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej. W ramach badań powstaną m.in. „cyfrowe bliźniaki” budynków i miejsc w regionie, na których będzie można przeprowadzać symulacje. Projekt składa się z trzech komponentów: Laboratorium Cyfrowych Bliźniaków, Laboratorium OZE i Żywego Laboratorium.

  • Query successful Grafika przedstawia logo OSCARS. Po lewej stronie znajduje się symbol złożony z ułożonych w okrąg, owalnych kształtów w odcieniach fioletu i niebieskiego. Po prawej stronie widnieje czarny napis "OSCARS", a pod nim szary, mniejszy tekst "Open Science Clusters' Action for Research & Society".

    OSCARS: Torowanie drogi dla otwartej nauki w europejskiej przestrzeni badawczej

    2025-07-02

    Europejski krajobraz naukowy przechodzi znaczącą transformację, napędzaną dzięki inicjatywom takim jak OSCARS (Open Science Clusters for Advanced Research and Science). Ten ambitny, czteroletni projekt w ramach programu Horyzont Europa ma zrewolucjonizować praktyki badawcze na całym kontynencie, promując zasady Otwartej Nauki i wspierając szerokie przyjęcie danych zgodnych z zasadami FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable). Do OSCARS, poprzez konsorcjum DARIAH-EU, dołączyło właśnie nasze Centrum. PCSS będzie działać w pakiecie roboczym 2.

  • Zapytanie zostało przetworzone Grafika przedstawia zbliżenie na procesor komputerowy z napisem "AI" w centrum, otoczony przez jaskrawe, wielobarwne promienie światła rozchodzące się na czarnym tle, symbolizujące dane i energię. U góry po lewej stronie znajduje się logo PCSS, a w prawym dolnym rogu logo Ministerstwa Cyfryzacji. Całość tworzy dynamiczną kompozycję wizualizującą sztuczną inteligencję w kontekście technologicznym i instytucjonalnym.

    Polska zgłasza swój udział w unijnym programie budowy Gigafabryk AI

    2025-06-12

    W ogłoszonym przez Ministerstwo Cyfryzacji komunikacie podano, że po zakończeniu konsultacji społecznych finalizowane są rozmowy z partnerami w Unii Europejskiej o udziale Polski w programie budowy Gigafabryk AI. Formalny wniosek trafi do struktur przed 20 czerwca 2025 roku.

  • Na grafice widać ciemnoniebieskie tło z białym logo i tekstem. W górnej części obrazu, na środku, znajduje się duży napis w języku polskim: "Jedno logo, jedna nazwa. Jeszcze więcej możliwości." Słowa "logo" i "możliwości" są wyróżnione kolorem pomarańczowym. W dolnej części grafiki znajduje się białe logo "PCSS" po lewej stronie, a obok niego, po prawej, tekst: "Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN".

    Jedno logo, jedna nazwa – jeszcze więcej możliwości!

    2025-06-02

    Z przyjemnością informujemy o ważnym kroku w rozwoju naszego Centrum – ujednoliceniu logotypu i nazwy. Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia spójnego i klarownego wizerunku, który ułatwi identyfikację i komunikację. Wraz z początkiem czerwca 2025 r. nasza instytucja będzie posługiwać się swoją nazwą wyłącznie w języku polskim - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

  • Nagłówek "Introduction to Knowledge Graphs" jest widoczny po lewej stronie, napisany białą czcionką na ciemnym tle. Poniżej znajduje się logo "graphia" w kolorze pomarańczowym, otoczone kropkowanymi liniami. W tle widoczne są białe, abstrakcyjne kształty przypominające molekuły lub węzły sieci. W prawym dolnym rogu umieszczono logo Unii Europejskiej z napisem "Dofinansowane przez Unię Europejską".

    Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA

    2025-05-20

    13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.

Zobacz więcej

Wydarzenia >

  • Ilustracja cyfrowa przedstawia futurystyczny, rozmyty krajobraz z elementami danych, na tle którego widoczna jest sylwetka osoby trzymającej tablet. Centralne miejsce zajmuje tekst zapraszający na Spotkanie warsztatowo-promocyjne dotyczące Cyfrowej Infrastruktury Badawczej dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL, które odbędzie się w dniach 24-25 września 2025 roku w IPI PAN Warszawa. W dolnej części plakatu umieszczono logotypy: Krajowego Planu Odbudowy, Rzeczpospolitej Polskiej oraz funduszy unijnych Unii Europejskiej NextGenerationEU.

    DARIAH-HUB: Zapraszamy na spotkanie warsztatowo-promocyjne

    2025-09-02

    W imieniu Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, koordynatora projektu DARIAH-HUB, zapraszamy na spotkanie warsztatowo-promocyjne projektu, które odbędzie się 24 i 25 września br. w siedzibie IPI PAN w Warszawie. Głównym celem wydarzenie będzie prezentacja dotychczasowych wyników prac, realizowanych w projekcie.

  • Prezentowany obraz przedstawia fasadę budynku Królewskich Muzeów Sztuki i Historii w Brukseli, otoczonego zielonym trawnikiem i drzewami. Na pierwszym planie widoczne jest duże, kwitnące klomb z tulipanami w odcieniach bieli i różu. Budynek, utrzymany w stylu klasycystycznym, ma charakterystyczną kopułę i kolumny, a na jego froncie widnieje napis "ARTIBVS". W lewym górnym rogu znajduje się logo PCSS.

    Zimowa Szkoła 3D-4CH w Brukseli

    2025-08-25

    Od 21 do 23 stycznia 2026 roku w Królewskich Muzeach Sztuki i Historii w Brukseli odbędą się wykłady, sesje praktyczne i warsztaty dotyczące wykorzystania technologii 3D w ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego. Specjaliści w tej dziedzinie z całej Europy przyjadą do stolicy Belgii, by uczestniczyć w zajęciach Zimowej Szkoły, organizowanej w ramach projektu 3D-4CH, którego nasze Centrum jest partnerem.

  • Plakat wydarzenia o nazwie „Digital Lab”. W górnej części widnieje duży zielony napis „Digital Lab”. Poniżej, w centralnej części, znajdują się dwa kwadratowe zdjęcia: po lewej kobieta w kropkowanej bluzce, a po prawej mężczyzna w okularach. Pod zdjęciami, mniejszymi, zielonymi literami, widnieje tytuł wydarzenia: „Tworzenie narracji w XR: od tekstu do interakcji”, a pod nim imiona i nazwiska prowadzących: Marcin Watesa oraz Weronika M. Lewandowska.

    Sierpniowe warsztaty Art & Science Lab

    2025-08-18

    W ostatnie dwa weekendy wakacji - 23 i 24 oraz 30 i 31 sierpnia 2025 roku zapraszamy na cykl warsztatów w ramach projektu Art & Science Lab, realizowanego we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Oddziału Galerii Miejskiej Arsenał - Pawilon. Wydarzenie wprowadza do projektowania i programowania interaktywnych i immersyjnych narracji z użyciem technologii XR.

  • Obraz przedstawia plakat zapraszający na wydarzenie "AI Evening #3". W centralnej części plakatu znajduje się zdjęcie mężczyzny w okularach, ubranego w garnitur. Obok zdjęcia umieszczono informacje o wydarzeniu: imię i nazwisko prelegenta, tytuł jego wystąpienia oraz datę i godzinę spotkania.

    Spotkanie z AI…nad rzeką!

    2025-08-04

    Wieczór nad Wartą to nie tylko okazja do wypoczynku – można go również spędzić w towarzystwie ekspertów związanych ze sztuczną inteligencją, rozwojem biznesu oraz innowacji. Poznański Horyzont Danych zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – AI Evening #3, które odbędzie się w nadwarciańskim Klubie Na Fali już w tę środę 6 sierpnia 2025 r. o godzinie 18:00.

  • Trwa kolejna edycja „Nauki na wakacjach” – zapraszamy wszystkich do Juraty

    Trwa kolejna edycja „Nauki na wakacjach” – zapraszamy wszystkich do Juraty

    2025-07-24

    Wakacje to nie tylko czas błogiego odpoczynku. Na urlopie możemy z powodzeniem połączyć przyjemne z pożytecznym i w kreatywny sposób zgłębić tajniki otaczającego nas świata. Z propozycją takiego spędzenia czasu ponownie przychodzą Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Oddział PAN w Poznaniu, organizując cykliczne spotkania w ramach projektu "Nauka na wakacjach". Wykłady otwarte odbywają się od 3 lipca, w każdy czwartek i potrwają do 21 sierpnia włącznie.

  • Prelegent przemawia do publiczności w auli. Mężczyzna w jasnoniebieskiej koszuli stoi za długim stołem na przodzie sali, zwrócony w stronę rzędów siedzących słuchaczy. Za prelegentem widoczne są dwie duże zielone tablice, a w lewym górnym rogu obrazu znajduje się logo "PCSS".

    Kwantowe warsztaty podczas konferencji CMM 2025

    2025-07-14

    Od 8 do 11 lipca 2025 r. w Łodzi odbywała się międzynarodowa konferencja „Metody Komputerowe w Mechanice CMM-2025”, będąca spotkaniem Członków Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki (PTMKM) afiliowanym przy International Association for Computational Mechanics (IACM). Podczas wydarzenia specjaliście z PCSS przeprowadzili warsztaty „Demystifying Quantum Computing: A Practical Introduction”.

  • Trzy osoby dorosłe siedzą na scenie przed dużym ekranem, podczas konferencji. Po lewej stronie, obok kobiety, znajduje się biały robot humanoidalny. Na stolikach przed panelistami stoją butelki z wodą i szklanki.

    Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa z EDIH CyberSec

    2025-07-11

    Konferencja „Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa” to przestrzeń dialogu, inspiracji i wymiany wiedzy na temat efektywnego wdrażania technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach, gdzie technologia staje się fundamentem rozwoju, a cyfryzacja warunkiem przetrwania i konkurencyjności firm. Podczas jednodniowego wydarzenia (9.07.2025 r.) z zaprezentowano kompleksowe usługi dostępne w ramach EDIH CyberSec.

  • Query successful Plakat reklamowy przedstawia futurystyczny obraz cyfrowej transformacji. Na pierwszym planie widoczny jest biało-niebieski robot wyciągający prawą dłoń w kierunku widza, a za nim rozciąga się cyfrowa przestrzeń z różowymi i niebieskimi elementami. Centralna część plakatu zawiera duży napis "9 LIPCA" oraz "10:00 - 16:00" i "WARSZAWA", wskazując datę, czas i miejsce wydarzenia "Nowa Era Innowacji - Transformacja Cyfrowa", które odbędzie się w ADN Centrum Konferencyjnym Browary Warszawskie.

    Zapraszamy na konferencję Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa

    2025-07-08

    Konferencja Innovation Coach pn. Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa to wydarzenie dedykowane osobom, które chcą w sposób świadomy i efektywny rozwijać swoje organizacje w oparciu o technologie cyfrowe, w tym sztuczną inteligencję, oraz dowiedzieć się, jak pozyskać środki na realizację takich projektów. Już 9 lipca zapraszamy do ADN Centrum Konferencyjnego w Warszawie, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zobacz więcej

Artykuły i raporty >

  • To jest obraz promocyjny dla projektu "Lumen", na którym widnieje osoba o imieniu Aleksandra Nowak. Po lewej stronie grafiki znajduje się profesjonalne zdjęcie portretowe Aleksandry Nowak, kobiety w okularach. W górnej prawej części obrazu są dwa mniejsze zdjęcia: jedno przedstawia szklany globus na mchu, a drugie mglisty, górzysty krajobraz. Poniżej zdjęć jest sekcja "Lumen Voices | Spotlight on our partners" z logo "PCSS" i imieniem oraz nazwiskiem "Aleksandra Nowak". Na dole grafiki znajduje się informacja, że projekt jest "Funded by the European Union" oraz adres strony internetowej.

    Aleksandra Nowak jednym z głosów LUMENu

    2025-08-05

    Aleksandra Nowak – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS jest bohaterką najnowszego wydania cyklu LUMEN Voices. W opublikowanej właśnie na stronie lumenproject.eu [https://lumenproject.eu/] rozmowie, Ola zdradza jaką rolę odgrywa kierowany przez Nią zespół w realizacji wizji międzynarodowego projektu LUMEN, który łączy nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej, nauki humanistyczne i społeczne (SSH), a także nazywaną często królową wszystkich nauk – matematykę.

  • „Nauka w Polsce”: Światłowodowa „autostrada” połączyła zegary w Polsce i Niemczech

    „Nauka w Polsce”: Światłowodowa „autostrada” połączyła zegary w Polsce i Niemczech

    2025-07-04

    Na łamach portalu „Nauka w Polsce” - popularnego serwisu internetowego Polskiej Agencji Prasowej (PAP) - pojawił się artykuł Ludwiki Tomali, dotyczący przedsięwzięcia, które jest niezwykle aktualne. Chodzi bowiem o inwestycję podjętą w ramach działalności paneuropejskiej sieci komputerowej przeznaczonej dla badań i edukacji GÉANT, która ma na celu stworzenie europejskiej sieci transferu czasu i częstotliwości.

  • Grafika promująca podcast "PCSS digital future talks" przedstawia młodego mężczyznę z krótkimi, ciemnymi włosami i w okularach, ubranego w czarny golf, patrzącego wprost na widza. Po lewej stronie ekranu znajduje się biało-niebieskie tło z logo "PCSS" oraz napisami "digital future talks" w dymku. Poniżej widnieje tytuł podcastu: "Czym jest sztuczna inteligencja i czy należy się jej bać" oraz informacja: "Rozmowa z Dawidem Sierą".

    PSNC Digital Future Talks: Czym jest sztuczna inteligencja i czy należy się jej bać

    2025-06-26

    W nowym odcinku naszego podcastu, wspólnie z Dawidem Sierą zastanowimy się nad obecnym stanem zaawansowania sztucznej inteligencji oraz możliwościami jej zastosowania. Spojrzymy też oczywiście w przyszłość, by porozmawiać nie tylko o benefitach, ale także potencjalnych zagrożeniach związanych z AI.

  • Grafika przedstawia tytuł "tnc25 EDITION 49 2025 CONNECT MAGAZINE" zapisanym dużymi, białymi literami na żywym, wielokolorowym tle z poziomymi paskami. W lewym górnym rogu znajduje się logo "GÉANT" obok flagi UE i tekstu "Co-funded by the European Union". Prawy górny róg zawiera logo "PCSS", a u dołu grafiki widoczne są dodatkowe logotypy i teksty, w tym "Fundusze Europejskie", "Rzeczpospolita Polska" oraz "Dofinansowane przez Unię Europejską", wraz z odpowiadającymi im flagami i symbolami UE.

    GÉANT Connect Magazine: PCSS zmierza w kierunku infrastruktur badawczych nowej generacji

    2025-06-10

    W najnowszym, czerwcowym, wydaniu czasopisma „CONNECT”, skupionej wokół sieci i społeczności GÉANT, pojawił się artykuł dotyczący infrastruktur badawczych nowej generacji. Przedsięwzięcia te realizowane są w ramach czterech wiodących projektów, prowadzonych przez PCSS i opartych na Sieci PIONIER.

  • Grafika przedstawia młodego mężczyznę w okularach i czarnym golfie, patrzącego prosto przed siebie. Tło grafiki jest dwukolorowe: po lewej stronie znajduje się niebieski panel z logo "PSNC" oraz tekstem "digital future talks", a po prawej stronie jest jednolite białe tło. Na niebieskim tle widnieje również tekst "AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca" oraz "Rozmowa z Dawidem Sierą".

    PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca

    2025-05-22

    Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.

  • Piotr Rydlichowski, mężczyzna w okularach i ciemnej bluzie z kapturem, siedzi z założonymi rękami na niebieskim tle. Obok niego, po prawej stronie, znajduje się pomarańczowy akcent graficzny oraz biały napis "Piotr Rydlichowski" nad słowem "nature" napisanym pomarańczowymi literami. Poniżej widnieje biały tekst w języku polskim: "Na łamach opowiada o koherencji optycznej w rozwoju sieci kwantowych", a w górnym prawym rogu umieszczone jest logo PCSS.

    Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”

    2025-04-24

    W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

  • Na pierwszym planie znajdują się dwie osoby: kobieta po lewej stronie i mężczyzna po prawej. Kobieta ma na sobie jasną koszulę w kratę i okulary, a jej włosy sięgają ramion. Mężczyzna ma siwe włosy, nosi okulary i ciemny sweter na jasnej koszuli z kołnierzykiem. W tle widoczny jest niebieski baner z napisem "digital future talks" oraz tytułem "ARM, czyli mowa bez tajemnic" i informacją o rozmowie z Ewą Kuśmierek oraz Mariuszem Owsiannym.

    PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic

    2025-04-24

    Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.

  • Na niebieskim tle umieszczono w trzech rzędach okrągłe, czarno-białe portrety osiemnastu mężczyzn i kobiet. W górnej części po lewej stronie znajduje się logo "Enea Operator", a po prawej logo "PCSS". W dolnej części widnieje hashtag "#2morrow_EnergINN" z symbolem błyskawicy w środku gwiazdki.

    Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość

    2025-04-23

    8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.

Zobacz więcej

Aktualności >

Wydarzenia >

Artykuły i raporty >

  • Zapytanie zostało przetworzone Prezentowany obraz to grafika promocyjna lub informacyjna, na której widoczne są fragmenty sprzętu sieciowego. W tle znajdują się liczne, kolorowe kable światłowodowe podłączone do urządzeń telekomunikacyjnych, co sugeruje zaawansowaną infrastrukturę. Na pierwszym planie umieszczono biały napis "Połączenia sieci X-WiN i PIONIER", wskazujący na temat wizualizacji. Całość utrzymana jest w błękitnej i pomarańczowej kolorystyce, a w lewym górnym rogu widoczne jest logo PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe).

    Nowe bezpośrednie połączenie sieci naukowo-badawczych z Polski i Niemiec

    2025-09-03

    DFN-Verein oraz PCSS uruchomiły właśnie bezpośrednie połączenie o przepustowości 100 Gbit/s pomiędzy sieciami X-Win oraz PIONIER. Oznacza to otwarcie dodatkowej ścieżki transmisji, która uzupełnia istniejące już połączeń X-WiN i PIONIER do sieci GÉANT. Dzięki temu zoptymalizowane zostało działanie wielu aplikacji oraz wykorzystanie zasobów na styku z GÉANTem.

  • Ilustracja cyfrowa przedstawia futurystyczny, rozmyty krajobraz z elementami danych, na tle którego widoczna jest sylwetka osoby trzymającej tablet. Centralne miejsce zajmuje tekst zapraszający na Spotkanie warsztatowo-promocyjne dotyczące Cyfrowej Infrastruktury Badawczej dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL, które odbędzie się w dniach 24-25 września 2025 roku w IPI PAN Warszawa. W dolnej części plakatu umieszczono logotypy: Krajowego Planu Odbudowy, Rzeczpospolitej Polskiej oraz funduszy unijnych Unii Europejskiej NextGenerationEU.

    DARIAH-HUB: Zapraszamy na spotkanie warsztatowo-promocyjne

    2025-09-02

    W imieniu Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk, koordynatora projektu DARIAH-HUB, zapraszamy na spotkanie warsztatowo-promocyjne projektu, które odbędzie się 24 i 25 września br. w siedzibie IPI PAN w Warszawie. Głównym celem wydarzenie będzie prezentacja dotychczasowych wyników prac, realizowanych w projekcie.

  • To jest obraz promocyjny dla projektu "Lumen", na którym widnieje osoba o imieniu Aleksandra Nowak. Po lewej stronie grafiki znajduje się profesjonalne zdjęcie portretowe Aleksandry Nowak, kobiety w okularach. W górnej prawej części obrazu są dwa mniejsze zdjęcia: jedno przedstawia szklany globus na mchu, a drugie mglisty, górzysty krajobraz. Poniżej zdjęć jest sekcja "Lumen Voices | Spotlight on our partners" z logo "PCSS" i imieniem oraz nazwiskiem "Aleksandra Nowak". Na dole grafiki znajduje się informacja, że projekt jest "Funded by the European Union" oraz adres strony internetowej.

    Aleksandra Nowak jednym z głosów LUMENu

    2025-08-05

    Aleksandra Nowak – kierownik Działu Bibliotek Cyfrowych i Platform Wiedzy PCSS jest bohaterką najnowszego wydania cyklu LUMEN Voices. W opublikowanej właśnie na stronie lumenproject.eu [https://lumenproject.eu/] rozmowie, Ola zdradza jaką rolę odgrywa kierowany przez Nią zespół w realizacji wizji międzynarodowego projektu LUMEN, który łączy nauki dotyczące systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej, nauki humanistyczne i społeczne (SSH), a także nazywaną często królową wszystkich nauk – matematykę.

  • Grafika to plakat promocyjny Heriforge 1st Open Call. Na ciemnoniebieskim tle znajduje się kontrastowe zdjęcie osoby w goglach wirtualnej rzeczywistości (VR), patrzącej w górę na świecący, historyczny budynek, co sugeruje powiązanie technologii z dziedzictwem kulturowym. Tekst informuje, że nabór jest otwarty dla MŚP, startupów, organizacji pozarządowych i osób fizycznych z Cypru, Polski lub Turcji, oferując 50 000 euro dofinansowania i mentoring techniczny. Wyraźnie podano termin składania wniosków: 27 października 2025 r., a mały tekst na dole plakatu informuje, że projekt jest finansowany przez Unię Europejską.

    Pierwszy otwarty nabór w projekcie HERIFORGE

    2025-08-28

    Ruszył pierwszy otwarty nabór w projekcie HERIFORGE, nazywanym też kuźnią innowacji dziedzictwa kulturowego i technologii immersyjnych. Jako partner tego projektu nasze Centrum ma przyjemność zaprosić i zachęcić firmy, instytucje oraz osoby skupiające swoją aktywność na tematach związanych z rozszerzoną rzeczywistością, by wziąć w nim udział, prezentując swoje rozwiązania.

  • Prezentowany obraz przedstawia fasadę budynku Królewskich Muzeów Sztuki i Historii w Brukseli, otoczonego zielonym trawnikiem i drzewami. Na pierwszym planie widoczne jest duże, kwitnące klomb z tulipanami w odcieniach bieli i różu. Budynek, utrzymany w stylu klasycystycznym, ma charakterystyczną kopułę i kolumny, a na jego froncie widnieje napis "ARTIBVS". W lewym górnym rogu znajduje się logo PCSS.

    Zimowa Szkoła 3D-4CH w Brukseli

    2025-08-25

    Od 21 do 23 stycznia 2026 roku w Królewskich Muzeach Sztuki i Historii w Brukseli odbędą się wykłady, sesje praktyczne i warsztaty dotyczące wykorzystania technologii 3D w ochronie i promocji dziedzictwa kulturowego. Specjaliści w tej dziedzinie z całej Europy przyjadą do stolicy Belgii, by uczestniczyć w zajęciach Zimowej Szkoły, organizowanej w ramach projektu 3D-4CH, którego nasze Centrum jest partnerem.

  • „Nauka w Polsce”: Światłowodowa „autostrada” połączyła zegary w Polsce i Niemczech

    „Nauka w Polsce”: Światłowodowa „autostrada” połączyła zegary w Polsce i Niemczech

    2025-07-04

    Na łamach portalu „Nauka w Polsce” - popularnego serwisu internetowego Polskiej Agencji Prasowej (PAP) - pojawił się artykuł Ludwiki Tomali, dotyczący przedsięwzięcia, które jest niezwykle aktualne. Chodzi bowiem o inwestycję podjętą w ramach działalności paneuropejskiej sieci komputerowej przeznaczonej dla badań i edukacji GÉANT, która ma na celu stworzenie europejskiej sieci transferu czasu i częstotliwości.

  • Na jasnym tle znajduje się ogłoszenie o warsztatach projektu LUMEN. U góry po lewej stronie widoczne są logotypy "Lumen" i "eosc", a po prawej logo "Funded by the European Union". Centralnie umieszczony jest tytuł "WORKSHOP Building LUMIS together" oraz data "Thursday, September 4th, 2025".

    Zapraszamy na warsztaty projektu LUMEN

    2025-07-18

    LUMEN to projekt, którego głównym celem jest jest transformacja praktyk współpracy międzydziedzinowej oraz procesów odkrywania wiedzy w obszarach nauk matematycznych, społecznych i humanistycznych, systemów ziemskich oraz dynamiki molekularnej, a także poza ich granicami. 4 września br. zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy zaprojektują Infrastrukturę LUMEN dla Semantyki (LUMIS).

  • Plakat wydarzenia o nazwie „Digital Lab”. W górnej części widnieje duży zielony napis „Digital Lab”. Poniżej, w centralnej części, znajdują się dwa kwadratowe zdjęcia: po lewej kobieta w kropkowanej bluzce, a po prawej mężczyzna w okularach. Pod zdjęciami, mniejszymi, zielonymi literami, widnieje tytuł wydarzenia: „Tworzenie narracji w XR: od tekstu do interakcji”, a pod nim imiona i nazwiska prowadzących: Marcin Watesa oraz Weronika M. Lewandowska.

    Sierpniowe warsztaty Art & Science Lab

    2025-08-18

    W ostatnie dwa weekendy wakacji - 23 i 24 oraz 30 i 31 sierpnia 2025 roku zapraszamy na cykl warsztatów w ramach projektu Art & Science Lab, realizowanego we współpracy Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego oraz Oddziału Galerii Miejskiej Arsenał - Pawilon. Wydarzenie wprowadza do projektowania i programowania interaktywnych i immersyjnych narracji z użyciem technologii XR.

  • Grafika promująca podcast "PCSS digital future talks" przedstawia młodego mężczyznę z krótkimi, ciemnymi włosami i w okularach, ubranego w czarny golf, patrzącego wprost na widza. Po lewej stronie ekranu znajduje się biało-niebieskie tło z logo "PCSS" oraz napisami "digital future talks" w dymku. Poniżej widnieje tytuł podcastu: "Czym jest sztuczna inteligencja i czy należy się jej bać" oraz informacja: "Rozmowa z Dawidem Sierą".

    PSNC Digital Future Talks: Czym jest sztuczna inteligencja i czy należy się jej bać

    2025-06-26

    W nowym odcinku naszego podcastu, wspólnie z Dawidem Sierą zastanowimy się nad obecnym stanem zaawansowania sztucznej inteligencji oraz możliwościami jej zastosowania. Spojrzymy też oczywiście w przyszłość, by porozmawiać nie tylko o benefitach, ale także potencjalnych zagrożeniach związanych z AI.

  • Na grafice widoczne jest spotkanie panelowe, w którym uczestniczy sześć osób siedzących za stołami, zwróconych przodem do widza. Za panelistami znajduje się duży ekran prezentujący logo PCSS Energy Lab oraz inne informacje. Po lewej stronie ekranu widać logo Unii Europejskiej i napis "Fundusze Europejskie", a po prawej logo Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.

    PSNC Energy Lab: transformacja energetyczna Wschodniej Wielkopolski

    2025-07-10

    Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe rozpoczęło pięcioletni projekt naukowy mający wspomóc transformację energetyczną Wielkopolski Wschodniej. W ramach badań powstaną m.in. „cyfrowe bliźniaki” budynków i miejsc w regionie, na których będzie można przeprowadzać symulacje. Projekt składa się z trzech komponentów: Laboratorium Cyfrowych Bliźniaków, Laboratorium OZE i Żywego Laboratorium.

  • Obraz przedstawia plakat zapraszający na wydarzenie "AI Evening #3". W centralnej części plakatu znajduje się zdjęcie mężczyzny w okularach, ubranego w garnitur. Obok zdjęcia umieszczono informacje o wydarzeniu: imię i nazwisko prelegenta, tytuł jego wystąpienia oraz datę i godzinę spotkania.

    Spotkanie z AI…nad rzeką!

    2025-08-04

    Wieczór nad Wartą to nie tylko okazja do wypoczynku – można go również spędzić w towarzystwie ekspertów związanych ze sztuczną inteligencją, rozwojem biznesu oraz innowacji. Poznański Horyzont Danych zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – AI Evening #3, które odbędzie się w nadwarciańskim Klubie Na Fali już w tę środę 6 sierpnia 2025 r. o godzinie 18:00.

  • Grafika przedstawia tytuł "tnc25 EDITION 49 2025 CONNECT MAGAZINE" zapisanym dużymi, białymi literami na żywym, wielokolorowym tle z poziomymi paskami. W lewym górnym rogu znajduje się logo "GÉANT" obok flagi UE i tekstu "Co-funded by the European Union". Prawy górny róg zawiera logo "PCSS", a u dołu grafiki widoczne są dodatkowe logotypy i teksty, w tym "Fundusze Europejskie", "Rzeczpospolita Polska" oraz "Dofinansowane przez Unię Europejską", wraz z odpowiadającymi im flagami i symbolami UE.

    GÉANT Connect Magazine: PCSS zmierza w kierunku infrastruktur badawczych nowej generacji

    2025-06-10

    W najnowszym, czerwcowym, wydaniu czasopisma „CONNECT”, skupionej wokół sieci i społeczności GÉANT, pojawił się artykuł dotyczący infrastruktur badawczych nowej generacji. Przedsięwzięcia te realizowane są w ramach czterech wiodących projektów, prowadzonych przez PCSS i opartych na Sieci PIONIER.

  • Query successful Grafika przedstawia logo OSCARS. Po lewej stronie znajduje się symbol złożony z ułożonych w okrąg, owalnych kształtów w odcieniach fioletu i niebieskiego. Po prawej stronie widnieje czarny napis "OSCARS", a pod nim szary, mniejszy tekst "Open Science Clusters' Action for Research & Society".

    OSCARS: Torowanie drogi dla otwartej nauki w europejskiej przestrzeni badawczej

    2025-07-02

    Europejski krajobraz naukowy przechodzi znaczącą transformację, napędzaną dzięki inicjatywom takim jak OSCARS (Open Science Clusters for Advanced Research and Science). Ten ambitny, czteroletni projekt w ramach programu Horyzont Europa ma zrewolucjonizować praktyki badawcze na całym kontynencie, promując zasady Otwartej Nauki i wspierając szerokie przyjęcie danych zgodnych z zasadami FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable). Do OSCARS, poprzez konsorcjum DARIAH-EU, dołączyło właśnie nasze Centrum. PCSS będzie działać w pakiecie roboczym 2.

  • Trwa kolejna edycja „Nauki na wakacjach” – zapraszamy wszystkich do Juraty

    Trwa kolejna edycja „Nauki na wakacjach” – zapraszamy wszystkich do Juraty

    2025-07-24

    Wakacje to nie tylko czas błogiego odpoczynku. Na urlopie możemy z powodzeniem połączyć przyjemne z pożytecznym i w kreatywny sposób zgłębić tajniki otaczającego nas świata. Z propozycją takiego spędzenia czasu ponownie przychodzą Instytut Chemii Bioorganicznej PAN oraz Oddział PAN w Poznaniu, organizując cykliczne spotkania w ramach projektu "Nauka na wakacjach". Wykłady otwarte odbywają się od 3 lipca, w każdy czwartek i potrwają do 21 sierpnia włącznie.

  • Grafika przedstawia młodego mężczyznę w okularach i czarnym golfie, patrzącego prosto przed siebie. Tło grafiki jest dwukolorowe: po lewej stronie znajduje się niebieski panel z logo "PSNC" oraz tekstem "digital future talks", a po prawej stronie jest jednolite białe tło. Na niebieskim tle widnieje również tekst "AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca" oraz "Rozmowa z Dawidem Sierą".

    PSNC Digital Future Talks: AI, technologie kwantowe i PCSS oczami młodego naukowca

    2025-05-22

    Jest studentem III roku na kierunku Sztuczna Inteligencja Wydziału Informatyki i Telekomunikacji na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem Działu Energooszczędnych Technologii ICT PCSS. Łącząc pasje zawodowe i prywatne, pracuje nad sztuczną inteligencją i technologiami kwantowymi. Mowa o Dawidzie Sierze, gościu najnowszego odcinka podcastu PSNC Digital Future Talks.

  • Zapytanie zostało przetworzone Grafika przedstawia zbliżenie na procesor komputerowy z napisem "AI" w centrum, otoczony przez jaskrawe, wielobarwne promienie światła rozchodzące się na czarnym tle, symbolizujące dane i energię. U góry po lewej stronie znajduje się logo PCSS, a w prawym dolnym rogu logo Ministerstwa Cyfryzacji. Całość tworzy dynamiczną kompozycję wizualizującą sztuczną inteligencję w kontekście technologicznym i instytucjonalnym.

    Polska zgłasza swój udział w unijnym programie budowy Gigafabryk AI

    2025-06-12

    W ogłoszonym przez Ministerstwo Cyfryzacji komunikacie podano, że po zakończeniu konsultacji społecznych finalizowane są rozmowy z partnerami w Unii Europejskiej o udziale Polski w programie budowy Gigafabryk AI. Formalny wniosek trafi do struktur przed 20 czerwca 2025 roku.

  • Prelegent przemawia do publiczności w auli. Mężczyzna w jasnoniebieskiej koszuli stoi za długim stołem na przodzie sali, zwrócony w stronę rzędów siedzących słuchaczy. Za prelegentem widoczne są dwie duże zielone tablice, a w lewym górnym rogu obrazu znajduje się logo "PCSS".

    Kwantowe warsztaty podczas konferencji CMM 2025

    2025-07-14

    Od 8 do 11 lipca 2025 r. w Łodzi odbywała się międzynarodowa konferencja „Metody Komputerowe w Mechanice CMM-2025”, będąca spotkaniem Członków Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki (PTMKM) afiliowanym przy International Association for Computational Mechanics (IACM). Podczas wydarzenia specjaliście z PCSS przeprowadzili warsztaty „Demystifying Quantum Computing: A Practical Introduction”.

  • Piotr Rydlichowski, mężczyzna w okularach i ciemnej bluzie z kapturem, siedzi z założonymi rękami na niebieskim tle. Obok niego, po prawej stronie, znajduje się pomarańczowy akcent graficzny oraz biały napis "Piotr Rydlichowski" nad słowem "nature" napisanym pomarańczowymi literami. Poniżej widnieje biały tekst w języku polskim: "Na łamach opowiada o koherencji optycznej w rozwoju sieci kwantowych", a w górnym prawym rogu umieszczone jest logo PCSS.

    Artykuł w „Nature”: „Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych”

    2025-04-24

    W najnowszym, 640. (04/2025) wydaniu czasopisma „Nature” – jednego z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, ukazał się artykuł zatytułowany "Koherentna komunikacja kwantowa na duże odległości w operacyjnych sieciach telekomunikacyjnych". Jednym z współautorów publikacji jest Piotr Rydlichowski z Działu Infrastruktury Sieciowej i Usługowej PCSS.

  • Na grafice widać ciemnoniebieskie tło z białym logo i tekstem. W górnej części obrazu, na środku, znajduje się duży napis w języku polskim: "Jedno logo, jedna nazwa. Jeszcze więcej możliwości." Słowa "logo" i "możliwości" są wyróżnione kolorem pomarańczowym. W dolnej części grafiki znajduje się białe logo "PCSS" po lewej stronie, a obok niego, po prawej, tekst: "Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN".

    Jedno logo, jedna nazwa – jeszcze więcej możliwości!

    2025-06-02

    Z przyjemnością informujemy o ważnym kroku w rozwoju naszego Centrum – ujednoliceniu logotypu i nazwy. Decyzja ta jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia spójnego i klarownego wizerunku, który ułatwi identyfikację i komunikację. Wraz z początkiem czerwca 2025 r. nasza instytucja będzie posługiwać się swoją nazwą wyłącznie w języku polskim - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

  • Trzy osoby dorosłe siedzą na scenie przed dużym ekranem, podczas konferencji. Po lewej stronie, obok kobiety, znajduje się biały robot humanoidalny. Na stolikach przed panelistami stoją butelki z wodą i szklanki.

    Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa z EDIH CyberSec

    2025-07-11

    Konferencja „Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa” to przestrzeń dialogu, inspiracji i wymiany wiedzy na temat efektywnego wdrażania technologii cyfrowych w przedsiębiorstwach, gdzie technologia staje się fundamentem rozwoju, a cyfryzacja warunkiem przetrwania i konkurencyjności firm. Podczas jednodniowego wydarzenia (9.07.2025 r.) z zaprezentowano kompleksowe usługi dostępne w ramach EDIH CyberSec.

  • Na pierwszym planie znajdują się dwie osoby: kobieta po lewej stronie i mężczyzna po prawej. Kobieta ma na sobie jasną koszulę w kratę i okulary, a jej włosy sięgają ramion. Mężczyzna ma siwe włosy, nosi okulary i ciemny sweter na jasnej koszuli z kołnierzykiem. W tle widoczny jest niebieski baner z napisem "digital future talks" oraz tytułem "ARM, czyli mowa bez tajemnic" i informacją o rozmowie z Ewą Kuśmierek oraz Mariuszem Owsiannym.

    PSNC Digital Future Talks: ARM, czyli mowa bez tajemnic

    2025-04-24

    Zapraszamy na najnowszy odcinek PSNC Digital Future Taks - popularnonaukowego podcastu przygotowanego przez PCSS. Dr inż. Ewa Kuśmierek i Mariusz Owsianny z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika przybliżą projekt o nazwie Automatyczne Rozpoznawanie Mowy (ARM), pozwalający na transkrypcję mowy na tekst. Na rozmowę zapraszają dr Magdalena Baranowska-Szczepańska i Damian Niemir.

  • Nagłówek "Introduction to Knowledge Graphs" jest widoczny po lewej stronie, napisany białą czcionką na ciemnym tle. Poniżej znajduje się logo "graphia" w kolorze pomarańczowym, otoczone kropkowanymi liniami. W tle widoczne są białe, abstrakcyjne kształty przypominające molekuły lub węzły sieci. W prawym dolnym rogu umieszczono logo Unii Europejskiej z napisem "Dofinansowane przez Unię Europejską".

    Wprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA

    2025-05-20

    13 czerwca 2025 roku o godzinie 11:00 odbędzie się webinar zatytułowany “Wprowadzenie do grafów wiedzy”. To pierwsze takie spotkanie zorganizowane w ramach projektu GRAPHIA, którego głównym celem jest stworzenie zaawansowanej aplikacji opartej na otwartym oprogramowaniu, służącej do analizy wizualnej, opracowana w celu wspomagania interpretacji dużych i złożonych zbiorów danych.

  • Query successful Plakat reklamowy przedstawia futurystyczny obraz cyfrowej transformacji. Na pierwszym planie widoczny jest biało-niebieski robot wyciągający prawą dłoń w kierunku widza, a za nim rozciąga się cyfrowa przestrzeń z różowymi i niebieskimi elementami. Centralna część plakatu zawiera duży napis "9 LIPCA" oraz "10:00 - 16:00" i "WARSZAWA", wskazując datę, czas i miejsce wydarzenia "Nowa Era Innowacji - Transformacja Cyfrowa", które odbędzie się w ADN Centrum Konferencyjnym Browary Warszawskie.

    Zapraszamy na konferencję Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa

    2025-07-08

    Konferencja Innovation Coach pn. Nowa Era Innowacji – Transformacja Cyfrowa to wydarzenie dedykowane osobom, które chcą w sposób świadomy i efektywny rozwijać swoje organizacje w oparciu o technologie cyfrowe, w tym sztuczną inteligencję, oraz dowiedzieć się, jak pozyskać środki na realizację takich projektów. Już 9 lipca zapraszamy do ADN Centrum Konferencyjnego w Warszawie, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

  • Na niebieskim tle umieszczono w trzech rzędach okrągłe, czarno-białe portrety osiemnastu mężczyzn i kobiet. W górnej części po lewej stronie znajduje się logo "Enea Operator", a po prawej logo "PCSS". W dolnej części widnieje hashtag "#2morrow_EnergINN" z symbolem błyskawicy w środku gwiazdki.

    Materiały wideo z konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość

    2025-04-23

    8 i 9 kwietnia 2025 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbyła się kolejna edycja konferencji #2morrow_EnergINN Energetyka Technologie Innowacje Przyszłość, organizowanej przy współpracy Enea Operator i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Zapraszamy do obejrzenia materiałów wideo z tego wydarzenia.

Zobacz więcej

Udostępnij:

PoprzedniWprowadzenie do grafów wiedzy – pierwszy webinar projektu GRAPHIA
NastępnyPolska zgłasza swój udział w unijnym programie budowy Gigafabryk AI

  • Oferta usług i innowacji
  • Aktualne projekty
  • Dziedziny aktywności
  • Technologie przyszłości

  • Aktualności
  • Wydarzenia
  • Artykuły i raporty
  • Mapa strony

  • Czym jest PCSS?
  • Jak do nas trafić
  • Kontakt
  • Praca w PCSS

  • Przetwarzanie danych osobowych
  • Klauzula informacyjna (RODO)
  • Deklaracja dostępności cyfrowej
  • Plan działań w zakresie równości płci

Zaprojektowany przez Elegant Themes | Obsługiwane przez WordPress

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Sprawdź informacje o plikach cookies, przetwarzaniu danych osobowych i polityce prywatności.