Nabór do żłobków i przedszkoli łatwiejszy dzięki innowacyjnym rozwiązaniom

Nabór do żłobków i przedszkoli łatwiejszy dzięki innowacyjnym rozwiązaniom

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe od 2003 roku rozwija system Nabór, czyli platformę do rekrutacji online dla placówek edukacyjnych. Do systemu, który ma ugruntowaną pozycję na rynku w całym kraju, w 2020 roku dodano nowy moduł pod nazwą Nabór-Obecność. Pierwsze przedszkola korzystają z niego od wiosny 2020 roku.

​Nabór z punktu widzenia placówki oświatowej podzielony jest na dwa moduły: Rekrutacja i Praca bieżąca. Pierwszy moduł pozwala na przeprowadzanie rekrutacji do poszczególnych typów placówek, natomiast drugi służy do przechowywania aktualnych informacji na temat przydziału poszczególnych uczniów do oddziałów, na poziomie wszystkich roczników.

Przedszkola używające tego systemu oferują rodzicom rozpoczęcie korzystania z modułu Nabór-Obecność. Ponadto, jeśli placówka nie użytkuje jeszcze systemu Nabór, może wykupić wyłącznie aplikację Nabór-Obecność, pozwalającą na kontrolę frekwencji podopiecznych.

Jak to działa? Za pośrednictwem swoich smartfonów rodzice mogą zaznaczyć obecność dziecka w placówce oświatowo-wychowawczej lub poinformować wychowawców o nieobecności. To rozwiązanie innowacyjne, wygodne i dużo tańsze, niż montowanie w przedszkolach i żłobkach specjalnych monitorów, pozwalających na zaznaczenie wejścia dziecka do placówki. Co więcej, koszt utrzymania dotyczy jedynie obsługi systemu, nie ma konieczności inwestycji w dodatkowe sprzęty.

Podobne systemy działają w wielu miastach i przedszkolach, ale opierają się na sprzęcie instalowanym w placówkach. To rozwiązanie jest niestety bardzo drogie, zarówno jeśli chodzi o cenę zakupu, ale także montażu i utrzymania. Nasze rozwiązanie nie wymaga żadnych inwestycji w przedszkolu. Wykorzystujemy urządzenia mobilne i ich możliwości – mówi Andrzej Gogulski, współtwórca aplikacji w PCSS.

System jest łatwy w obsłudze – pracownicy przedszkoli i żłobków mogą wybrać w aplikacji konkretny rocznik i grupę, której obecność chcą sprawdzić. Mogą także generować raporty z danymi dotyczącymi frekwencji. Dla dyrekcji system jest także znakomitym źródłem danych, pozwalającym dostosować swoją ofertę edukacyjną do aktualnych potrzeb.

Przedszkole zyskuje narzędzie umożliwiające nie tylko kontrolę rzeczywistego czasu pobytu dzieci, która odbywała się do tej pory w wersji tradycyjnej w papierowym dzienniku, ale także wygodę rozliczania godzin i spożytych posiłków. Możemy zintegrować np.: raporty płatnicze z systemem księgowym w danym mieście. Jest także możliwość wysyłania komunikatów do rodziców – wyjaśnia Andrzej Gogulski.

Rodzice z kolei w aplikacji mają dostęp m.in. do proponowanego menu danego dnia, danych dotyczących obecności, opłat czy komunikatów od opiekunów placówki. Mają też pełną kontrolę nad wykazywanymi godzinami pobytu czy liczonymi posiłkami.

Rodzic może także zgłosić dłuższą nieobecność dziecka bez konieczności dzwonienia z tą informacją, co nie zawsze bywa łatwe. Ma także wgląd w historię płatności, może sprawdzić jadłospis, jeśli udostępni go przedszkole – dodaje Gogulski.

Aplikacja Nabór-Obecność powstawała w ścisłej i bardzo aktywnej współpracy z przedszkolami. Aplikacja cały czas jest ulepszana. Czasami są to zmiany kosmetyczne, ale dodawane są również nowe moduły i inne elementy.

Długie rozmowy z użytkownikami, którzy testowali naszą aplikację, zgłaszane na bieżąco uwagi i nowe pomysły staramy się uwzględniać tworząc kolejne wersje aplikacji. Rozwój jest możliwy tylko dzięki życzliwym uwagom, w które się wsłuchujemy. Tworzenie czegoś bez takich rozmów z użytkownikami nie ma większego sensu – podkreśla Andrzej Gogulski.

System Nabór-Obecność został zaprojektowany z myślą o wdrożeniu w wielu różnych regionach, dzięki czemu z łatwością można dostosować go do obowiązujących w danym miejscu przepisów i praktyk rekrutacyjnych. Aktualnie aktywnie używają jej przedszkola z Nowego Tomyśla, Lubonia, Pobiedzisk, Słupcy oraz Mławy.

Można go także rozbudowywać o dodatkowe moduły i funkcje odpowiadające potrzebom danego regionu. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technik budowy oprogramowania aplikacja jest niezawodna, a ewentualne usterki szybko naprawiane.

Więcej informacji na stronie www.nabor.pcss.pl.