Lacerta innoDays w PCSS

Lacerta innoDays w PCSS

Podczas Lacerta innoDays, które odbyło się 28 i 29 marca 2023 roku w Centrum Badawczym Polskiego Internetu Optycznego, studenci z Politechniki Poznańskiej i innowatorzy biznesu poznali Flexible Processing Unit – system  opracowany przez pracowników Działu Nowych Mediów Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Podczas wydarzenia Marcin Dąbrowski, Piotr Ostapowicz i Tomasz Bigos przedstawili Lacertę – nowy system mikroprocesorowy i sterownik o otwartej architekturze oparty o FPGA z wirtualnym procesorem 65XX.

Blisko 30 uczestników wydarzenia wykonało ćwiczenia praktyczne oraz rozwiązało zadania za pomocą poznanego wcześniej środowiska programistycznego. Jednym z nich było zaprogramowanie podświetlenia klawiatury, tak aby w rezultacie przypominała klawiaturę gamingową. Warsztaty obejmowały tematyką wiele aspektów stosowania mikrokontrolerów, w tym: przesyłanie danych, interfejs użytkownika (klawiatury, diody, wyświetlacze), a także przetwarzanie wideo i audio.

Na koniec drugiego dnia warsztatów każdy uczestnik otrzymał zestaw prototypowy składający się ze sterownika Lacerta, płytki z interfejsami i programatora oraz pakiet z gadżetami.

Więcej informacji o systemie Lacerta znaleźć można na stronie: www.lacerta.pcss.pl.

Foto. Olga Ormańczyk, Piotr Kaźmierski