Kurs o sztucznej inteligencji dla młodzieży

Kurs o sztucznej inteligencji dla młodzieży

„AI for Youth” to nowy projekt Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i firmy SDA sp. z o.o. Celem inicjatywy jest rozpowszechnienie podstawowej wiedzy i umiejętności wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji wśród młodzieży.

Lekcje o AI (ang. Artificial Intelligence) w 60 szkołach średnich ruszą w przyszłym roku szkolnym i obejmą 1800 uczniów wraz z 120 nauczycielami. Projekt „AI for Youth”, oparty na programie Intel® AI For Youth, to ponad 90 godzin praktycznych zajęć, które dostarczą wiedzę i niezbędne narzędzia do poznania AI. Uczestnicy będą mogli tworzyć dzięki nim własne projekty społeczne wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji. Dla autorów najlepszych pomysłów przewidziano nagrody.

Nowy projekt będzie opierał się na wcześniejszych doświadczeniach zajęć o sztucznej inteligencji dla dzieci i młodzieży. We współpracy z firmą Intel, PCSS przeprowadził dotychczas dwie pełne edycje programu Intel® AI For Youth dla polskich nauczycieli i uczniów (w tym jedną w trybie online), kurs dla nauczycieli i pracowników NREN z Niemiec oraz jedną edycję programu Intel® AI For Youth Express dla nauczycieli w Hiszpanii, Włoch, Portugalii oraz Francji. Działania te odbywały się w eksperymentalnych przestrzeniach „żywego laboratorium” innowacyjnej edukacji „Future Labs” (https://futurelabs.psnc.pl/). Na temat Intel® AI For Youth powstał materiał wyprodukowany przez BBC, w którym występują twórcy i uczestnicy projektu.

Film dostępny jest TUTAJ.

„Stwierdziliśmy, że kursy edukacyjne o sztucznej inteligencji to coś, co powinniśmy zacząć robić jak najszybciej. Jeśli nie zainwestujemy w rozwijanie umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją bez wątpienia stracimy wiele możliwości, zwłaszcza w kontekście nowych pokoleń. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć pilotażowy program i zachęcić młodych ludzi oraz kreatywnych nauczycieli, aby do niego dołączyli” – powiedział w reportażu BBC dr hab. inż. Krzysztof Kurowski , dyrektor techniczny PCCS.

Poznańskie Centrum prowadzi szkolenia z zakresu sztucznej inteligencji oraz tworzenia innowacyjnych projektów z wykorzystaniem Design Thinking. Zapewnia także platformę edukacyjną PIONIER Research & Classroom, której częścią jest środowisko programistyczne, przystosowane do realizacji projektów w obszarze zaawansowanej analizy danych, przetwarzania obrazów i widzenia komputerowego oraz programowania neurolingwistycznego (NLP).